6. března 2018 15:04 Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Babiš na mě tlačil, řekl šéf inspekce Murín zástupcům ODS

Michal Murín, šéf generální inspekce bezpečnostních sborů (GIBS) v roce 2015. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Michal Murín, šéf generální inspekce bezpečnostních sborů (GIBS) v roce 2015. | foto:  Petr Topič, MAFRA

PRAHA Ředitel Generální inspekce bezpečnostních sborů Michal Murín v úterý zástupcům ODS potvrdil, že premiér v demisi Andrej Babiš na něj tlačil, aby odstoupil. Předseda občanských demokratů Petr Fiala to novinářům řekl po schůzce, které se účastnila také členka bezpečnostního výboru Sněmovny Jana Černochová. Ve čtvrtek ráno bude o věci jednat bezpečnostní výbor Sněmovny, které ho se Murín zúčastní.

Poslance výboru požádal o slyšení. „Ověřili jsme si, že Babiš lhal, když říkal, že na nikoho nátlak nečinil,“ uvedla Černochová. Poznamenala, že se tím bude výbor ve čtvrtek zabývat, i když se ho neplánuje účastnit Babiš. Ten ohlásil, že chce o tom, že ztratil k Murínovi důvěru, s členy výboru hovořit až příští týden 15. března. Podle Černochové by se nemělo by se jednání odkládat. Informace, které v úterý zástupci ODS získali, použijí podle Fialy i při mimořádné schůzi v pátek, kdy se opozice plánuje Babiše ptát na personální změny v úřadech, které vláda v demisi provádí.

Inspekce minulý týden uvedla, že Babiš Murína v únoru dvakrát vyzval, aby se vzdal funkce. Ve středu Babiš novinářům řekl, že v Murína nemá důvěru. Zdůvodnil to dokumenty z olomouckého vrchního státního zastupitelství, které nemůže zveřejnit. Tvrdí, že z nich vyplývají Murínova pochybení, jež měla být potrestána kázeňsky. Babiš také prohlásil, že toto řízení bylo vyřízeno velice nestandardně, nepřímo odkázal na případ Beretta, který se týká úniků informací z vyšetřování, v němž Murín v loňském roce vypovídal jako svědek.

Michal Murín, šéf generální inspekce bezpečnostních sborů (GIBS) v roce 2017.

Michal Murín, šéf generální inspekce bezpečnostních sborů (GIBS) v roce 2017.

Murín vede GIBS od prosince 2015, kdy ve funkci vystřídal Ivana Bílka. Ten rezignoval po vypuknutí olomoucké korupční kauzy Vidkun, která se týkala podezřelých vazeb mezi podnikateli, policisty a politiky.

Opozice vidí v Babišových krocích snahu premiéra zbavit se změnou v GIBS vyšetřovatele své kauzy. Policie stíhá Babiše, jeho nejbližšího spolupracovníka Jaroslava Faltýnka i členy premiérovy rodiny kvůli údajnému dotačnímu podvodu v kauze Čapí hnízdo. Případ vyšetřuje pražský detektiv Pavel Nevtípil, kterého Babiš opakovaně obvinil z toho, že je veden mafií.

ČTK

Prodej, rodinný dům 5+1, Lipník nad Bečvou
Prodej, rodinný dům 5+1, Lipník nad Bečvou

Na Zelince, Lipník nad Bečvou - Lipník nad Bečvou I-Město, okres Přerov
3 700 000 Kč