29. listopadu 2017 18:25, aktualizováno  20:52 Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Babišova vláda: vnitro má vést exnáměstek Metnar, exčlen kontroverzního hnutí

Lubomír Metnar. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Lubomír Metnar. | foto: Alexandr Satinský, MAFRA

PRAHA Kandidátem na ministra vnitra je bývalý náměstek úřadu a někdejší šéf bezpečnosti strojírenských Vítkovic Lubomír Metnar. Předseda hnutí ANO Andrej Babiš potvrdil serveru iDNES.cz informaci serveru Aktuálně.cz. Metnar podle v minulosti také dlouhé roky v Moravskoslezském kraji jako policista vyšetřoval nejzávažnější trestnou činnost.

Seznam navržených ministrů Babiš v úterý přivezl na Pražský hrad prezidentovi Miloši Zemanovi. Jména tehdy na Zemanovo přání nezveřejnil, protože s nováčky ve vládě se chce prezident setkat. „Rozhodl jsem se pro něj na základě jeho dlouholetých zkušeností v resortu ministerstva vnitra,“ řekl o Metnarovi Babiš MF DNES. Jako budoucího možného ministra vnitra dosud média nejčastěji zmiňovala šéfa Vojenského zpravodajství Jana Berouna.

Metnar obdržel od někdejšího ministra vnitra Martina Peciny v roce 2010 medaili za to, že s týmem vyšetřovatelů dostal před soud pachatele žhářského útoku ve Vítkově na Opavsku, při kterém byla těžce popálena ještě ne dvouletá Natálie. Žháři pak dostali dvacetileté tresty vězení. V roce 2011 se stal Metnar šéfem bezpečnosti strojírenského podniku ve Vítkovicích miliardáře Jana Světlíka, který ve stejném období zaměstnal jako jednoho z generálních ředitelů skupiny i Pecinu.

Když se stal Pecina ministrem vnitra ve vládě Jiřího Rusnoka, udělal z Metnara svého prvního náměstka. Po nástupu ministra vnitra Milana Chovance se Metnar přesunul na post řadového náměstka, v roce 2014 ministerstvo opustil. Poté se vrátil ke Světlíkovi, nyní je místopředsedou představenstva firmy VTK Special a členem dozorčí rady Vítkovice Heavy Machinery.

Podle MF DNES byl Metnar donedávna členem hnutí Bezpečnost, odpovědnost, solidarita (BOS), které dává najevo příchylnost k Rusku, kritizuje Západ, Evropskou unii i údajnou agresivní politiku NATO. Serveru časopisu Respekt Metnar řekl, že hnutí BOS v létě opustil, když se „tam začali navalovat lidé s různými názory“. „V počátku, když hnutí vznikalo, jsem byl osloven bývalými policisty, vojáky v rámci zhoršování bezpečnostní situace. Bavili jsme se na téma bezpečnosti obecně,“ prohlásil. Vystupovat z EU a NATO je podle něj nesmysl. „Za hrozbu nicméně považuji nejen Rusko, ale i Čínu a tak dál,“ řekl.

Vytvoření Centra proti terorismu a hybridním hrozbám, které spadá pod ministerstvo vnitra, podle Metnara nebyl špatný nápad. Centrum opakovaně kritizoval Zeman, jeho pracovníci podle prezidenta nejsou schopni odhalit skutečné dezinformace.

O kauze dotací na farmu Čapí hnízdo, ve které chce policie obnovit stíhání Babiše a místopředsedy ANO Jaroslava Faltýnka, Metnar s Babišem nemluvil. „Trvám si na svém profesionálním renomé, trochu by mě to uráželo,“ řekl k tomu Metnar.

Babiš, jehož ANO vyhrálo volby, chce sestavit menšinový kabinet doplněný o nestraníky. Zeman tento návrh podpořil, ale chce si nejprve některé kandidáty pozvat a Babišovi rozmluvil zveřejnění jmen svého kabinetu.

Seznam jmen ministrů ale zveřejnil server Aktuálně.cz

Plánovaná Babišova vláda:

Martin Stropnický (60) - ministr zahraničních věcí.
Dříve ministr obrany České republiky.

Martin Stropnický.

Lubomír Metnar (50) - ministr vnitra.
Nyní bezpečnostní ředitel ve Vítkovice, a.s., místopředseda představenstva VTK Special a.s. a člen dozorčí rady Vítkovice Heavy Machinery. Od července 2013 do října 2014 byl náměstkem ministra vnitra pro vnitřní bezpečnost

Lubomír Metnar.

Klára Dostálová (46) - ministryně pro místní rozvoj.
Nyní poslankyně a náměstkyně ministerstva pro místní rozvoj.

Klára Dostálová.

Tomáš Hüner (58) - ministr průmyslu.
Nyní ředitel divize Energy Management ve firmě Siemens s.r.o.. Dříve předseda dozorčí rady a ředitel energetických zdrojů společnosti Vršanská.

Tomáš Hüner, archivní snímek.

Jiří Milek (54) - ministr zemědělství.
Nyní generální ředitel a předseda představenstva ÚSOVSKO a.s., Klopina.

Jiří Milek (v roce 2012).

Jaroslava Němcová (46) - ministryně práce a sociálních věcí.
Nyní radní pro zdravotnictví Středočeského kraje, náměstkyně ředitele pro obchod a zdravotní péči Nemocnice na Homolce.

Jaroslava Němcová.

Robert Pelikán (38) - ministr spravedlnosti.
Nyní ministr spravedlnosti, odborný asistent na právnické fakultě UK.

Robert Pelikán.

Robert Plaga (39) - ministr školství.
Nyní náměstek ministra školství pro řízení sekce vysokého školství, vědy a výzkumu.

Robert Plaga

Alena Schillerová (53) - ministryně financí.
Nyní náměstkyně ministerstva financí pro daně a cla.

Alena Schillerová.

Karla Šlechtová (40) - ministryně obrany.
Nyní ministryně pro místní rozvoj.

Karla Šlechtová.

Ilja Šmíd (65) - ministr kultury.
Nyní odborný asistent na fakultě podnikohospodářské Vysoké školy ekonomické, umělecký ředitel agentury AuraMusica, s.r.o., redaktor stanice D dur a Vltava.

Ilja Šmíd jako šéf opery Divadla J. K. Tyla v Plzni v roce 2013.

Dan Ťok (58) - ministr dopravy.
Nyní ministr dopravy.

Dan Ťok.

Adam Vojtěch (31) - ministr zdravotnictví.
Nyní poslanec, člen správní rady Všeobecné zdravotní pojišťovny ČR. Člen dozorčí rady České průmyslová zdravotní pojišťovny, předseda dozorčí rady Státní tiskárny cenin, člen představenstva společnosti THERMAL-F, a.s.

Adam Vojtěch.

Richard Brabec (51) - ministr životního prostředí.
Tuto funkci vykonával i nyní.

Richard Brabec.
ČTK, Lidovky.cz

Najdete na Lidovky.cz