Pátek 29. března 2024, svátek má Taťána
130 let

Lidovky.cz

Babišova vláda: vnitro má vést exnáměstek Metnar, exčlen kontroverzního hnutí

Česko

  18:25aktualizováno  20:52
PRAHA - Kandidátem na ministra vnitra je bývalý náměstek úřadu a někdejší šéf bezpečnosti strojírenských Vítkovic Lubomír Metnar. Předseda hnutí ANO Andrej Babiš potvrdil serveru iDNES.cz informaci serveru Aktuálně.cz. Metnar podle v minulosti také dlouhé roky v Moravskoslezském kraji jako policista vyšetřoval nejzávažnější trestnou činnost.

Lubomír Metnar. foto: Alexandr Satinský, MAFRA

Seznam navržených ministrů Babiš v úterý přivezl na Pražský hrad prezidentovi Miloši Zemanovi. Jména tehdy na Zemanovo přání nezveřejnil, protože s nováčky ve vládě se chce prezident setkat. „Rozhodl jsem se pro něj na základě jeho dlouholetých zkušeností v resortu ministerstva vnitra,“ řekl o Metnarovi Babiš MF DNES. Jako budoucího možného ministra vnitra dosud média nejčastěji zmiňovala šéfa Vojenského zpravodajství Jana Berouna.

Ministrem dopravy zůstane Ťok, potvrdil Zeman. Kandidáty si bude zvát do Lán

Metnar obdržel od někdejšího ministra vnitra Martina Peciny v roce 2010 medaili za to, že s týmem vyšetřovatelů dostal před soud pachatele žhářského útoku ve Vítkově na Opavsku, při kterém byla těžce popálena ještě ne dvouletá Natálie. Žháři pak dostali dvacetileté tresty vězení. V roce 2011 se stal Metnar šéfem bezpečnosti strojírenského podniku ve Vítkovicích miliardáře Jana Světlíka, který ve stejném období zaměstnal jako jednoho z generálních ředitelů skupiny i Pecinu.

Když se stal Pecina ministrem vnitra ve vládě Jiřího Rusnoka, udělal z Metnara svého prvního náměstka. Po nástupu ministra vnitra Milana Chovance se Metnar přesunul na post řadového náměstka, v roce 2014 ministerstvo opustil. Poté se vrátil ke Světlíkovi, nyní je místopředsedou představenstva firmy VTK Special a členem dozorčí rady Vítkovice Heavy Machinery.

Podle MF DNES byl Metnar donedávna členem hnutí Bezpečnost, odpovědnost, solidarita (BOS), které dává najevo příchylnost k Rusku, kritizuje Západ, Evropskou unii i údajnou agresivní politiku NATO. Serveru časopisu Respekt Metnar řekl, že hnutí BOS v létě opustil, když se „tam začali navalovat lidé s různými názory“. „V počátku, když hnutí vznikalo, jsem byl osloven bývalými policisty, vojáky v rámci zhoršování bezpečnostní situace. Bavili jsme se na téma bezpečnosti obecně,“ prohlásil. Vystupovat z EU a NATO je podle něj nesmysl. „Za hrozbu nicméně považuji nejen Rusko, ale i Čínu a tak dál,“ řekl.

Vytvoření Centra proti terorismu a hybridním hrozbám, které spadá pod ministerstvo vnitra, podle Metnara nebyl špatný nápad. Centrum opakovaně kritizoval Zeman, jeho pracovníci podle prezidenta nejsou schopni odhalit skutečné dezinformace.

O kauze dotací na farmu Čapí hnízdo, ve které chce policie obnovit stíhání Babiše a místopředsedy ANO Jaroslava Faltýnka, Metnar s Babišem nemluvil. „Trvám si na svém profesionálním renomé, trochu by mě to uráželo,“ řekl k tomu Metnar.

Babiš, jehož ANO vyhrálo volby, chce sestavit menšinový kabinet doplněný o nestraníky. Zeman tento návrh podpořil, ale chce si nejprve některé kandidáty pozvat a Babišovi rozmluvil zveřejnění jmen svého kabinetu.

Seznam jmen ministrů ale zveřejnil server Aktuálně.cz

Plánovaná Babišova vláda:

Martin Stropnický (60) - ministr zahraničních věcí.
Dříve ministr obrany České republiky.

Martin Stropnický.

Lubomír Metnar (50) - ministr vnitra.
Nyní bezpečnostní ředitel ve Vítkovice, a.s., místopředseda představenstva VTK Special a.s. a člen dozorčí rady Vítkovice Heavy Machinery. Od července 2013 do října 2014 byl náměstkem ministra vnitra pro vnitřní bezpečnost

Lubomír Metnar.

Klára Dostálová (46) - ministryně pro místní rozvoj.
Nyní poslankyně a náměstkyně ministerstva pro místní rozvoj.

Klára Dostálová.

Tomáš Hüner (58) - ministr průmyslu.
Nyní ředitel divize Energy Management ve firmě Siemens s.r.o.. Dříve předseda dozorčí rady a ředitel energetických zdrojů společnosti Vršanská.

Tomáš Hüner, archivní snímek.

Jiří Milek (54) - ministr zemědělství.
Nyní generální ředitel a předseda představenstva ÚSOVSKO a.s., Klopina.

Jiří Milek (v roce 2012).

Jaroslava Němcová (46) - ministryně práce a sociálních věcí.
Nyní radní pro zdravotnictví Středočeského kraje, náměstkyně ředitele pro obchod a zdravotní péči Nemocnice na Homolce.

Jaroslava Němcová.

Robert Pelikán (38) - ministr spravedlnosti.
Nyní ministr spravedlnosti, odborný asistent na právnické fakultě UK.

Robert Pelikán.

Robert Plaga (39) - ministr školství.
Nyní náměstek ministra školství pro řízení sekce vysokého školství, vědy a výzkumu.

Robert Plaga

Alena Schillerová (53) - ministryně financí.
Nyní náměstkyně ministerstva financí pro daně a cla.

Alena Schillerová.

Karla Šlechtová (40) - ministryně obrany.
Nyní ministryně pro místní rozvoj.

Karla Šlechtová.

Ilja Šmíd (65) - ministr kultury.
Nyní odborný asistent na fakultě podnikohospodářské Vysoké školy ekonomické, umělecký ředitel agentury AuraMusica, s.r.o., redaktor stanice D dur a Vltava.

Ilja Šmíd jako šéf opery Divadla J. K. Tyla v Plzni v roce 2013.

Dan Ťok (58) - ministr dopravy.
Nyní ministr dopravy.

Dan Ťok.

Adam Vojtěch (31) - ministr zdravotnictví.
Nyní poslanec, člen správní rady Všeobecné zdravotní pojišťovny ČR. Člen dozorčí rady České průmyslová zdravotní pojišťovny, předseda dozorčí rady Státní tiskárny cenin, člen představenstva společnosti THERMAL-F, a.s.

Adam Vojtěch.

Richard Brabec (51) - ministr životního prostředí.
Tuto funkci vykonával i nyní.

Richard Brabec.
Autoři: ,