1. června 2014 20:32, aktualizováno  22:05 Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Marvanová na ministerstvu končí. Vrátí se do advokacie

Advokátka Hana Marvanová | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Advokátka Hana Marvanová | foto: Ondřej Němec, Lidové noviny

PRAHA Hana Marvanová odchází z místa náměstkyně na ministerstvu spravedlnosti a vrací se do advokacie. Řekla to po schůzce s předsedou hnutí ANO a ministrem financí Andrejem Babišem.

Na její místo příští týden nastoupí ředitel legislativního odboru ministerstva financí Robert Pelikán. Marvanová upřesnila, že jí Babiš nabídl, aby se stala jeho poradkyní na financích. Tuto nabídku Marvanová zváží.

Babiš se tím snaží urovnat spor, který mezi Marvanovou a ministryní spravedlnosti Helenou Válkovou v poslední době vypukl. S oběma ženami se sešel v Průhonících. Po schůzce  řekl, že dnešní jednání pro něj bylo jedním z nejtěžších.

ČTĚTE TAKÉ:

"Jsem rád, že jsme dospěli k dohodě. V podstatě jsme se domluvili, že od úterý nastoupí na ministerstvo spravedlnosti do pozice prvního náměstka pan doktor Pelikán, zároveň jsem paní doktorce Marvanové nabídl, aby mi radila ohledně legislativních věcí v parlamentu a taky v resortu," řekl Babiš. "Věřím, že s ní budu spolupracovat nadále," dodal.

Podle Babiše Marvanová souhlasila s tím, ze Pelikán bude zárukou pokračování kroků, které na ministerstvu započala. Uvedla, že si svého nástupce váží jako odborníka i člověka, který se věnoval protikorupčním opatřením. "Takže on je pro mě zárukou, že v těchto věcech bude pokračovat," řekla novinářům Marvanová.

Pokud bude mít ministr financí a šéf hnutí ANO zájem, aby mu radila v legislativních věcech, ráda tak učiní, uvedla dále.

Nerespektovala mou pozici, říká Válková

Ministryně Válková řešení situace označila za optimální. Jádrem sporu podle ní bylo, že Marvanová nerespektovala její pozici šéfky ministerstva. "A volila postupy i metody toho jednání jiné, než já jsem volila," uvedla Válková. Marvanová se ke sporu odmítla vyjádřit.

Podle médií se obě ženy neshodly například na snížení odměn advokátů a jmenování některých soudních funkcionářů. Marvanové již dříve pro některá média řekla, že spor trvá asi dva měsíce. Odstupující náměstkyně se domnívá, že na její odchod netlačí jen ministryně, ale i někteří lidé z justice, kteří si nepřejí změny.

Lidovky.cz, ČTK

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Najdete na Lidovky.cz