8. listopadu 2017 15:00, aktualizováno  15:40 Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Eliška Kaplicky ministryní kultury? Zastupitelka nabídku potvrdila, dle Babiše je to kachna

Eliška Kaplicky (vlevo) a režisérka Olga Špátová (vpravo). | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Eliška Kaplicky (vlevo) a režisérka Olga Špátová (vpravo). | foto: MAFRA

PRAHA Vdova po známém architektovi Eliška Kaplicky Fuchsová ve středu potvrdila, že jí předseda hnutí ANO Andrej Babiš nabídl post ministryně kultury v jím sestavované menšinové vládě. Dodala, že se chce teprve rozhodnout, jestli nabídku přijme, či nikoliv. Babiš však zprávu označil za kachnu, s pražskou zastupitelkou za ANO prý vůbec nehovořil.

S informací, že by Eliška Kaplicky Fuchsová mohla usednout v čele resortu kultury, přišel ve středu server Aktuálně.cz. Děvatatřicetiletá filmová producentka, dokumentaristka a vdova po světově uznávaném architektovi Janu Kaplickém nabídku potvrdila, nechtěla ji ovšem příliš komentovat.

„Zatím jsem na to ještě nereagovala, takhle rychlé to jistě nebude, stanovisko chci zaujmout během několika dnů,“ sdělila Kaplicky Fuchsová serveru Aktuálně.cz. O tom, zdali nabídku přijme, nebo ne, se prý rozhodne až na základě celkové politické situace.

Eliška Kaplicky a Adriana Krnáčová (obě ANO)
Eliška Kaplický a Andrea Krnáčová.

„Podle mě je podstatné, aby kultura měla do budoucna minimálně tak silnou pozici, jako měla díky osobnosti dosavadního ministra Daniela Hermana. Ale není to tak, že bych si v tuto chvíli kladla nějaké podmínky,“ dodala pražská zastupitelka.

Babiš: Nemluvil jsem s ní, ani nepamatuji

Andrej Babiš však informaci, že by pražské zastupitelce za ANO nabídl post ministryně kultury, týž den později odmítl.

„Žádné takové úmysly nemám. S Eliškou Kaplicky jsem nemluvil a ani jsem se s ní nepotkal ani nepamatuji. Ta zpráva je úplná kachna,“ řekl Právu.

Eliška Kaplicky Fuchsová vystudovala FAMU v Praze. Veřejnost ji poznala jako partnerku světoznámého českého architekta Jana Kaplického, jehož poznala při natáčení biografického snímku Profil. O Kaplického projektu Národní knihovny natočila dokument Oko nad Prahou. V komunálních volbách v roce 2014 byla zvolena do pražského zastupitelstva jako nestranička za hnutí ANO.

rsaRobert Sattler

Najdete na Lidovky.cz