Úterý 23. dubna 2024, svátek má Vojtěch
130 let

Lidovky.cz

Nevnímala jsem Čapí hnízdo jako Babišův soukromý projekt, řekla svědkyně soudu

Česko

  6:29aktualizováno  13:40
Společnost Farma Čapí hnízdo nebyla v době žádosti o dotaci součástí Agrofertu. Před pražským městským soudem to ve středu vypověděla finanční ředitelka Agrofertu Petra Procházková. Uvedla, že projekt nevnímala jako soukromý plán Andreje Babiše, nemělo podle ní jít ani o jeho soukromé sídlo. Naopak marketingová specialistka Tereza Svěráková u soudu popsala, že Babiš mluvil o areálu jako o „tom nejlepším, co vybudoval“.

Soud jako první vyslechl úřednici Evu Filipovou, která dohlížela na čerpání dotace společností Farma Čapí hnízdo. Žena popřela, že novinářce Deníku N řekla, že Andrej Babiš „může být rád, že jsem toho neřekla ještě víc.“ Obdobnou větu prý řekla na chodbě kolegovi a novinářka ji jen vyslechla a posléze použila po svém.

Filipová následně v soudní síni hovořila o soukromé návštěvě Čapího hnízda v roce 2011, kterou zatím u soudu nezmínila.

„Překvapilo mě, že areál nebyl otevřen pro veřejnost, nechala jsem si zavolat ředitele,“ vylíčila jinak Filipová návštěvu Čapího hnízda. V době podání žádosti o dotaci na Farmu Čapí hnízdo Filipová pracovala jako středočeská úřednice a kontrolovala realizaci právě tohoto projektu.

Jako další svědkyně vypovídala Eva Havlová, právnička společnosti ZZN Pelhřimov z koncernu Agrofert. Soudce Jan Šott se zajímal o převod akcií Čapího hnízda.

„Nic se nesmělo schválit bez Babiše“

Jako třetí v pořadí předstoupila před soudce Šotta marketingová specialistka Tereza Svěráková. „Měla jsem dva zmeškané hovory z neznámého čísla, následně mi přišla dlouhá SMS zpráva, pod kterou byl podepsán pan Babiš,“ popsala navázání pracovních poměrů.

Farmu Čapí hnízdo podle Svěrákové Babiš popisoval jako svůj mimořádný projekt. Následně ji na farmu pozval. „Provedl mě velice detailně. Ukázal mi školící centrum, o kterém mi řekl, že ho vybudoval pro školy. Byla jsem překvapená, jak je projekt veliký a zejména to, jaký vztah k tomu má. Řekl mi, že je to jeho dítě, že je to to nejlepší, co kdy vybudoval,“ vypověděla Svěráková. Před soudcem Šottem mluvila svědkyně také o koních nebo o soukromém sídle Andreje Babiše.

„Bylo jednoznačné, že se nesmí schválit nic bez pana Babiše. Žádná důležitá rozhodnutí se nečinila bez něj. Když byl pryč, tak se čekalo, až se vrátí,“ popsala Svěráková před soudem, jak probíhala v létě 2012.

To však Babiš popřel. „Jsem překvapený ze stanoviska paní Svěrákové, protože já si na ni vůbec nepamatuji. Zřejmě má bujnou fantazii. Co kategoricky vylučuji je, že jsem jí měl pozvat na soukromou návštěvu nebo na oběd. To neexistuje,“ uvedl v reakci expremiér.

Výpověď Svěrákové dle svých slov vůbec nepochopil. Jeho obhájci připomněli, že svědkyně nyní pracuje v týmu prezidentské kampaně Danuše Nerudové.

Vypovídala finanční ředitelky Agrofertu

Kolem půl jedenácté začala vypovídat Petra Procházková, finanční ředitelka Agrofertu. Ta se z hlavního líčení v září ze zdravotních důvodů omluvila. Ta na dotaz soudce potvrdila, že ze zaměstnání zná jak Moniku Babišovou, tak jejího bratra Martina Herodese a obě děti Andreje Babiše. „Adrianu Bobekovou znám z Imoby, Andreje Babiše juniora pak z doby, co se vrátil ze studií v USA,“ řekla.

„Ne,“ odmítla Procházková dotaz soudce, jestli někdy vnímala projekt Čapí hnízdo jako soukromý projekt Andreje Babiše.

Spolupráci Agrofertu a společnosti Farma Čapí hnízdo Procházková zdůvodnila tím, že původním záměrem byla výstavba školícího střediska pro Agrofert, následně se vytvořil multifunkční areál. „Nevzpomínám si, že by si pan Babiš chtěl některé budovy pronajímat nebo že by s tím měl něco společného,“ uvedla Procházková. Agrofert podle ní vedl účetnictví Čapího hnízda.

Procházková odmítla, že by farma v inkriminované době byla součástí Agrofertu. Odmítla také tvrzení Filipa Koutného, bývalého ředitele oddělení Treasury české pobočky banky HSBC, která farmě Čapí hnízdo poskytla stamilionový úvěr na výstavbu areálu v Olbramovicích. Ten před soudem v předchozích dnech vypověděl, že Procházková se podílela na sjednání úvěru a všichni věděli, že za projektem stojí Agrofert v čele s Andrejem Babišem. „Ode mě určitě žádný příslib nebo něco podobného nedostal,“ řekla nyní svědkyně.

„Myslím si, že ne,“ odmítla pak Procházková skutečnost, že by se Andrej Babiš podílel na koupi Farmy Čapí hnízdo Imobou. O tom, že farmu vlastnily jeho starší děti, Monika Babišová a Martin Herodes, se dozvěděla až z jeho řeči v Poslanecké sněmovně v roce 2016. Pokud Babiš soukromě využíval přiléhající vilu, tak za to podle ní platil.

„Nevěřil jsem, že získají dotaci“

Po polední pauze přistoupil soudce Jan Šott na požadavek obhajoby a znovu předvolal zástupce investora a dozor na stavbě farmy Jana Bareše. Ten před soudem opět zopakoval, že nevěřil Nagyové, že zvládne získat dotaci. Podle svých slov na to upozorňoval i Andreje Babiše. Firma podle něj nesplňovala podmínku dva roky podnikat v oboru cestovního ruchu. Měl také obavy, že společnost Farma Čapí hnízdo bude prodělečná.

„Pana Bareše znám dlouho, moc povídá. V této kauze by přitom neměl mít vůbec žádnou roli, on byl pouze stavební dozor,“ odmítl Barešovu výpověď Babiš.

Obžalobě čelí v kauze Čapí hnízdo šéf opozičního hnutí ANO Babiš a jeho někdejší poradkyně Jany Nagyová, oba vinu odmítají. Babiš podle obžaloby zajistil na přelomu let 2007 a 2008 vyvedení společnosti Farma Čapí hnízdo ze svého holdingu Agrofert a prodej akcií svým dětem a partnerce. Státní zástupce tvrdí, že to udělal proto, aby farma zdánlivě splňovala podmínky pro získání padesátimilionové dotace pro malé a střední podniky. Nagyová podle obžaloby úspěšnou žádost o dotaci podala.

Soud začal kauzu projednávat již v září, a to za velkého zájmu veřejnosti. Ten ale již nyní upadá, v pondělí dorazilo jen na dvacet diváků. V tomto týdnu bude pravděpodobně pokračovat do středy. V prosinci budou pravděpodobně vypovídat obžalovaní, tedy Babiš a Nagyová, Šott proto očekává, že soud se protáhne i do ledna 2023.

16. září 2022

Autoři: ,

Samoživitelka skončila v nemocnici a čtvrt roku nemohla pracovat
Samoživitelka skončila v nemocnici a čtvrt roku nemohla pracovat

Téměř deset miliard korun – tolik jen za loňský rok poslaly pojišťovny lidem za úrazy, závažná onemocnění či úmrtí. Životní pojištění pomohlo za...