Čtvrtek 23. ledna 2020svátek má Zdeněk 2 °C oblačno Předplatné LN
25. července 2018 14:27, aktualizováno  20:12 Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Babiš nebude chtít po Metnarovi, aby kvůli diplomové práci rezignoval

Premiér Andrej Babiš a ministr obrany Lubomír Metnar. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Premiér Andrej Babiš a ministr obrany Lubomír Metnar. | foto:  Petr Topič, MAFRA

Praha Premiér Andrej Babiš (ANO) nebude po ministrovi obrany Lubomíru Metnarovi (za ANO) požadovat rezignaci kvůli pochybnostem kolem jeho diplomové práce. Babiš novinářům řekl, že s ministrem věc probral, domnívá se, že se možná dopustil chyby v citaci, ale v seznamu použitou literaturu měl. "Není to ideální situace, ale jako problém to nevidím," konstatoval premiér. Uvedl, že stejně jako Metnar čeká na analýzu vysoké školy.

„Co jsem četl, jeho diplomka i podle expertů plagiát není, protože použitou literaturu uvedl ve zdrojích. Ano, měl uvést citace,“ napsal později. V porovnání s obviněním z údajného plagiátorství, kvůli nimž v posledních týdnech rezignovali ministryně spravedlnosti Taťána Malá (ANO) a ministr práce a sociálních věcí Petr Krčál (ČSSD), je Metnarův případ podle premiéra jiný.

Místopředseda kabinetu a ministr životního prostředí Richard Brabec (ANO) řekl České televizi, že premiér vyzval členy vlády, aby si sami prověřili své závěrečné práce z vysokých škol. „Bylo to řečeno tak, že by bylo dobré, aby si to ministři - tam, kde je to možné - sami zkontrolovali,“ řekl Brabec.

Metnar vystudoval Vyšší policejní školu Ministerstva vnitra ČR, později při zaměstnání Pedagogickou fakultu Ostravské univerzity, kde získal titul magistr. Česká televize uvedla, že jeho diplomová práce obsahuje seznam použitých zdrojů, je v ní ale velmi málo průběžných odkazů. Některé strany jsou převzaty nebo jen mírně upraveny bez jasného vyznačení, že jde o převzatý text. 

Metnar v reportáži nevyloučil rezignaci, pokud by se podezření z plagiátorství potvrdilo. „Diplomovou práci analyzuji a očekávám, že se vyjádřím do konce týdne,“ uvedl ve středu ministr. Mluvčí školy Adam Soustružník řekl, že si zástupci univerzity musí nejdříve prostudovat posudek k Metnarově práci.

Vedoucí Metnarovy diplomové práce, nyní místostarostka Příbora Dana Forišková (KDU-ČSL), serveru iDNES.cz řekla, že pokud se Metnarovo pochybení prokáže, měl by rezignovat. Forišková uvedla, že vždy upozorňovala studenty na nutnost uvést zdroj.

„Není to plagiát, jen horší práce se zdroji“

IT specialista Vysoké školy ekonomické Jan Mach, který posuzuje míru autentičnosti diplomových prací, řekl, že práce, kterou Metnar obhájil v roce 2004 na Ostravské univerzitě existuje jen v tištěné podobě, a není tedy možné ji zkontrolovat v antiplagiátorském softwaru. Při posuzování Metnarovy práce ji porovnal s knihou prorektora pro vědu na Vysoké škole ekonomické v Praze Petra Musílka, kterou Metnar uvedl v seznamu použité literatury. Na několika stranách kontrolované práce přitom podle Macha autor z této knihy čerpá, aniž ji uvedl jako zdroj. „Neoznačil bych to jako plagiát, ale za horší práci se zdroji,“ konstatoval. 

Ani podle Musílka se Metnar zřejmě nedopustil vědomého plagiátorství. Některé pasáže jeho práce považuje odborník za věcně „poměrně dobře zpracované“. Kvalita zpracování práce by podle něj ale mohla být lepší.

24.července 2018 v 21:22, příspěvek archivován: 25.července 2018 v 16:12

Kdyby byl ministr Metnar podezřelý z dotačního podvodu a byl proto stíhán, mohl by být v klidu. To je v souladu s etickým kodexem vlády dle jejího předsedy. Protože ale špatně citoval v diplomce, může ho to stát křeslo. Hlavně, že máme jasno v prioritách. https://t.co/X4nNwksbdP

Opoziční politici komentují podezření z plagiátorství Metnara převážně ironicky. Připomínají, že v minulých dvou týdnech kvůli podezření z opisování v bakalářské a diplomové práci rezignovali dva další ministři koaliční vlády ANO a ČSSD. Bývalý ministr zdravotnictví Svatopluk Němeček (ČSSD) ale označil kritiku Metnara za přehnanou.

ČTK
Premium

Sprcha pro osm lidí: jak to vypadalo na Epsteinově ranči na dělání dětí

Ranč Zorro pedofilního milionáře Jeffreyho Epsteina v poušti v Novém Mexiku,... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Kdyby zdi mohly mluvit. Přinášíme exkluzivně snímky přepychového ranče, kam americký finančník Jeffrey Epstein svážel...

Premium

Až patnáct procent mladých žen trápí záhadná nemoc. Lékaři si s ní nevědí rady

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Syndrom PCOS výrazně komplikuje početí. Problémy s ním trápí stále více Čechů. Některé rodiny pořízení potomka příliš...

Premium

Je sexting nevinná hra nebo nevěra? Pánové jsou tolerantnější než dámy

Sexting | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Generace našich rodičů tohle řešit nemusela. Měli poměrně jasno a věděli, co je a není zahýbání. Moderní technologie...