2. května 2017 15:34, aktualizováno  17:17 Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Babiš pro LN: Vládu beze mě a Sobotky by neměl řídit Chovanec. O Zaorálkovi bychom uvažovali

Andrej Babiš | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Andrej Babiš | foto:  Tomáš Krist, MAFRA

PRAHA Nejlepším řešením by podle vicepremiéra Andreje Babiše bylo, aby vláda dovládla v demisi do řádných parlamentních voleb. Babiš řekl, že si zároveň neumí představit, že by případnou vládu bez něho a Sobotky řídil současný ministr vnitra a statutární místopředseda sociální demokracie Milan Chovanec. „Pan Chovanec pro mě není přijatelný. Myslím, že je hlavním motorem, který pana premiéra dotlačil k současnému kroku,“ uvedl šéf hnutí ANO pro Lidové noviny.

„Premiérem by klidně mohl být Lubomír Zaorálek místo pana Sobotky. To pan premiér poškodil vládu. Kdyby tedy z vlády vypadli Babiš a Sobotka, namísto něho přišel Zaorálek, tak proč ne. O tom by naše hnutí uvažovalo. Pro nás je podstatné, abychom dokončili mandát. Naši ministři mají ještě spoustu práce před sebou,“ dodal pro LN.

„Nerozumím tomu, pan premiér mě ještě včera (v pondělí) vyzýval, abych se zachoval jako chlap a on se zachoval jako zbabělec,“ řekl Babiš. Dodal, že premiér podle něj poškodil práci všech ministrů a vlády.

„Tu poškozoval vlastně kontinuálně od krajských voleb a nebyl schopen se rozhodnout. Pokud je přesvědčen o svých bludech, buď mě měl navrhnout na odvolání, nebo měl akceptovat, co jsem napsal,“ řekl s odkazem na svůj páteční dopis, ve kterém na žádost Sněmovny vysvětloval nesrovnalosti ve svých příjmech a v případu jednokorunových dluhopisů.

Premiér oznámil demisi vlády

Poznamenal, že premiér podle něj jeho vyjádření ani nečetl a už ve čtvrtek měl jasno. „Vysvětlil jsem všechno, co bylo třeba, ale pan premiér tomu nemůže rozumět, nikdy nepracoval ve firmě a ekonomickým věcem nerozumí,“ dodal.

Sobotka podle Babiše svým krokem ohrožuje čerpání evropských fondů nebo navýšení platů například bezpečnostním složkám. „Takže paralyzuje všechny resorty, je to od něho absolutně nezodpovědné,“ řekl.

O tom, že by Babiš rezignoval, aby zachránil vládu, ale neuvažuje. „Ne, určitě ne. Nevidím na to důvod jako. Pan premiér je zoufalý a má problém ve vlastní straně, která vlastně pochopila, že on je to slabé místo,“ útočil Babiš. Podle premiéra kolem sebe ministr financí jen kope, místo toho, aby podal vysvětlení.

Ve středu při schůzce se Zemanem na Pražském hradě se prezidenta zeptá, jak bude situaci řešit. „Pan premiér je zbabělec, nechtěl se rozhodnout, tak to hodil na pana prezidenta,“ dodal.

Premiér Bohuslav Sobotka při oznámení, že vláda podá demisi do rukou prezidenta.
Ministr financí Andrej Babiš.

„Lidi si budou myslet, že jsme se zbláznili! Hlavně teda pan premiér!“ prohlásil Babiš a dodal, že nevidí problém v tom, že ministra financí vyšetřuje policie. „Mají vyšetřovat pana Kalouska,“ reagoval.

Babiš poznamenal, že vláda může zbývajících několik měsíců dovládnout v demisi. „Parlamentní volby jsou vyhlášené, samozřejmě to je nejlepší řešení, protože teď se dohadovat o sestavování nějaké vlády je úplně nesmysl,“ zdůraznil. Dodal, že na tahu je nyní prezident.

Novinářům později v Královéhradeckém kraji řekl, že úřednická vláda je vzhledem k blízkosti řádných voleb nesmysl a vyslovil se pro dokončení mandátu. Rozhodnutí Sobotky označil za nepochopitelné a naprosto tragické. „Lidé si budou myslet, že jsme se všichni zbláznili, ale on se zbláznil pan premiér,“ řekl. Sobotka je podle něj zoufalý a má problémy ve své straně. Babiš dodal, že o své rezignaci, aby zachránil současnou vládu, by určitě neuvažoval.

Výběr hlavních událostí souvisejících s kauzou dluhopisů společnosti Agrofert

4. ledna - Server Echo24 napsal, že Babiš čelí trestnímu oznámení kvůli tomu, že před více než čtyřmi lety koupil dluhopisy své společnosti Agrofert. Autor oznámení v jeho postupu spatřuje krácení daně a porušení povinnosti při správě cizího majetku. Podle serveru Babišovy příjmy nestačily na nákup dluhopisů.

- Jejich nákupem si Babiš podle serveru přijde ročně na zhruba 90 milionů korun. Babiš se vyjádřil, že vše se odehrálo v souladu se zákonem a trestní oznámení považuje za účelový politický útok. Posléze uvedl, že na nákup dluhopisů využil své předchozí příjmy.

31. ledna - Premiér Bohuslav Sobotka (ČSSD) vyzval Babiše, aby objasnil své minulé příjmy. Babiš řekl, že jako jediný politik zveřejnil všechny své příjmy, a vyzval k tomu i předsedy ostatních stran.

- Babiš řekl, že podá stížnost na Českou televizi (ČT) kvůli pořadům o jeho majetku. Dramaturg Reportérů ČT se ohradil proti jeho výroku, že novináři jsou "zkorumpovaná pakáž, která točí na objednávku".

- Babiš řekl, že si nechá udělat dva audity svých příjmů.

1. února - Prezident Miloš Zeman ke kauze řekl, že auditem by měly projít nejen Babišovy majetkové poměry, ale i majetek dalších politiků.

3. února - Sobotka se vyjádřil, že Babiš se chová pokrytecky, když inkasuje peníze z dluhopisů Agrofertu, aniž je zdanil, a zároveň se tváří, že bojuje s daňovými úniky. Premiér na svém účtu na facebooku napsal, že nákupem dluhopisů Babiš "důkladně ojebal český stát".

9. února - Babiš zaslal Radě ČT stížnost na reportáže týkající se jeho nákupu dluhopisů v pořadech 168 hodin a Reportéři ČT.

16. února - Sobotka vyzval v dopise Babiše, aby sdělil, jestli se Finanční správa zabývala případy emise a nákupu korunových dluhopisů. Babiš jej obvinil, že si před sjezdem strany dělá kampaň a problematiku dluhopisů mohl řešit už dřív.

20. února - Babiš ve Sněmovně podal pozměňovací návrh, podle něhož by byly zdaněny korunové dluhopisy, které nakoupili od firem jejich majitelé a lidé ekonomicky propojení s firmou. Opatření se bude týkat i Babiše, který koupil v roce 2013 dluhopisy své tehdejší společnosti Agrofert za 1,482 miliardy korun.

21. února - Babiš v dopise Sobotkovi napsal, že finanční úřady nebudou plošně provádět daňové kontroly kvůli nezdanění výnosů z korunových dluhopisů. Sobotka na serveru Blesk.cz uvedl, že ministrovu odpověď považuje za příliš obecnou.

8. března - Rozpočtový výbor Sněmovny odhlasoval, že existují podezření, že při emisích korunových dluhopisů v roce 2012 mohli někteří emitenti a jejich vlastníci zneužít daňové zákony.

9. března - Rada pro rozhlasové a televizní vysílání vyzvala ČT, aby vysvětlila způsob zpracování reportáží o Babišovi. Etický panel ČT koncem března uvedl, že na reportážích neshledal nic závadného.

10. března - Babiš zveřejnil závěry zpráv auditorských firem EY a PWC o svých příjmech. Obě potvrdily jeho dřívější vyjádření, že v letech 1996 až 2015 měl celkové příjmy 2,4 miliardy korun. Ze zpráv firem vyplývá, že do roku 2013, kdy Babiš dluhopisy Agrofertu nakoupil, měl příjmy přesahující 1,8 miliardy korun.

14. března - Finanční správa uvedla, že nemá důvod měnit dosavadní praxi v kontrole korunových dluhopisů. Uvedla to v reakci na výzvu rozpočtového výboru Poslanecké sněmovny.

15. března - Sněmovna dala Babišovi ultimátum, do konce dubna měl vyvrátit "vážná" podezření z daňových úniků v souvislosti s obchody s Agrofertem. Babiš následně řekl, že je připraven zopakovat svá předchozí vysvětlení původu svých příjmů.

6. dubna - Sněmovní mandátový a imunitní výbor shledal v Babišově majetkovém přiznání nesrovnalosti. Odhlasoval, že věc postoupí k prošetření městskému úřadu kvůli možnému přestupku.

19. dubna - Vláda schválila návrh na zdanění výnosů z korunových dluhopisů, který předložil Babiš. Sobotka vyjádřil pochybnosti o tom, zda Sněmovna stihne do konce volebního období normu projednat.

27. dubna - Premiér si nechal od svých poradců zpracovat shrnutí, podle něhož jsou Babišovy podnikatelské aktivity a majetkové poměry stále nedostatečně vysvětlené.

28. dubna - Babiš doručil Sněmovně dopis, ve kterém vysvětluje okolnosti svého podnikání. Kauzu kolem korunových dluhopisů považuje za organizovanou kampaň a mediální hon na sebe.

1. května - Týdeník Respekt uvedl, že o nákup dluhopisů Agrofertu se vedle finančního úřadu zajímá policie. Babiš zopakoval, že kvůli nejasnostem s majetkem rezignovat nehodlá.

2. května - Sobotka uvedl, že kvůli nejasnostem kolem Babiše podá do konce týdne prezidentovi Zemanovi demisi celé vlády. Premiér nevyloučil vypsání předčasných voleb.

J. Čížek 13:40 4.5.2017
J. Čížek 18:30 3.5.2017
J. Čížek 16:12 3.5.2017
J. Čížek 12:19 3.5.2017

Nevíte, co vařit? Inspirujte se
Nevíte, co vařit? Inspirujte se

Uvařte rodině něco dobrého.

Najdete na Lidovky.cz