Středa 10. srpna 2022, svátek má Vavřinec
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Babiš odlétá za Trumpem, čeká ho nabitý program

Česko

  10:22
PRAHA/WASHINGTON - Cesta českého premiéra do USA vyvrcholí ve čtvrtek setkáním s Donaldem Trumpem. Program návštěvy se bude točit i kolem byznysu a inovací.

Donald Trump a Andrej Babiš foto: Koláž Lidovky.cz

Andrej Babiš se v úterý vypraví na dosud nejdůležitější cestu v roli českého premiéra. Odlétá spolu s manželkou do Washingtonu na oficiální pozvání amerického prezidenta Donalda Trumpa a jeho manželky. Oba státníci se setkají v Bílém domě ve čtvrtek.

Na setkání miliardářů v Bílém domě bude mít Babiš navrch. Je bohatší než Trump

Andrej Babiš (ANO) je prvním českým premiérem po téměř osmi letech, který dostal pozvánku na bilaterální jednání v Bílém domě. Stane se tak v roce, kdy si obě země připomínají 30. výročí pádu komunistických režimů v Evropě a 20. výročí vstupu Česka do NATO.

Mezi hlavní témata vrcholného setkání politiků by měly podle dostupných informací patřit kybernetická a energetická bezpečnost. První téma souvisí s tažením proti čínským technologickým gigantům, které Spojené státy považují za bezpečnostní riziko.

Druhý bod má vazbu na jaderný tendr v Česku. Při předchozí cestě českého premiéra Petra Nečase otevřeně lobboval tehdejší prezident Obama pro americký Westinghouse. Babiš však dopředu prohlásil, že nechce spojovat otázku výstavby jádra se svou cestou do Washingtonu. 

Monika Babišová a Melania Trumpová
Americký prezident Donald Trump se setkal se severokorejským vůdcem Kim...

Není ale vyloučeno, že se tématu nevyhne. Už jen proto, že součástí mnohohlavé suity prezidenta Trumpa bude při společném setkání také ministr energetiky Rick Perry. Ten se mimochodem s Babišem už osobně zná. Setkali se loni v listopadu, kdy Perry navštívil Prahu.

Americké energetické zájmy v našem regionu se týkají také plynu: americká vláda kritizuje rusko-německý plynovod Nord Stream 2 a zároveň nabízí americký zkapalněný plyn, který dopravuje tankery do Polska.

Po Bílém domě Kapitol

Američané budou na setkání Trumpa s Babišem ve velmi silné sestavě. Jednání se má zúčastnit viceprezident Michael Pence, šéf diplomacie Mike Pompeo, již zmíněný Rick Perry či poradce pro národní bezpečnost John Bolton. U stolu usedne též americký velvyslanec v Praze Stephen King.

Česká výprava kromě premiéra takto vysoké „šarže“ nezahrnuje. Babiš dopředu oznámil, že s sebou za Atlantik nebude brát členy vlády. „Poletím s manželkou. Ministry k tomu nepotřebuji,“ uvedl koncem února.

Tak se i stalo. Proti americké delegaci tak usednou velvyslanec v USA Hynek Kmoníček, náměstek bezpečnostní sekce ministerstva zahraničí Martin Povejšil, náměstek strategické sekce ministerstva obrany Jakub Landovský nebo místopředseda vládní rady pro výzkum a inovace Karel Havlíček.

Zatímco spolu budou jednat politické delegace, usednou ke společnému setkání také manželky. Melanie Trumpová přijme Moniku Babišovou v západním křídle Bílého domu. Do Oválné pracovny se obě dámy vrátí až poté, co skončí mítink prezidenta Trumpa s Babišem.

Donald Trump v Oválné pracovně.

Po Bílém domě se český premiér podívá také do dalšího ze symbolů americké metropole – Kapitolu. V něm bude v pátek jednat s předsedkyní Sněmovny reprezentantů Nancy Pelosiovou. Členka Demokratické strany je z titulu své funkce třetí v pořadí hierarchie amerických vrcholných politiků za Trumpem a viceprezidentem Pencem.

Z Kapitolu se předseda vlády přesune do sídla Americko-izraelského výboru pro veřejné záležitosti (AIPAC). Česko platí za silného spojence Izraele a sám Babiš jej nedávno navštívil.

Vřelé vztahy s vlivnou proizraelskou lobbistickou skupinou pěstuje hlavně prezident Miloš Zeman. Před čtyřmi lety si vysloužil uznání členů AIPAC, když na její konferenci řekl „Jsem Žid“, čímž parafrázoval slavnou německou větu „Ich bin ein Berliner“, již roku 1963 u berlínské zdi pronesl americký prezident John Kennedy.

Dojde i na basketbal

Babišova cesta se jinak bude točit hlavně kolem byznysu. Hned ve středu navštíví Americkou obchodní komoru, kde se má setkat s množstvím zástupců předních amerických firem a kde představí českou Národní inovační strategii. Ve čtvrtek ráno pak Babiš absolvuje snídani s investory ze Spojených států. 

Své emisary na ní budou mít Microsoft, IBM, AT&T či zbrojaři Bell Helicopter a Lockheed Martin, kteří by chtěli české armádě dodat vrtulníky. Babiš navštíví také Národní nadaci pro vědu a Marylandskou univerzitu, kde se seznámí s jejím programem umělé inteligence.

Odlehčením pro premiéra a jeho delegaci bude středeční večer. Česká výprava zavítá na zápas Washingtonu Wizards, celku basketbalové NBA, ve kterém exceluje nejlepší český rozehrávač Tomáš Satoranský.

Tenkrát před 40 lety. Veteráni z Pitavalu Krampol, Zedníček a Frej vzpomínají

Premium Jak je to dávno, co se prvně Pavel Zedníček, Jiří Krampol a Ladislav Frej sešli na natáčení seriálu Malý pitaval z...

Žena má mít dítě, když je zamilovaná, říká psychogynekoložka Máslová

Premium Ženy dělají velkou chybu, když mateřství příliš plánují, tvrdí psychogynekoložka a internistka Helena Máslová. „Vhodná...

Nebezpečný pro Česko. Proč stát nechce uzbeckého zápasníka Muradova?

Premium Mnoho let hrdě nastupoval do klece i s českou vlajkou na zádech. V malém evropském státě prorazil do velkého světa...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Mohlo by vás zajímat