Neděle 14. srpna 2022, svátek má Alan
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Česko

Babiš odmítl kritiku příprav předsednictví EU. Chtějí se jen politicky zviditelnit, uvedl premiér

Předseda vlády a šéf hnutí ANO Andrej Babiš. foto: Ladislav Křivan, MAFRA

PRAHA - Premiér Andrej Babiš (ANO) odmítl kritiku ekonomů a dalších osobností týkající se příprav českého předsednictví v Evropské unii. Signatáři výzvy se chtějí politicky zviditelnit, řekl Babiš. Plánovaný rozpočet na předsednictví a malou pozornost mu věnovanou kritizovali v úterý ekonomové, investoři a další osobnosti. Vládě adresovali otevřený dopis, v němž vyzývají k maximálnímu využití příležitosti.
  12:00aktualizováno  12:03

Česko bude předsedat EU v druhé polovině příštího roku. Rozpočet českého předsednictví bude 1,24 miliardy korun, proti předchozímu předsednictví v roce 2009 je zhruba třetinový. Vládní ČSSD i část opozice to považují za podhodnocené, podle bruselských diplomatů je to nejnižší částka, s níž se hodlá nějaká členská země své klíčové role zhostit, a limituje to české možnosti prosadit své priority.

Prioritou předsednictví v EU bude i rozšíření bloku a lepší spolupráce s asijskými státy, říká Petříček

Pod dopisem jsou podepsáni například rektorka Mendelovy univerzity v Brně Danuše Nerudová, někdejší český velvyslanec v USA a Rusku Petr Kolář, ředitel Biologického centra Akademie věd ČR Libor Grubhoffer, herečka, diplomatka a pedagožka Magda Vášáryová, biskup Václav Malý nebo hlavní epidemiolog IKEM Petr Smejkal.

Premiér Andrej Babiš při návštěvě hořovické nemocnice.
Andrej Babiš

„Tihle pisatelé se jenom chtějí zviditelnit, protože asi potřebují do svých politických marketingových kampaní něco říct. My jim na to odpovíme velice konkrétně, věnujeme tomu velkou pozornost,“ řekl Babiš. Důležité je podle něj mít téma předsednictví a aby ČR reprezentovali schopní lidé. Naopak není podle něj potřeba utratit dvojnásobek peněz na „něco, co ani nepotřebujeme.“

Babiš také uvedl, že se ve Španělském sále Pražského hradu během českého předsednictví uskuteční summit prezidentů a premiérů členských zemí.

Ministr zahraničí Jakub Kulhánek (ČSSD) v sobotu řekl, že by chtěl, aby Česko uspořádalo evropský summit se zeměmi západního Balkánu a summit mezi EU a Spojenými státy. V přípravách předsednictví vůči třetím zemím je podle Kulhánka třeba vybrat priorit co nejméně, obecně pak témata „vycizelovat“.

Podle Nerudové se řeší pouze, kolik bude předsednictví stát. Nejde o levnou záležitost, ale je to vizitka země a příležitost, míní. „Místo rozpočtu bych očekávala, že se bude řešit, co chceme v EU prosadit, jaké jsou naše priority, co chceme, aby po těch šesti měsících zůstalo,“ uvedla.

Autor:

Neklidné nohy či noční děs. Poruchy spánku předcházejí nemocem, říká neurolog

Premium Říká se, že dobrý spánek je sladší než med. Což naznačuje jeho hlavní funkci: nechat tělo odpočinout. A působí i coby...

Oktagon bez Rusů, zájem o ostrovy i kdo s kým o titul. Co chystá Novotný

Premium Letní turnaj na pražské Štvanici zaujal i uznávané zámořské experty, kteří se jinak výhradně věnují nejlepší soutěži...

Dnes se bavím líp i bez drog a alkoholu, říká terapeut a bývalý narkoman

Premium Jeho příběh je drsný, ale má happy end. Čtrnáctileté balancování na hraně s pervitinem, závislost, lži, prostitutky,...

Mohlo by vás zajímat