20. září 2019 13:18, aktualizováno  16:52 Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Babiš opět míří do USA, promluví na klimatickém summitu a navštíví MIT. Co dalšího má v plánu?

Premiér Andrej Babiš | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Premiér Andrej Babiš | foto:  Tomáš Krist, MAFRA

PRAHA/NEW YORK Premiér Andrej Babiš letos už podruhé navštíví Spojené sáty. Zatímco v březnu byla důvodem pozvánka od Donalda Trumpa, nyní je hlavním cílem českého premiéra účast na Světovém summitu pro klimatickou akci, který do New Yorku svolal na pondělí 23. září Generální tajemník OSN António Guterres. Na klimatický summit naváže v úterý zahájení 74. zasedání Valného shromáždění OSN.

Český premiér na půdě OSN zastoupí prezidenta Zemana. Ten dostal pozvání jako hlava státu členské země, ale náročnou cestu přes oceán delegoval na Andreje Babiše. Ten odletěl běžnou linkou do New Yorku už dnes spolu s manželkou a s dcerou. K němu se v neděli připojí česká delegace, v níž jsou i vicepremiér Karel Havlíček a ministr životního prostředí Richard Brabec.

V OSN vystoupí Trump i Greta

Do budovy OSN na Manhattanu současně s Babišem zavítají stovky hlav států a šéfů vlád z celého světa, například francouzský prezident Macron, britský premiér Johnson, kanadský premiér Trudeau, či slovenská prezidentka Čaputová.

S největším zájmem se očekávají vystoupení hostitele Donalda Trumpa, brazilského prezidenta Bolsonara a švédské klimatické aktivistky Grety Thunbergové. Babiš bude mít na půdě OSN dva projevy: jeden v rámci klimatické konference a druhý při zahájení zasedání Valného shromáždění.

Generální tajemník OSN António Guterres dopředu vyzval představitele států, aby předložili ambiciózní plány na transformaci energetiky, dopravy, průmyslu a zemědělství. Mezinárodní společenství by podle něj mělo snížit emise do roku 2030 o 45 procent a uhlíkové neutrality dosáhnout do roku 2050.

České dilema: klima, nebo průmysl

Premiér bude v New Yorku prezentovat dosavadní postoj své vlády. Na jedné straně Babiš uznává, že i Česko je zasaženo klimatickými změnami. „Ani v České republice už nelze probíhající změnu klimatu přehlédnout. Rok 2018 byl nejteplejší v historii měření, a to nejen u nás, ale v celé Evropě. Po řadě let provázených ničivými povodněmi naše země čelí již několik let trvajícímu suchu. Bezprecedentní kůrovcovou kalamitu, která likviduje naše lesy, způsobuje z velké části právě mimořádně teplé počasí a sucho posledních let,“ prohlásil tento týden na klimatické konferenci v Poslanecké sněmovně.

Zároveň však má podle Babiše vláda obavy z dopadu na český průmysl. Česko podle něj ponese vzhledem k průmyslovému základu hospodářství jedny z nejvyšších nákladů odchodu od uhlí. Musí proto požadovat kompenzace v rámci EU. Evropská unie by zároveň měla žádat podobné kroky po emitentech, jako je Čína, USA nebo Turecko.

Schůzka s ukrajinským prezidentem, návštěva MIT

Jednání na půdě OSN nabízí příležitost k formálním a neformálním schůzkám světových politiků. Podle informací LN bude mít Babiš několik bilaterálních schůzek: s novým ukrajinským prezidentem Zelenským, s arménským premiérem Pašinjanem a s tureckým prezidentem Erdoganem. O dalších schůzkách se ještě jedná. S prezidentem Zelenským by měl mluvit o vztazích Ukrajiny s Ruskem, ekonomické spolupráci a domluvit vzájemné návštěvy.

Premiér má v plánu i několik schůzek s americkými investory. Účast potvrdili zástupci AT&T, Motorola, 3M, Bell Helicopters, Philip Morris, Lockheed Martin a IBM. Zájem projevily i společnosti Google a Facebook, na které míří připravovaná digitální daň v Česku.

22.září 2019 v 12:14, příspěvek archivován: 22.září 2019 v 15:46

Českou republiku budou na summitu @UN v New Yorku reprezentovat @AndrejBabis, @KarelHavlicek_, @TPetricek, @RibraRichard ale také tým @Ceska_posta_sp #YellowLadies na celosvětovém finále ženského fotbalu Global Goals World Cup. https://t.co/IhZ07Bwsi7

Velká část dalšího programu české delegace bude věnována inovacím. Ve čtvrtek se vydá do Bostonu, kde navštíví věhlasný Massachusettský technologický institut MIT. Navštíví newyorskou univerzitu CornellTech zaměřenou na technologické obory, kde bude jednat o možné spolupráci s Českým vysokým učením technickým. Na závěr návštěvy v pátek by premiér měl navštívit muzeum a památník útoku z 11. září 2001 Ground Zero.

Ministr zahraničí Petříček

Od 22. do 28. září bude ve Spojených státech také ministr zahraničí Petříček. Návštěvu zahájí ve Washingtonu, kde bude hovořit mimo jiné o vývoji české demokracie po roce 1989 a zúčastní se akce Světového ekonomického fóra k tématům udržitelného rozvoje.

V úterý se Petříček připojí k české delegaci na zasedání Valného shromáždění OSN a setká s ministry zahraničí zemí visegrádské čtyřky (V4). V New Yorku se zúčastní také galavečera u příležitosti 30. výročí sametové revoluce. Na závěr své návštěvy USA připomene Petříček v Miami odkaz prezidenta Václava Havla.

Premium

Havel byl z jiného těsta, vzpomíná v rozhovoru exprezident Klaus

Václav Klaus starší | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Jeden z hlavních aktérů polistopadového vývoje Václav Klaus starší hovořil pro LN o nepochopení kuponové privatizace i...

Premium

Sex je snadno dostupný, ale nevěra ještě není důvod k rozchodu

Psychoterapeut Jan Vojtko | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Tolerance je podle něj jen povýšenecký postoj k druhému a vytváří korupční prostředí, proto do partnerských ani jiných...

Premium

K jídlu suchý chleba, místo chráničů molitan. Zpověď Pastrňákovy mámy

Marcela Ziembová, matka Davida Pastrňáka | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Příběh jak z hollywoodského filmu. Marcela Ziembová je máma hokejové hvězdy světového formátu Davida Pastrňáka, kterému...