8. června 2019 12:05, aktualizováno  16:46 Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Česko není Slovensko, vláda se nebude měnit na základě demonstrací, sdělil Babiš

Andrej Babiš (vlevo) a Karel Havlíček (vpravo) na konferenci Globsec v... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Andrej Babiš (vlevo) a Karel Havlíček (vpravo) na konferenci Globsec v... | foto: Reprofoto/Twitter: Andrej Babiš

Bratislava Premiér Andrej Babiš v sobotu na konferenci v Bratislavě lákal investory do Česka, podle něj je Česká republika nejúspěšnější zemí v Evropě a patří mezi nejbezpečnější země světa. V České republice se nebude měnit vláda na základě demonstrací, řekl dnes premiér Andrej Babiš v reakci na protesty za jeho demisi. Ty označil za „naprosto hloupé“.

„České republice se daří. Jsme nejlepší nejen v regionu, ale v celé Evropě. Pokud chcete investovat, (Česko) je nejlepší místo, je to místo budoucnosti,“ řekl Babiš v panelové diskuse na konferenci věnované mladým podnikatelům a talentům.

Podle Babiše není žádný důvod, aby lidé protestovali, protože se mají skvěle. „Chápu, že jsou protesty, já to akceptuji. V tomto prostoru je plno nepravd. Za to období, co jsem v politice, se nashromáždilo ohromné množství lží,“ řekl Babiš.

08.června 2019 v 13:42, příspěvek archivován: 08.června 2019 v 15:27

Dnes v Bratislavě. Forbes Under 30. 350 mladých lidí z celého světa. https://t.co/sQLGvfM8VQ

Češi inovativní a v mnoha profesích patří ke špičce, myslí si premiér. Připomněl období předválečného Československa, které označil za jednu z nejúspěšnějších zemí a lídrem v řadě sektorů.

Babiš, který založil koncern Agrofert, uvedl, že se necítí jako politik a že jeho profesí je obchodník. Vstup do politiky se svým hnutím ANO zdůvodnil snahou o potírání korupce. Uvedl rovněž, že mnohokrát litoval, že se stal politikem, označil to za katastrofu pro svoji rodinu. Přítomným řekl, že opozice kvůli němu přijala zvláštní zákon, takzvaný „lex Babiš“, a že musel převést majetek do svěřenského fondu.

Demonstrace nic nezmohou

„Česká republika není Slovensko. V České republice se nebude měnit vláda na základě demonstrací,“ řekl Babiš na dotaz moderátora odpolední diskuse, ve které Babiš vystoupil spolu se slovenským kolegou Peterem Pellegrinim.

Pellegrini zase byl tázán v souvislosti s vývojem v zemi po loňské vraždě novináře Jána Kuciaka a jeho partnerky, po které v zájmu řešení politické krize a v době mohutných protivládních demonstrací rezignoval z postu premiéra šéf nejsilnější vládní strany Směr-sociální demokracie (Směr-SD) Robert Fico. Do čela vlády se postavil Pellegrini, který je místopředsedou Směru-SD.

Česko podle Babiše neplánuje na rozdíl od Slovenska převzít euro, což zdůvodnil tím, že eurozóna potřebuje změny. V eurozóně podle něj nemají co dělat Řecko a Itálie, které by ji měly opustit, pokud neuskuteční potřebné reformy.

08.června 2019 v 14:07, příspěvek archivován: 08.června 2019 v 15:28

Celý den představujeme v Bratislavě studentům, zástupcům byznysu i novinářům z celého světa Českou republiku jako zemi budoucnosti. Inovační strategie ČR sklízí úspěch. Globsec 2019. https://t.co/pDAmuVJr83

Předseda vlády kritizoval demonstrace proti své osobě a uvedl, že změnu chtějí lidé, kteří prohráli volby. Řekl, že podle policie demonstrovalo v úterý za jeho demisi na Václavském náměstí v Praze 70 000 lidí, a nikoliv 120 000 osob uváděných pořadateli protestu.  

Na konferenci Globsec v Bratislavě Babiš také uvedl, že do politiky by nevstoupil, pokud by neselhaly tradiční strany. Západní agentury Reuters, DPA či APA v den protestu psaly o desítkách tisíc účastníků demonstrace, agentura AFP o zhruba stovce tisíc. 

Evropská unie stojí podle Babiše na křižovatce, a to i v souvislosti s vystoupením Británie z EU či migrací. Uvedl, že brexit bez dohody by byl problémem nejen pro Británii, ale i zbývající členské země EU. Kritizoval, že Evropská komise navrhuje zvýšit unijní rozpočet v době brexitu a kritizoval hospodaření unijního rozpočtu.

Panelové diskuse s Babišem se nezúčastnil slovenský premiér Peter Pellegrini, jak původně ohlásili organizátoři konference. Spolu s Babišem na konferenci s českým premiérem vystoupil ministr průmyslu a obchodu Karel Havlíček.

08.června 2019 v 08:25, příspěvek archivován: 08.června 2019 v 15:21

Včera jsem dal rozhovor jednomu deníku a redaktor mi ukazoval spoustu vtipů, jak se moji “fanoušci” dobře baví, když mluvím o motýlech. A já se teda bavil taky  Jako kluk jsem miloval babočku modrookou.

ČTK

Advantage Consulting, s.r.o.
ELEKTRIKÁŘ - OLOMOUC

Advantage Consulting, s.r.o.
Olomoucký kraj
nabízený plat: 20 000 - 24 000 Kč