Úterý 16. července 2024, svátek má Luboš
  • Premium

    Získejte všechny články
    jen za 89 Kč/měsíc

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Prezident jednal s Fialou a Babišem o míru a o roli Číny ve válce na Ukrajině

Česko

  11:25aktualizováno  16:52
Prezident Petr Pavel v úterý přijal předsedu vlády Petra Fialu (ODS) na společné jednání s předsedou ANO Andrejem Babišem a místopředsedou hnutí Karlem Havlíčkem. Tématem byla především podpora Ukrajiny a vztahy se Slovenskem. Shodli se, že u prezidentů je žádoucí navázat v co největší míře na úroveň vztahů s Čaputovou.

Prezident Petr Pavel na brífinku po setkání oznámil, že největším tématem byla probíhající válka na Ukrajině a nutnost hledat i mírová řešení. Vyzdvihl, že mezi jednotlivými aktéry na Hradě panovala shoda na hlavních tématech. „Nikdo nezpochybňuje členství v NATO ani v EU,“ řekl prezident. Přestože na hlavních tématech padla shoda, prezident přiznal, že atmosféra byla místy „jiskřivá“.

Podle premiéra Fialy byla u prezidenta Pavla na Hradě řeč hlavně o nadcházejícím summitu NATO ve Washingtonu. „Rusko je agresor, máme na to stejný názor a je třeba podporovat Ukrajinu všemi silami,“ řekl premiér.

„My si myslíme, že členské státy NATO musí udělat maximum pro to, aby skončila válka,“ uvedl předseda strany ANO Babiš. Podle jeho názoru by si velké státy měly sednout bez podmínek a probrat budoucí mírová jednání.

Na brífinku s prezidentem se také shodli na tom, jak velkou roli hraje Čína v rusko-ukrajinském konfliktu. Podle jejich názoru Čína významně ovlivňuje průběh války a může hrát klíčovou úlohu i při jejím ukončení.

Bývalý premiér se později vyjádřil k obavám ohledně rostoucích zisků výrobců zbraní v souvislosti s válečným konfliktem. „Válka přináší tisíce mrtvých a neuvěřitelné zisky výrobcům zbraní. Je to nemorální,“ uvedl Babiš.

Ke konci brífinku se pozitivně vyjádřil k nově zvolenému prezidentovi Pellegrinimu. „On je člověk, který může spojit Slovensko,“ sdělil předseda strany ANO. Později dodával, že doufá ve větší upevnění vztahů mezi Českem a Slovenskem.

„Vlády se určitě v některých věcech lišit budou. My se naopak s Peterem Pellegrinim, jak jsme spolu hovořili telefonicky hned po pokusu o atentát na Roberta Fica, shodli v tom, že našim zájmem bude tlumit vášně, navazovat na dobré ve vztazích a pokusit se mírnit rozdíly, ke kterým nutně bude docházet,“ uvedl Pavel.

Babiš novinářům řekl, že Pellegrini je člověk, který může sjednotit Slovensko. „Určitě udělá všechno pro to, aby zlepšil naše vztahy,“ uvedl.

Poděkoval rovněž Pavlovi za jednání. „Jsme rádi ze nás pan prezident pozval, že nám řekl jeho názory. Ta debata byla velmi konkrétní a pragmatická,“ popsal jednání Babiš na pražském hradě.

Fiala krátce před úterní schůzkou oznámil, že na Ukrajině bránící se ruské agresi už je dělostřelecká munice, kterou se podařilo nakoupit v mimounijních zemích díky české iniciativě. To ocenil i prezident, který sdělil, že existuje rámcový plán na dodávky munice Ukrajině po zbytek tohoto roku.

První zásilka před časem dorazila na Ukrajinu, uvedl na síti X. Koncem května ministerský předseda řekl, že na iniciativu dosud přispělo 15 zemí EU a Severoatlantické aliance (NATO) přes 1,6 miliardy eur (39,5 miliardy korun). Ukrajina by měla podle prohlášení vládních politiků dostat do konce roku asi půl milionu kusů munice, další zásilky mají dorazit v červenci.

S Fialou a Babišem zároveň se Pavel v roli prezidenta dosud setkal jen jednou, a to před více než rokem, na začátku června 2023. Hovořili tehdy o blížícím se summitu Severoatlantické aliance (NATO) ve Vilniusu a o obranné dohodě se Spojenými státy. Další summit NATO, který se uskuteční v červenci ve Washingtonu, by tedy také mohl být tématem aktuálního setkání.

Autoři: , ,

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!