Středa 8. prosince 2021, svátek má Květoslava
 • schránka
 • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Babiš plánuje razantní škrty. Šetřit se bude v dopravě i zemědělství

Česko

  21:30
PRAHA - Ministerstvo financí navrhuje v přípravě rozpočtu na příští rok výrazné škrty v několika resortech. Nejvíce by mělo ušetřit ministerstvo dopravy, a to 8,5 miliardy korun. Ministerstvo zemědělství by mělo snížit výdaje o 6,2 miliardy korun a ministerstvo vnitra o 2,9 miliardy korun.

Andrej Babiš na rozhovoru pro Lidové noviny. foto: MAFRA: Dan Materna

Naopak 14 miliard má navíc dostat ministerstvo práce a sociálních věcí, a to především na růst důchodů a některých sociálních dávek. Uvedla to Česká televize.

Nespokojený s návrhem je i ministr Jurečka

Snížením rozpočtu můžou být ohroženy dostavby některých silnic a dálnic. Ministr dopravy Antonín Prachař (ANO) ale věří, že vláda nakonec v dopravě škrtat nebude. "Budeme trvat na tom, aby dotace ze státního rozpočtu na Státní fond dopravní infrastruktury byly zcela naplněny," řekl ČT.

Nespokojený s návrhem rozpočtu je i ministr zemědělství Marian Jurečka (KDU-ČSL). Varuje, že by se šestimiliardový škrt výrazně dotkl národních dotací pro zemědělce. "Já si to nedokážu představit. Šest miliard, to je opravdu už přes čtyřicet procent našeho rozpočtu," řekl ČT.

Ministr vnitra Milan Chovanec.

Ministerstvo vnitra zase nebude mít na dlouho slibované zvyšování platů policistům a hasičům. Těm chtěl původně ministr Milan Chovanec (ČSSD) příští rok přidat osm procent. "Proti současnému stavu, tedy stávajícímu rozpočtu, jsou to zhruba tři miliardy korun, které bychom potřebovali na navýšení mezd," řekl Chovanec.

Úspory jsou příliš tvrdé

Navrhované úspory se zdají příliš tvrdé i premiérovi Bohuslavu Sobotkovi (ČSSD). "My potřebujeme do rozpočtu dostat podporu hospodářského růstu, investice v oblasti infrastruktury, rozumně řešit platové otázky zaměstnanců ve veřejném sektoru," řekl Sobotka.

Naopak kromě ministerstva práce a sociálních věcí má dostat přidáno ministerstvo obrany a ministerstvo školství. Ani tak ale na vyšší platy pro učitele prý rozhodně nebude. "Pokud chceme zvýšit platy učitelů a nepedagogických pracovníků, budu potřebovat další dvě miliardy," uvedl ministr školství Marcel Chládek (ČSSD).

Víc než 76 milionů navíc má z rozpočtu dostat i Poslanecká sněmovna. A to hlavně díky připravovanému rozmrazení platů ústavních činitelů.

První návrh státního rozpočtu na příští rok počítá se schodkem 100 miliard korun. Stát chce na daních a dalších odvodech vybrat jeden bilion a 15,5 miliardy korun. Výdaje by pak měly být bilion a 115,5 miliardy. K těmto částkám se ještě přičtou peníze z evropských fondů.

Resorty s návrhem na úspory:

 • Ministerstvo dopravy - 8,4 miliardy Kč
 • Ministerstvo zemědělství - 6,2 miliardy Kč
 • Ministerstvo vnitra - 2,9 miliardy Kč
 • Ministerstvo financí - 1,5 miliardy Kč
 • Ministerstvo průmyslu - 1,3 miliardy Kč
 • Ministerstvo kultury - 1,1 miliardy Kč

Resorty, které mají mít přidáno:

 • Ministerstvo práce a sociálních věcí + 14 miliard Kč
 • Ministerstvo obrany + 1,6 miliardy Kč
 • Ministerstvo školství + 0,5 miliardy Kč
Autoři: ,

Blogera připravil lajdáctvím o nohu, další zranil. Za nehodu dostal podmínku

Premium S podmínkou na pět let odešel od soudu čtyřiačtyřicetiletý Moldavan. V červenci 2019 způsobil na obchvatu Chrudimi...

Přes víkend zemřou všichni z JIP. Sestra vypráví o práci v době covidu

Premium Markéta Svobodová, hlavní sestra z Masarykovy nemocnice v Ústí nad Labem, stojí spolu s dalšími šesti kolegyněmi z...

Android Auto a CarPlay v každém autě. Poradíme vám, jak na to

Premium Chcete používat oblíbenou navigační aplikaci na displeji v autě místo telefonu? Přečtěte si, jak to udělat a neutratit...

Mohlo by vás zajímat