Úterý 26. října 2021, svátek má Erik
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Česko

Babiš podpoří v Budapešti rodinu. Receptem na krizi je vyšší porodnost, ne migranti, míní hostitel Orbán

Premiér Andrej Babiš přivítal v Praze na setkání špiček států V4 a zemí západního Balkánu maďarského premiéra Viktora Orbána. foto:  Dan Materna, MAFRA

Posílení rodiny, která vyvede Evropu z demografické krize, podpoří zítra v maďarské metropoli český premiér Andrej Babiš (ANO). Na pozvání svého protějška Viktora Orbána se zúčastní čtvrtého ročníku Demografického summitu v Budapešti. Akce má podnítit diskusi o podpoře mladých rodin a o vytváření vhodných podmínek pro kýžené zvyšování porodnosti, tedy možných receptů na stárnutí populace, jež podle českého premiéra „představuje pro Evropu časovanou bombu“.
  5:00

Kromě samotného summitu Babiš zavítá i na maďarsko-srbské hranice, kde si prohlédne technické a personální zabezpečení hraničního prostoru. Premiérova cesta do Maďarska se uskuteční jen týden před Orbánovou oficiální návštěvou Česka. Premiéři, které pojí osobní přátelství, se v Praze setkají 29. září. „Oficiální bilaterální schůzka bude až v Praze, v Budapešti se setkají pouze neformálně,“ řekl pro Lidovky.cz diplomatický zdroj.

V pořadí již čtvrtý Demografický summit s podtitulem Rodina: klíč k udržitelnosti se uskuteční 23. a 24. září, vystoupit by na něm mělo na sedmdesát řečníků, vedle Orbána a Babiše i bývalý viceprezident USA Mike Pence, srbský prezident Aleksandar Vučić, chybět by neměli ani další premiéři Visegrádské čtyřky (V4), tedy za Polsko Mateusz Morawiecki a za Slovensko Eduard Heger.

Podle zahraničních médií obdržel pozvánku i bývalý izraelský premiér Benjamin Netanjahu. Francouzský tisk zase upozornil na účast političky Marion Marechalové, která je vnučkou zakladatele Národní fronty Jeana-Marie Le Pena a neteří Marine Le Penové, v souvislosti s níž se spekuluje o možné prezidentské kandidatuře.

Summit, který zorganizovaly maďarské prorodinné nevládní organizace, maďarská opozice označuje za sraz evropských ultrakonzervativců a jasnou ukázku protiimigrační vládní politiky. To ostatně nevyvrací ani maďarská ministryně pro rodinu Katalin Nováková, podle níž vláda vidí řešení demografické krize spíše v podpoře rodin než v masové imigraci. 

„Svět je udržitelný, pokud se narodí děti a my jim předáme svět v lepším stavu, než v jakém jsme ho dostali,“ uvedla. Proti přílivu uprchlíků se tradičně hlasitě vyjadřuje i Orbán, který se například nedávno nechal slyšet, že současní migranti jsou „všichni muslimové“ a že „jedině politika zaměřená na tradiční křesťanskou rodinu nám může pomoci z demografické krize“.

Papež vs. premiér

Orbánovy výroky, které setrvale nadzvedají ze židle nejednoho unijního politika, nenacházejí odezvu u čelního představitele katolické církve. Papež František naopak vyzval evropské země, aby migranty přijímaly a integrovaly, a zabránily tak příchodu „demografické zimy“, jež podle něj kontinentu hrozí. Podle britského katolického listu The Tablet papež označil Orbána za nacionalisticko-populistického politického lídra.

Kromě Babiše navštíví v tomto týdnu Budapešť i další čeští ústavní činitelé. Na tradiční setkání předsedů parlamentů zemí V4 zítra do města přijede i šéf Senátu Miloš Vystrčil (ODS) a Poslanecké sněmovny Radek Vondráček (ANO), debatovat se bude hlavně o dalším rozšíření Evropské unie.

Minulý týden zase metropoli na Dunaji navštívil pražský primátor Zdeněk Hřib (Piráti), který se na pozvání primátora Budapešti Gergelye Karácsonye účastnil fóra s podtitulem „Building Sustainable Democracies“. Původně se spekulovalo i o Hřibově účasti na protiorbánovské demonstraci, což ostatně ani Hřib sám v červencovém vyjádření pro LN nevyloučil. „Pokud mě kolega Karácsony na nějakou demonstraci proti jejich protodiktátorovi pozve, rád se jí v rámci pirátských tradic zúčastním,“ řekl LN. K protestům ale nakonec kvůli vnitropolitické situaci v Maďarsku nedošlo.

Otužování podle Wima Hofa je nebezpečné. Hrozí zástava, říká kardiolog Táborský

Premium Otužování je nejlepší prevence proti těžkému průběhu nemoci covid-19. Lidé mají větší šanci, že neskončí v nemocnici,...

Dětem, kterým pomáháte moc, mozek nepracuje správně, říká speciální pedagožka

Premium „Kdybychom k dětem v batolecím a předškolním věku přistupovali v některých oblastech víc ,postaru‘, měli bychom méně...

Váš syn bude žít jen pár týdnů. Zpověď matky zesnulého hokejisty Buchtely

Premium Přežít své dítě. Pro každého rodiče ta nejhorší představa. Teprve dvacetiletý hokejista Ondřej Buchtela zemřel loni v...

Mohlo by vás zajímat