Pondělí 5. června 2023, svátek má Dobroslav
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Babiš: Poslance Bartoška a Šincla ovlivnila hazardní lobby, koalice teď nefunguje

Česko

  17:36aktualizováno  22:42
PRAHA - Lidovec Jan Bartošek a sociální demokrat Ladislav Šincl byli podle hnutí ANO Andreje Babiše ovlivnění hazardní lobby. Šincl obvinění odmítl. Neví prý, proč je jeho terčem. „Babiš mele páté přes deváté a je totální magor,“ reagoval. Nejde o první spor mezi Babišem a Šinclem. Ministr financí dříve při diskusích obviňoval Šincla a jeho rodinu z korupce. Údajně mělo dojít i k zastrašování.

Sociálnědemokratický poslanec Ladislav Šincl foto: Michal Doležal

„Problém je, že v rámci koalice jsou někteří poslanci, kteří jsou zlobbovaný tou hazardní lobby na čele s panem (místopředsedou TOP 09 Miroslavem) Kalouskem, potom pan Bartošek a pan Šincl. To byli reprezentanti, kteří byli zlobbovaní hazardní lobby a kteří tam dělali obstrukce, a pan (senátor Ivo) Valenta na to dohlížel z balkonu,“ řekl Babiš.

Koaliční spor po diskusích o pojišťovnictví

K předešlému sporu mezi Andrejem Babišem a Ladislavem Šinclem došlo v červnu letošního roku. Obě koaliční strany ANO a ČSSD pak řešily spor, během kterého padala nařčení z korupce, lhaní, estébáckých metod a bezprecedentního jednání. Babiš přímo Šindla a jeho rodinu obvinil z korupce. jeho strany mělo údajně dojít i k zastrašování.Šincl na jednom z jednání Sněmovny kritizoval měnící se postoj ministerstva financí k návrhu na omezení provizí za zprostředkování pojištění.

Babiš pak na následujícím neveřejném jednání k zákonu o pojišťovnictví podle Šincla zmínil majetkové poměry jeho rodiny a zastrašoval informacemi ze složky nadepsané poslancovým jménem. Spor nezůstal jen mezi dvěma politiky, řešily ho obě koaliční strany. Více čtěte ZDE.

Sněmovna se minulý týden zabývala návrhy směřujícími k vyššímu zdanění hazardu. Zatím je ale - i kvůli několikahodinovým řečnickým vystoupením Kalouska - koalice neprosadila.

Je to magor, řekl Šincl

„Já už nemám k tomu co říct. Pan ministr má na mě asi nějakou slabost, pravděpodobně, protože opět, když mu dochází argumenty, tak používá takováto slova,“ řekl v reakci Šincl, který s Babišem měl prudké spory už při jednáních o návrzích týkajících se pojišťovnictví. „Já bych řekl, že to je totální magor,“ uvedl také. Ministr financí si podle něj vymýšlí páté přes deváté.

Bartošek řekl, že není v pozici, kdy by se měl hájit. „Mě to velice blízko připomíná praktiky Stb. Jen tak do prostoru hodíte obvinění a dělej s tím člověče, co chceš. Bez důkazů, bez všeho ostatního,“ řekl v České televizi.

Za lidovce zatím reagoval jejich první místopředseda a ministr zemědělství Marian Jurečka. Babiš podle něj neudržel chladnou hlavu. „Buď ať to doloží, nebo ať se omluví a neříká tyto věci,“ podotkl. Rád by, aby se vláda vrátila k rozumné komunikaci. Babiš se dnes dotkl také přestřelky mezi ním a vicepremiérem a šéfem lidovců Pavlem Bělobrádkem, který v neděli v České televizi mluvil o údajném porušování demokratických pravidel hnutím ANO. Ministr financí nečeká, že by se věcí ještě dnes zabývala koaliční rada, jak to navrhovali jeho spolustraníci.

Spontánní reakce, úlet...

„Byla to spontánní reakce,“ hodnotil Babišova slova po jednání koaliční rady předseda poslaneckého klubu ANO Jaroslav Faltýnek. Věc se podle něj za zavřenými dveřmi vyjasnila. Šéf poslanců ČSSD Roman Sklenák to tak ale nevidí. „Já myslím, že nějaké zlehčování mimo veřejný prostor není na místě. On to prohlásil do médií, tak by to měl vysvětlit do médií,“ uvedl. K omluvě, k níž šéfa ANO vyzval, se podle něj Babiš zatím nemá. Věcí se bude zabývat poslanecký klub sociální demokracie.

Dochází nám trpělivost. ANO a Babiš už se měli naučit demokracii, zlobí se Bělobrádek

Ke sporu se na Twitteru vyjádřil také předseda Poslanecké sněmovny Jan Hamáček (ČSSD), který vyjádření Babiše vnímá jako „totální úlet“. „Neví, jak prosadit svou legislativu, a kope do těch, co mu pomáhají,“ napsal. „Polemika při řešení problémů ke koalici patří. I ta ostrá. Myslím ale, že stabilita vlády je vyšší hodnota než vítězství v dílčím sporu,“ uvedl na stejné sociální síti ministr obrany Martin Stropnický (ANO).

Přestřelka s Bělobrádkem

Babiš se dotkl také přestřelky mezi ním a vicepremiérem a šéfem lidovců Pavlem Bělobrádkem, který v neděli v České televizi mluvil o údajném porušování demokratických pravidel hnutím ANO. „Takhle mám takový pocit, že ta koalice nějak ne moc dobře funguje, a musíme se domluvit, jestli v té Sněmovně budeme táhnout za jeden provaz, nebo ne,“ konstatoval. Pokud ne, tak podle něj koalice nemá smysl. Na adresu koaličních partnerů také směřoval výtku, že od začátku společné vlády spíše mluví do médií, ale do očí mu své výtky nesdělí.

Bělobrádek se pondělního jednání koaliční rady nezúčastnil. ANO podle Faltýnka lidovce požádalo, aby se napříště takové záležitosti řešily uvnitř koalice.

Autor: