Pátek 19. dubna 2024, svátek má Rostislav
130 let

Lidovky.cz

Česko

Babiš považuje za klíčové velké investice do infrastruktury. Krize nám možná i trochu pomohla, přiznává


Andrej Babiš. | foto: Úřad vlády ČR

Premium Rozhovor
PRAHA - Kvůli dopadům pandemie koronaviru na ekonomiku se chystají masivní investice. Ladí se v jednotlivých státech i na úrovni EU. Lídři unijních zemí zahájili jednání o obřím Fondu obnovy. Úhrnem je řeč o bilionech eur. Premiér Andrej Babiš (ANO) v rozhovoru pro Lidovky.cz říká, že se z balíčků finanční pomoci nesmí stát nástroj na lepení děr v ekonomikách, které byly zadlužené už před pandemií.

Celý článek jen pro členy

Chcete číst prémiové texty bez omezení?

Předplatit

Konec omezení volného pohybu přehledně: kamarádit se smíte stále jen v rouškách

Pro Česko premiér považuje za klíčové velké investice do infrastruktury. Jsou zanedbané a mohou dát vydělat hodně firmám. Vedle stavebnictví vidí tři další prioritní oblasti: „Krize nám možná i trochu pomohla, protože jsme si uvědomili, co je důležité a bez čeho nedokážeme přežít. Na to se teď musíme soustředit. Je to voda, energie a potravinová soběstačnost,“ říká.

Na celoevropské úrovni se podle politiků musí a má vytvořit strategická autonomie v oblasti nenahraditelných léků a zdravotnických prostředků, s tím souvisí podpora výzkumu a vývoje. „Třetina globální produkce léčiv probíhá v Číně, další velká část v Indii, což je obrovské riziko pro naše zdravotnictví. Musíme vytvořit pobídky, abychom přilákali výrobu zpět do Evropy,“ zdůrazňuje premiér.

Lidovky.cz: EU začíná řešit společný postup uzdravování ekonomiky. Jak bude koordinace vypadat?
Je velmi dobře, že se pomalu můžeme vracet k nastartování našich ekonomik. Ty podle predikcí Mezinárodního měnového fondu a Evropské centrální banky letos klesnou o 7,5 až 15 procent. Na sanaci krize této velikosti budou potřeba biliony eur. Budou obrovské diskuse o tom, jaká část půjde za národními rozpočty a jaká za evropským. V Evropě už byla přijata řada kroků, zatím v řádech bilionů. Jsme ale teprve na začátku. Všechny země primárně využívají národní rozpočty pro pomoc svým ekonomikám, do kterých pumpují prostředky už teď v hodnotě přes deset procent svého hrubého národního důchodu. Na úrovni EU je vedena diskuse o tom, jak by obnovení růstu mohl pomoci společný sedmiletý rozpočet, o němž jsou jednání stále otevřená. Jde o příležitost se podívat na to, co funguje a co je možné ještě upravit tak, aby nám to nejvíce pomohlo. Kromě těch tradičních politik se hovoří o vytvoření zcela nového nástroje, Fondu obnovy.

Dočtěte tento exkluzivní článek s předplatným iDNES Premium

Měsíční

89
Předplatit
Můžete kdykoliv zrušit

Roční

890
Předplatit
Ušetříte 178 Kč oproti měsíčnímu předplatnému

Dvouleté

1 690
Předplatit
Ušetříte 446 Kč oproti měsíčnímu předplatnému

Připojte se ještě dnes a získejte:

  • Neomezený přístup k obsahu Lidovky.cz, iDNES.cz a Expres.cz
  • Více než 50 000 prémiových článků od renomovaných autorů
  • Přístup k našim novinám a časopisům online a zdarma ve čtečce
Více o iDNES Premium
Máte už předplatné? Přihlásit se

Pylová sezóna: Jak poznat alergii u svých dětí?
Pylová sezóna: Jak poznat alergii u svých dětí?

Alergie je nepřiměřená reakce imunitního systému na běžné, obecně neškodné látky v okolním prostředí. Taková látka, která vyvolává alergickou...