Čtvrtek 1. června 2023, svátek má Laura
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Babiš ministerstvo spravedlnosti nepovede, Zeman odpoledne jmenuje Kněžínka. Není jasné, zda ‚natrvalo‘

Česko

  9:30aktualizováno  14:44
PRAHA - Premiér Andrej Babiš (ANO) na úterním brífinku po jednání vlády uvedl, že ráno požádal prezidenta Miloše Zemana, aby pověřil vedením ministerstva spravedlnosti někoho jiného, než jeho samotného. Chce se tím vyhnout kritice ze strany opozice. Před polednem Babiš pro server iDnes.cz potvrdil dřívější informace médií, že, kandidátem je místopředseda legislativní rady vlády Jan Kněžínek, který se na Právnické fakultě Karlovy univerzity zabývá ústavním právem.

Premiér Andrej Babiš. foto: ČTK/Reuters

‚Kampaň‘. Ministryně spravedlnosti Malá rezignuje, dočasně ji zřejmě ve vládě nahradí Babiš

Babiš si ho prý vybral kvůli profesionalitě. Prezident podle ČT Kněžínka jmenuje ještě v úterý, ještě před středečním hlasováním sněmovny o důvěře vládě.

S Kněžínkem se Zeman setká v 16:30. Následně ho podle Ovčáčka jmenuje „ministrem pověřeným řízením ministerstva spravedlnosti“.

Kabinet Bohuslava Sobotky (ČSSD) Kněžínka před třemi lety ustanovil prošetřovatelem protiprávního jednání členů vlády a dalších vysoce postavených činitelů. V této funkci Kněžínek řešil i případ úředníků ministerstva financí vedeného tehdy Babišem, kteří chtěli zjišťovat u Evropského úřadu proti podvodům informace k vyšetřování Babišovy dotační kauzy Čapí hnízdo. Kněžínek rozhodl, že Babiš zákon neporušil.

Babiš novinářům při podpisu koaliční smlouvy s ČSSD řekl, že místopředsedu Legislativní rady vlády Kněžínka nominoval na základě jeho profesionálních kvalit.

„Doufám, že bude mít vše v pořádku a nebude žádná kampaň,“ uvedl s odkazem na rezignaci Taťány Malé (ANO), která v pondělí funkci složila kvůli pochybnostem o originalitě svých diplomových prací. Na dotaz, zda Kněžínek bude ministrem „natrvalo“, nebo pouze dočasně uvedl, že to se uvidí...

Před Babišem jméno kandidáta potvrdil i předseda KSČM Vojtěch Filip. Komunisté mají ve středu při hlasování o důvěře podpořit menšinovou vládu ANO a ČSSD. Filip chtěl, aby byl předem informován o nominacích na ministry.

Jméno osoby, která by měla resort vést, Babiš během úterního ranního brífinku nechtěl uvést. „Ráno jsem požádal pana prezidenta, aby pověřil vedením resortu člověka, který nejsem já, ani nikdo jiný z vlády,“ uvedl Babiš po jednání vlády. „A neřeknu vám jméno. Myslím, že je slušnost o tom informovat nejdříve pana prezidenta,“ dodal posléze. Později uvedl server Aktuálně.cz, že řízením ministerstva chce Babiš nechat pověřit Jana Kněžínka. Tuto informaci potvrdil také předseda KSČM Vojtěch Filip.

Devětatřicetiletý Kněžínek je místopředseda Legislativní rady vlády. V letech 2003 až 2007 pracoval na ministerstvu dopravy, od roku 2007 působí na Úřadu vlády ČR. V roce 2015 byl krátce náměstkem ministra pro lidská práva, rovné příležitosti a legislativu Jiřího Dienstbiera (ČSSD).

V srpnu 2015 ho vláda Bohuslava Sobotky (ČSSD) jmenovala takzvaným prošetřovatelem (při Úřadu vlády), tedy osobou, která měla vyšetřovat protiprávní jednání členů vlády nebo dalších vysoce postavených činitelů. V této funkci řešil například případ náměstka ministra financí Tomáše Vyhnánka, který v lednu 2016 nařídil úřednici z ministerstva, aby v Bruselu zjišťovala informace od Evropského úřadu proti podvodům (OLAF) k vyšetřování dotační kauzy Čapí hnízdo týkající se Babišova Agrofertu. Kněžínek rozhodl, že Vyhnánek ani Babiš zákon neporušili. Ministerstvo financí později podle Neovlivní.cz zahájilo kárné řízení se zmíněnou úřednicí i Vyhnánkem, ale také se dvěma dalšími úředníky.

Babiš chtěl vést ministerstvo dočasně sám

Babiš nejprve hovořil o tom, že ministerstvo povede dočasně sám. Ke změně názoru jej prý přiměla zejména kritika ze strany opozičních politiků, jimž se nelíbilo, že by spravedlnost vedl trestní stíhaný premiér. „Přivedlo mě k tomu, abych nemusel poslouchat ty blbé kecy od opozice a twitterové bubliny,“ odůvodnil premiér.

10.července 2018 v 10:17, příspěvek archivován: 10.července 2018 v 10:31

Je jedině dobře, že Andrej Babiš ustoupil od své nominace na ministra spravedlnosti. Bylo by to absurdní. Asi tak na úrovni, jako kdyby vězeň měl řídit věznici..

Babiš chce tímto krokem vyřešit situaci poté, co v pondělí večer na post ministryně spravedlnosti rezignovala Taťána Malá (ANO). Ta v uplynulých dnech čelila kritice kvůli údajnému opisování ve svých diplomových pracích.

Nový ministr během jmenování soudců?

Babiš rezignaci Malé podle svých slov již přijal a společně s žádostí o pověření vedení resortu jinou osobou ji v úterý zaslal na Hrad. Jméno nového šéfa resortu by podle Babiše mohlo být známo oficiálně již odpoledne, kdy na Hradě proběhne jmenování soudců.

Exministryně Malá musela nejdříve vysvětlovat pochybnosti o své práci při studiu práv na soukromé Panevropské vysoké škole v Bratislavě, v níž experti podle médií objevili opsané pasáže. Obdobná podezření se pak objevila také u její práce na Mendelově univerzitě v Brně. Malá obvinění z plagiátorství považuje za kampaň.

„Kvůli té kampani, která je na mě vedena, už nechci, aby bylo hnutí dále poškozováno. Ani nově vznikající vláda. Je opravdu potřeba, aby vznikla vláda s důvěrou a já tomu nechci v žádném případě bránit. Nepřiznávám jakoukoli chybu, nebo pochybení, co se týká mých diplomových prací. Doufám, že už tato nechutná kampaň skončí,“ řekla v pondělí odpoledne po jednání výboru hnutí ANO. Několik hodin předtím přitom tvrdila, že funkci opouštět nehodlá.

Pro opozici je Kněžínek přijatelný

Opoziční strany i koaliční ČSSD kvitují, že premiér Andrej Babiš ustoupil od myšlenky, že by po rezignaci ministryně spravedlnosti Taťány Malé (ANO) mohl úřad vést dočasně sám. Nominaci místopředsedy Legislativní rady vlády Jana Kněžínka na post ministra spravedlnosti z tohoto hlediska přijali, kritizovali ale personální rozhodování Babiše.

Koaliční ČSSD podle předsedy sněmovního klubu Jana Chvojky považuje řešení situace dosazením Kněžínka za přijatelné. Připustil, že v případě, že by Babiš řídil resort sám, jak uvedl v pondělí, by část poslanců ČSSD nemusela ve středu hlasovat pro důvěru vládě.

„Nebudu zastírat, že to vyvolalo mezi poslanci a poslankyněmi velkou vlnu nevole. Toto řešení považujeme za přijatelné,“ uvedl Chvojka k výběru Kněžínka. „Kdokoli by byl lepší než Taťána Malá,“ konstatoval Chvojka s tím, že Kněžínek je schopný. Od Babiše chce slyšet, proč by měl být Kněžínek ministrem jen po omezenou dobu.

„Je to další králík z klobouku a spíš to dokládá, jak je absurdní ten způsob, jak se vláda, nejdůležitější orgán České republiky dává dohromady,“ komentoval výběr šéf poslaneckého klubu STAN Jan Farský.

„Je v zásadě jedno, kdo v tom dream teamu bude, protože ryba smrdí od hlavy, je pro nás nepřijatelné, když je tu premiér obviněný z trestného činu,“ uvedl předseda lidovců Pavel Bělobrádek s odkazem na trestní stíhání Babiše v dotační kauze Čapí hnízdo. Za nápad „z jiné galaxie“ označil pondělní Babišova slova o tom, že by vedením spravedlnosti pověřil sám sebe.

Předseda TOP 09 a bývalý ministr spravedlnosti Jiří Pospíšil má pondělní Babišovo prohlášení za absurdní. „Jsem rád, že se této absurdity nakonec vyvaroval,“ konstatoval. Uvedl, že Kněžínka zná jako úředníka a legislativce. „Otázkou je, zda jeho mandát bude trvalý, nebo dočasný, tato země by potřebovala kvalitního ministra s politickou podporou na celé volební období, aby mohl vyřešit věci, které předchozí ministr zanedbal,“ uvedl.

Autoři: ,