19. prosince 2017 11:53 Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Babiš pozval vládu Izraele na společné zasedání do Prahy

Český premiér Andrej Babiš. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Český premiér Andrej Babiš. | foto: ČTK

PRAHA Premiér Andrej Babiš (ANO) v úterý telefonicky hovořil s izraelským premiérem Benjaminem Netanjahuem. Pozval ho na společné jednání vlád do Prahy, mělo by se odehrát v květnu. Babiš to řekl novinářům.

„Slíbil mi, že by mohl v květnu přijet do Prahy. Izrael je pro nás dlouhodobě strategický partner. Bylo tam vícero našich vlád, takže jsme se bavili o našich vztazích, to je pro mne důležitá agenda,“ řekl Babiš. Návštěva izraelské vlády by měla být součástí oslav stého založení Československa. Netanjahu podle Babiše poznamenal, že se bude snažit přijet.

Společné zasedání kabinetů v Česku v příštím roce začal chystat už bývalý premiér Bohuslav Sobotka (ČSSD). O přípravách hovořil se svým izraelským protějškem v létě na okraji summitu visegrádské čtyřky v Maďarsku.

Zapalování plakátů s izraelským premiérem Benjaminem Netanjahuem a Donaldem...
Setkání amerického prezidenta Donalda Trumpa s izraelským premiérem Benjaminem...

Palestinu navštívil i Masaryk

Připomenul tehdy stejně jako v úterý Babiš, že minulá vláda dvakrát zasedala v Izraeli a snažila se o co nejužší dialog s tímto státem. Unikátní model mezivládního dialogu chtěl Sobotka předat novému kabinetu. „Koneckonců Masaryk navštívil židovské osady v Palestině a jeho syn Jan Masaryk byl člověk, který se výrazně angažoval při dodávkách zbraní pro vznikající izraelský stát. I tato linka hraje důležitou roli,“ uvedl tehdy Sobotka k plánovanému setkání v roce 2018.

Obdobné vztahy udržuje česká vláda také s Polskem a Slovenskem.

ČTK

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Najdete na Lidovky.cz