5. března 2019 12:51 Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Babiš potvrdil, že navštíví CIA. Jako první český premiér bude jednat se šéfkou agentury

Šéfka CIA Gina Haspelová se setká s českým premiérem Andrejem Babišem | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Šéfka CIA Gina Haspelová se setká s českým premiérem Andrejem Babišem | foto: Reuters

PRAHA Premiér Andrej Babiš (ANO) před odletem do Spojených států potvrdil, že má na programu návštěvu americké Ústřední zpravodajské služby (CIA). Dostal pozvání. Mluvit chce o mezinárodním terorismu, řekl novinářům před odletem.

Server Aktuálně.cz uvedl, že Babiš ústředí CIA v Langley ve Virginii navštíví ve středu, jednat bude s ředitelkou CIA Ginou Haspelovou. „Návštěva je v programu,“ řekl Babiš na dotaz, zda může informace potvrdit. „Dostal jsem pozvání, víc k tomu nemám žádný komentář,“ dodal.

Neuvedl přímo, zda se schůzka uskuteční ve středu. V souvislosti se schůzkou řekl, že za největší problém planety považuje mezinárodní terorismus a že by všechny velmoci měly v tomto směru spolupracovat. „Je to největší hrozba, spolupráce by měla být větší,“ řekl.

Gina Haspelová.
Andrej Babiš

Poznamenal, že vztahy mezi USA a Ruskem nejsou ideální. Největším problémem je podle něj šest milionů uprchlíků v Jordánsku, Libanonu a v Turecku, prioritou je také řešení situace v Sýrii. „Zajímá mě, do jaké míry tam budou USA hrát ještě nějakou roli, nebo teritorium opustí,“ uvedl.

V oficiálním programu českého premiéra schůzka v CIA není uvedena. Podle českých diplomatů je to zřejmě poprvé, kdy prezident nebo premiér Česka bude přijat v centrále této zpravodajské služby, uvedl server.

Babiše čeká ve čtvrtek večer SEČ jednání s americkým prezidentem Donaldem Trumpem, se kterým chce mluvit zejména o kybernetické bezpečnosti, mezinárodní situaci a o zachování obchodu bez bariér mezi Spojenými státy a Evropskou unií. Babiš bude po osmi letech prvním českým premiérem, který dostal pozvání na bilaterální jednání v Bílém domě.

ČTK

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Najdete na Lidovky.cz