Sobota 25. ledna 2020svátek má Miloš -4 °C oblačno Předplatné LN
17. května 2017 8:22, aktualizováno  18:14 Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Sobotka souhlasí s Pilným jako šéfem financí. Navrhne jej prezidentovi místo Babiše

Praha 17.5.2017 Premiér Bohuslav Sobotka (ČSSD) a vicepremiér Andrej Babiš... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Praha 17.5.2017 Premiér Bohuslav Sobotka (ČSSD) a vicepremiér Andrej Babiš... | foto: Yan Renelt, MAFRA

PRAHA Premiér Bohuslav Sobotka přijal návrh předsedy hnutí ANO Andreje Babiše, aby se novým ministrem financí stal poslanec za ANO Ivan Pilný. Předsedu sněmovního hospodářského výboru považuje Babiš za nezávislého člověka, který není žádnou jeho loutkou. Sobotka uvedl, že návrh odešle během několika hodin na Hrad a nevidí důvod, proč by prezident Miloš Zeman neměl tuto nominaci schválit.

„Já myslím, že to je dobrý kandidát, je to zkušený člověk, řídil velké firmy, je zkušený v byznysu. V ekonomice se vyzná a dobře vystupuje na veřejnosti,“ vysvětlil Babiš, proč navrhuje Pilného. Zopakoval, že si přeje pokračování dosavadní vládní koalice. Premiér předtím odmítl nominaci dosavadní Babišovy náměstkyně Aleny Schillerové i ministra životního prostředí Richarda Brabce (ANO), vadila mu jejich vazba na Babiše či Agrofert.

Hnutí ANO v úterý večer projednávalo tři kandidáty na nového ministra financí. Jedním z nich byl poslanec Ivan Pilný, který to sám oznámil. Podle České televize dalšími dvěma byli ministři spravedlnosti a pro místní rozvoj Robert Pelikán (ANO) a Karla Šlechtová (za ANO), Babiš ale jejich jména nepotvrdil.

Sobotka na tiskové konferenci uvedl, že se domnívá, že odvoláním Babiše a jmenováním nového ministra bude zažehnána vládní krize. „Tím, že bude Andrej Babiš z vlády odvolán a bude jmenován nový ministr financí, bude ukončen spor, který byl vyvolán tím, že ministr financí odmítal přijmout svou politickou odpovědnost,“ řekl.

„Myslím, že postup ze strany pana prezidenta je jasný,“ řekl Sobotka ohledně dalšího postupu. Podle premiéra by měl prezident bez odkladu odvolat vicepremiéra Babiše a do úřadu jmenovat nového ministra financí.

„Není vůbec žádný důvod na to, aby prezident po svém návratu z Číny nekonal,“ dodal Sobotka.

Bohuslav Sobotka
Andrej Babiš a Bohuslav Sobotka.

Nový návrh na jmenování ministra financí zašle Sobotka na Pražský hrad v řádu „několika hodin.“ Podle něj je Pilný připraven zaujmout místo ministra okamžitě.

Sobotka zopakoval, že od ANO očekával nominaci odborníka, který ale zároveň není spojený s někdejší Babišovou společností Agrofert. „Po tom rozhovoru, který jsem dnes s panem Pilným měl, jsem se rozhodl vyhovět této žádosti a jsem připraven navrhnout pana Pilného prezidentovi republiky,“ řekl premiér.

„Lakomý“ ministr

Mezi priority Pilného by mělo patřit zajištění nezávislosti Finanční správy. „Aby bylo možné vyšetřit všechna podezření, která stála i u návrhu na odvolání současného ministra financí,“ uvedl Sobotka. Prioritou je i rychlá příprava rozpočtu na příští rok tak, aby zohlednil klíčové plány vlády.

Se Sobotkou ve středu Pilný hovořil zhruba tři čtvrtě hodiny. „Probrali jsme asi deset bodů, které jsou nyní velmi aktuální, to je třeba rozpuštění rezervy státního rozpočtu. Pak takové ty hroby, které nám v tomhle okamžiku hrozí,“ uvedl. S premiérem mluvil také o systémových krocích, které je ještě do konce volebního období možné přijmout a které je možné připravit pro příští vládu. „V legislativě už toho moc nestihneme,“ konstatoval.

O státním rozpočtu konkrétně Pilný s předsedou vlády nehovořil. „Já jsem panu předsedovi řekl, že jsem velmi lakomý. A ono toho není moc rozebírat, takže já už jsem hájil rozpočty proti Billu Gatesovi nebo Stevenu Ballmerovi, a to byla teda zatracená fuška,“ uvedl. K rozpouštění rezervy státního rozpočtu uvedl, že požadavky ji určitě převyšují. „Je třeba v nich najít priority,“ uvedl. Dodal, že rozdíl vidí v jednorázových výdajích, například na památník v Letech u Písku, a výdajích, které zavazují rozpočet na další léta. „Tady je třeba postupovat velmi opatrně,“ poznamenal.

Pilný se o tom, že by mohl být kandidátem ANO na Babišova nástupce v čele úřadu, dozvěděl v úterý odpoledne. Babiš jmenováním Pilného považuje vládní krizi za vyřešenou. Pokud bude mluvit se Zemanem, požádá ho, aby ho odvolal a jmenoval ministrem financí Pilného.

Předseda opoziční TOP09 se již na twitteru vyjádřil k nominaci Pilného do pozice ministra financí. Podle něj nemůže nezávislosti Pilného na Babišovi věřit ani sám premiér.

Premiér chce odvolat Babiše z vlády kvůli nejasnostem ohledně jeho obchodů s Agrofertem a podezření z ovlivňování médií. Babiš obě záležitosti odmítá. Prezident Miloš Zeman uvedl, že o premiérově požadavku rozhodne po ukončení své návštěvy Číny. Hlava státu se do Česka vrátí v noci na čtvrtek.

ČTK
Premium

Sprcha pro osm lidí: jak to vypadalo na Epsteinově ranči na dělání dětí

Ranč Zorro pedofilního milionáře Jeffreyho Epsteina v poušti v Novém Mexiku,... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Kdyby zdi mohly mluvit. Přinášíme exkluzivně snímky přepychového ranče, kam americký finančník Jeffrey Epstein svážel...

Premium

Až patnáct procent mladých žen trápí záhadná nemoc. Lékaři si s ní nevědí rady

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Syndrom PCOS výrazně komplikuje početí. Problémy s ním trápí stále více Čechů. Některé rodiny pořízení potomka příliš...

Premium

Je sexting nevinná hra nebo nevěra? Pánové jsou tolerantnější než dámy

Sexting | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Generace našich rodičů tohle řešit nemusela. Měli poměrně jasno a věděli, co je a není zahýbání. Moderní technologie...

OTESTOVÁNO: Jak děti bavily věcičky od Fischer Price?
OTESTOVÁNO: Jak děti bavily věcičky od Fischer Price?

Čtrnáct maminek z řad blogerek otestovalo věci pro děti a miminka od značky Fisher-Price. Jak si usínáčky (vydra a ježek), houpátka, sedátka a tři druhy deček vedly v testu přísných kritiků – jejich dětí?