Sobota 25. ledna 2020svátek má Miloš 1 °C oblačno Předplatné LN
5. března 2018 9:44 Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Babiš převzal petici za dostavbu dálnic D49 a D55. Mají usnadit povolování staveb dálnic

Premiér Andrej Babiš se svou vládou řeší výstavbu dálnic v Pravčicích na... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Premiér Andrej Babiš se svou vládou řeší výstavbu dálnic v Pravčicích na... | foto:  Petr Topič, MAFRA

PRAVČICE/PRAHA Předseda vlády v demisi Andrej Babiš (ANO) převzal v neděli ráno v Pravčicích na Kroměřížsku petici na podporu výstavby dálnic D49 a D55 ve Zlínském kraji. Podle jejího iniciátora, bývalého hejtmana Libora Lukáše, ji podepsalo necelých 15 000 lidí. Petice nyní poputuje jak do Poslanecké sněmovny, tak do Senátu, řekl Lukáš. Dokument má přimět zákonodárce ke schválení zákona, který by usnadnil povolování staveb důležitých silnic.

Zatímco dostavba dálnice D55, která povede směrem na Uherské Hradiště, by měla u Otrokovic začít už letos, v případě prvního úseku D49 mezi Hulínem a Fryštákem zahájení stavby léta vázne. Vznik dálnice, která má dále vést na Valašsko, dlouhodobě brzdí ekologové, především spolek Egeria. Vadí jim, že má dálnice vést místy s výskytem vzácných živočichů.

„Stav je neměnný, protože stále nerozhodl Krajský soud v Brně o platnosti, nebo neplatnosti výjimky ze zvláště chráněných druhů živočichů, kterých se tady vyskytuje 17. Od dubna loňského roku se to předběžným opatřením zaparkovalo u krajského soudu a čekáme, až rozhodne, abychom se mohli někam posunout,“ řekl šéf zlínské pobočky Ředitelství silnic a dálnic Karel Chudárek.

Kladné rozhodnutí soudu je podle něj podmínkou, aby mohlo být dokončeno stavební řízení na hlavní, téměř 17 kilometrů dlouhou trasu dálnice mezi Hulínem a Fryštákem.

Premiér Andrej Babiš se svou vládou řeší výstavbu dálnic v Pravčicích na...
Premiér Andrej Babiš přebírá petici na podporu výstavby dálnic D49 a D55 v...

Základní kámen dálnice byl slavnostně poklepán už před deseti lety. Že se stále nezačalo stavět, označil Babiš za neuvěřitelné. Opakované žaloby, kvůli kterým se vznik dálnice neustále odkládá, považuje za šikanu.

ŘSD podle Chudárka v souvislosti s D49 alespoň úspěšně umístila přeložky, na které měla stavební povolení. „Jsou to veškeré sítě, kanalizace, sdělovací kabely, plyny, produktovody. Udělali jsme polní cesty pro povážení ornice a postavili jsme čtyři mosty,“ uvedl Chudárek.

Oba zmíněné úseky dálnic patří pro ministerstvo dopravy mezi prioritní dopravní stavby. Od ministerstva životního prostředí už dostaly souhlasné stanovisko k vlivu na životní prostředí (EIA).

ČTK
Premium

Sprcha pro osm lidí: jak to vypadalo na Epsteinově ranči na dělání dětí

Ranč Zorro pedofilního milionáře Jeffreyho Epsteina v poušti v Novém Mexiku,... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Kdyby zdi mohly mluvit. Přinášíme exkluzivně snímky přepychového ranče, kam americký finančník Jeffrey Epstein svážel...

Premium

Je sexting nevinná hra nebo nevěra? Pánové jsou tolerantnější než dámy

Sexting | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Generace našich rodičů tohle řešit nemusela. Měli poměrně jasno a věděli, co je a není zahýbání. Moderní technologie...

Premium

Den, kdy přepadli Mekku. V roce 1979 se zrodil moderní islámský středověk

Členové saudských speciálních sil během zásahu ve Velké mešitě v Mekce. (1979) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Před 40 lety se stalo „11. září“ islámu. Aby saúdský král mohl pobít ozbrojence okupující posvátnou mešitu v Mekce,...

NAPSAL SÁM ŽIVOT: Mladá maminka už potřetí bojuje s rakovinou
NAPSAL SÁM ŽIVOT: Mladá maminka už potřetí bojuje s rakovinou

Před třemi lety se Janě Ryšánkové obrátil život naruby. Byla v pátém měsíci těhotenství, když jí lékaři oznámili, že má rakovinu v pokročilém stádiu.