Pondělí 23. května 2022, svátek má Vladimír
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Babiš: Řeší se drby z nahrávky na místo daňového úniku za stamiliony

Česko

  20:14aktualizováno  29. srpna 9:05
Ve středu jde exministr financí Andrej Babiš (ANO) na mandátový výbor sněmovny, aby přesvědčil poslance o svém názoru, že kauza Čapího hnízda je zpolitizovaná. Není to jediné vysvětlování, které má tento týden na programu, i když s tím druhým nepočítal. Vyvolala ho nedělní nahrávka, kterou vypustila anonymní skupina Šuman. Babiš na ní říká, že „naši klekli na FAU“.

Andrej Babiš. foto:  Dan Materna, MAFRA

Jedná se o opavskou firmu, která obchoduje s pohonnými hmotami a měla daňový sklad v areálu Prechezy, který spadá pod Agrofert. Politici a média proto přišli s podezřením, že exministr v době svého úřadování posílat finanční správu na firmy, proti kterým něco měl. Babiš to v rozhovoru pro LN odmítá.

LN: Premiér uvedl, že chce, aby ministr financí Ivan Pilný prověřil, jestli za vaší éry nezasahovalo ministerstvo do kompetencí daňové správy v rozporu se zákonem. Dělo se něco takového?
Určitě ne, nikdy jsem do finanční správy nezasahoval. Možná moji předchůdci to měli ve zvyku, i s Finančním analytickým úřadem, u nějž já jsem souhlasil, aby tam byla kontrola poslanců, aby byl vyčleněn z ministerstva financí. V minulosti úřad jeden ministr zneužil v boji proti Alexandru Vondrovi. Já jsem to určitě nedělal. Na té pseudonahrávce je to konstatování, že se něco stalo, to není příkaz nebo úkol.

LN: Vaše konstatování? Potvrzujete, že na nahrávce mluvíte vy?
Moje konstatování. Neúkoluju tam finanční správu, nikdy jsem to nedělal.

LN: Můžete říct, v jakém kontextu nahrávka vznikla, kdy a kde jste to říkal?
Netuším. Nevím, kolik bude nahrávek, naše země a média řeší jenom moje nahrávky, kauzu Čapí hnízdo, to je asi to nejdůležitější. Nikdo neřeší, kdo je vlastně firma FAU, paní poslankyně Jana Lorencová (za hnutí ANO, dříve novinářka) napsala na sociální sítě: „Na FAU se mělo kleknout už dávno.“ Protože FAU vystupuje v podvodech s lehkými topnými oleji. Vyfabrikovala se pohádka, že je to konkurent mojí bývalé firmy Precheza. Samozřejmě není. Největší podvody s DPH nebo spotřební daní se v historii naší země vždycky dělaly na pohonné hmoty. My jsme koupili přerovskou chemičku v roce 1997 a v jejím areálu měla FAU daňový sklad už od roku 1993. Já jsem s nimi nikdy nemluvil, ani jsem to neviděl, vím jen, že je to malinká část areálu, kde dělají překládku.

Některá média napsala, že jsme konkurenti. To je absurdní. Když si vezmete úplný výpis z obchodního rejstříku, zjistíte, že firma vyhlásila insolvenci 6. února 2017, a už v říjnu 2016 na základě zástavního práva zajistila finanční správa ručení neuhrazeného daňového nedoplatku ve výši asi dvě stě milionů. Data z veřejných zdrojů ukazují, že FAU dluží více než miliardu, z toho většinu státu – 830 milionů. A média neřeší, že tahle firma okradla daňové poplatníky o 830 milionů, ale řeší drby z nahrávky. Řeší to všichni politici a je to skutečně úsměvné, hlavně u ministra vnitra Milana Chovance (ČSSD), který ovládá celou policii, jen na to nejsou nahrávky. Já jsem to nikdy nedělal, dával jsem si na to velký pozor. Firma FAU je historicky velice kontroverzní. Akce, o které se nyní píše, vznikla v říjnu 2016, už tehdy to řešili redaktoři Českého rozhlasu, nevím, proč vyvolávají dojem, že ta firma je skvělá.

LN: To tam nelíčili, spíš dávali firmu do kontextu s tím, že měla zajistit odvoz české nafty ze skladů v německém Krailingu.
Ano, o to usilovali, zázračně říkali, že to odvezou. Hned tam ale byly spekulace, že je to celé o mně. Myslím si, že řešení je velmi jednoduché. Ať firma FAU zbaví finanční správu daňové mlčenlivosti. Ať může její ředitel promluvit a zdůvodnit jejich rozhodnutí, protože bylo jejich a já s tím nemám nic společného. Ať řekne, proč vydali zajišťovací příkaz. Asi proto, že když dlužili státu takových peněz, na to jsou zajišťovací příkazy – aby ty peníze nezmizely. Ať to firma udělá a Finanční správa jasně zdůvodní, proč k tomu přistoupila.

LN: Vy firmu FAU nebo jejího jednatele Vojtěcha Csabi neznáte?
Ne, vůbec.

LN: Ptám se proto, že na nahrávce říkáte, že je to banda zločinců.
Neznám je, ale když někdo dluží státu tolik milionů a má nějakou historii s lehkými topnými oleji, pak se možná člověk vyjadřuje expresivně.

LN: Také tam zmiňujete, že firmu nedávno koupil Tomáš Pitr. To víte?
Nevím, berte to jako hospodské řeči. Kdyby nahrávali všechny lidi, co říkají doma nebo v hospodě... Já nevím, v jakém žijeme světě, že mě někdo permanentně nahrává a potom to všichni řeší. V každém případě jsem do toho nezasahoval, šéf Generálního finančního ředitelství Martin Janeček je specialista proti karuselům a podvodům s pohonnými hmotami, určitě měl důvod, že vydal zajišťovací příkaz. On musí vysvětlit, proč to tak je.

LN: Budete se proti nahrávkám ještě nějak bránit? Už jste kvůli těm předchozím podával trestní oznámení, které policie odložila.
Jak se mám bránit? Je skutečně absurdní, když se teď ozývá pan Chovanec, který má podle mého názoru obrovský vliv na veškeré bezpečnostní složky. Šéf GIBS, BIS, rozvědky, všichni jsou pod vlivem ČSSD a já ani nechci říkat, co o tom už dlouho slyším, protože nemám důkazy.

LN: Necítíte, že takhle děláte totéž jako vaši oponenti, kterým to vytýkáte? Premiér (Bohuslav Sobotka) a Chovanec hovoří o podezření, že jste ovlivňoval Finanční správu, vy zase říkáte, že ministr vnitra ovlivňuje bezpečnostní složky. V čem je pak ve vaší rétorice rozdíl?
V tom, že tady se bojovalo za peníze daňových poplatníků a já jsem to neovlivňoval. Milan Chovanec zlikvidoval jediný protikorupční útvar, který nehlásil kauzy nahoru. Na špinavou práci měl policejního náměstka Zdeňka Laubeho, který útvar (míněn Útvar pro odhalování organizovaného zločinu, který vedl Robert Šlachta) zlikvidoval a dostal za to skvělý post na České poště. V tom je ten rozdíl.

LN: Na rétorické úrovni ale zůstává to, že všichni společně takovými vyjádřeními podrýváte důvěru v systém.
To neříkejte, na té nahrávce není nic. Já ji neslyšel, ale četl jsem přepis a pouze říkám, že to zajištění proběhlo. Nikde tam nezní, že někoho úkoluju. To je vymyšlené.

LN: Říkáte: „Naši klekli na FAU.“
Klekli, to je minulý čas.

LN: Záleží na tom, komu to říkáte.
Nevím, kdo mě zase nahrával. Na to jsou tady různé struktury, já jsem nikdy nikoho nenahrával. Považuji za skandální, že se neřeší podstata věci, ale nahrávka. V jednom deníku napsali, že firma je náš konkurent. Proč to vyšlo teď, když se zajištění majetku odehrálo už v říjnu? A pár dní na to vyběhne nahrávka. To pak vypadá, že se tu něco koordinuje.

LN: Nevíme, jestli se neřeší podstata věci, její trestní rovina, jak naznačujete. Nevíme, jestli FAU někdo nevyšetřuje.
To nevíme, ale já mluvím o mediálním sdělení, to chybí. Sdělení je, že tahle firma dluží daňovým poplatníkům 830 milionů. Takže asi nepodnikala, jak měla. Všichni jen říkají, že Babiš ovlivňoval. Neovlivňoval a nic takového na nahrávce není. Nemůžete srovnávat reorganizaci policie s bojem s firmami, co se chovají podivně. Předpokládám, že na Finanční správě jsou odpovědní a nedovolí si něco udělat, pokud nemají betonové podklady. Dokazuje to i ta obrovská suma. Kde se tam najednou vzalo tolik dluhů?

LN: To může říci jen berní správa, pokud bude zbavená mlčenlivosti.
Pokud má firma čistý stůl, nemůže s tím mít žádný problém. Už tu v minulosti byl takový případ, LevneElektro.cz, kde taky došlo k obviňujícím výrokům na účet berní správy, ale firma ji nikdy nezbavila mlčenlivosti.

LN: Když si vezmeme obecně zajišťovací příkazy, což je velmi tvrdý instrument, přibývá jich. Jak je to obhajitelné?
Neznám statistiku, ale Finanční správě jsem vždycky doporučoval, aby si byli jistí, když dělají takové kroky. Stoupá to, protože jsme bojovali proti daňovým únikům. Od roku 2014 do konce července jsme taky vybrali 604 miliard navíc daní a odvodů. Proto jsme taky mohli navyšovat důchody, platy a investovat. Kontrolní hlášení, EET, zajišťovací příkazy, dodaňování velkých firem, to všechno fungovalo. A zajišťovací příkazy, ty vymyslel v roce 2012 Martin Janeček, protože se na to specializoval ještě na jihočeském finančním úřadě. A tehdejší ministr financí Miroslav Kalousek (TOP 09) mu za to poslal děkovný dopis a dal mu odměnu patnáct tisíc korun. Snažil jsem se vždycky, aby Finanční správa k podnikatelům přistupovala lidsky, nebyrokraticky, aby hledali ty, co chtějí krást miliardy.

LN: Zmiňoval jste, že načasování policejní žádosti o vydání v kauze Čapího hnízda i nyní nahrávka s firmou FAU jsou účelová kampaň. To by musel někdo řídit. Kdo to podle vás tedy dělá?
O tom nechci mluvit. Vadím strašně moc lidem, byl tu vybudován systém, v němž spolupracovaly tradiční strany. Ty miliardy, které jsme vybrali navíc, někomu chybí.

LN: To mají být původci té kampaně?
To neříkám. V této chvíli o tom nechci mluvit, jednou to řeknu. Praha je malá a v březnu po ní běhal člověk, co měl za úkol průzkum, jak by lidi reagovali, kdybych byl obviněný v Čapím hnízdě. Jednoznačně je to účelová věc.

LN: Kdo běhal po Praze?
Jméno vám neřeknu.

LN: Když víte, že někdo něco takového dělal, proč to neřeknete policii?
Řekl jsem jí to, ale nechci se vyjadřovat k tomu, jak dneska funguje policie pod panem Chovancem.

LN: Když poslouchám, jak zhusta nasazujete na ministra vnitra Chovance a on vám v tom nezůstává mnoho dlužný – prezident Miloš Zeman uvedl, že by se mu líbila povolební koalice ČSSD a ANO, když to umožní výsledky voleb. Bylo by to vůbec možné ve světle vzájemných antipatií?
My hlavně odevšad slyšíme, že už jsou všichni domluvení, jak to poskládají bez nás. Tragédie toho všeho je, že vláda udělala plno práce, výsledky byly dobré, ale vláda nikdy nebyla tým, pan premiér mě kvůli nesmyslům vyhodil a nikdy ministry neřídil, jen moderoval. Jediný cíl je popravit mě, abych ve volbách neuspěl, aby se mohl vrátit starý dobrý systém tradičních stran.

LN: Takže máte za to, že strany využívají kauzy kolem vás, aby vám snížily renomé. Nebo míníte, že jsou původci událostí?
Původci asi ne, ale nechci to paušalizovat. Nejsou to strany, jsou to konkrétní lidi. I v ČSSD bylo plno slušných lidí, které stávající premiér zlikvidoval, a teď zase ostatní zlikvidovali jeho. Uvidíme, kdo koho v ČSSD zlikviduje po volbách.

LN: Pokud je to o lidech, byla by myslitelná vláda ČSSD a ANO, v níž by seděl Milan Chovanec?
K tomu se nechci vyjadřovat.

LN: A naopak? Vláda bez vás, kdyby to byla podmínka ČSSD?
Určitě, můj smysl života není být premiérem. Myslím si, že jsem byl dobrým ministrem financí a byl bych dobrým premiérem, kdybych dostal tu šanci, dělal bych to jinak, řešil bych věci. Vláda musí být aspoň první tři roky tým, který si věří, nepodráží se a nepolitikaří. Musí si hnutí ANO říct, jestli jsem mu na obtíž, k tomu se pak postavím odpovědně.

LN: Jaká by pak byla vaše role? Byl byste řadovým koaličním poslancem?
Nevím. Neumím si vlastně představit, že by hnutí šlo do vlády beze mě, ale člověk nikdy neví. Nemělo by to ani smysl.

LN: Jít do koalice bez vás?
Nevím, nechci si to ani připustit, neumím si představit, že by na to kolegové přistoupili.

LN: Tak jinak. Kdyby volba stála: hnutí v koalici bez Babiše, nebo v opozici s Babišem, jak by dopadla?
Nechal bych to na lidi, ať v říjnu rozhodnou.

LN: Lidé rozhodnou o pořadí, ale ne o koalici a ne o podmínkách, co si budou strany klást.
Já ale nevidím důvod, proč bych měl být obviněný. Žádný podvod jsem neudělal, vyšetřuje to velice kontroverzní policista, beru Čapí hnízdo jako Kubiceho zprávu číslo 2.

Půst, občas večeře, čtyři kávy denně. Jak jíst podle výživového poradce Havlíčka

Premium Strava ovlivňuje nejen naši váhu či kondici, ale i náladu a zdravotní stav. Ostatně až dvě třetiny všech nemocí mají...

Vláda má 20 korun z každého litru benzinu, říká šéf sítě levných čerpacích stanic

Premium Nikoho nenechají na pochybách, že tohle je nízkonákladová firma, kde se nehýří. Okázalost tu nemá místo. Spolumajitel...

Všechno vymyslela Škrlová. Je to hlava manipulace, říká režisér Síbrt

Premium Před patnácti lety Česko šokovala kuřimská kauza. Týrání malých chlapců nejbližšími příbuznými i podivná role „Aničky“....

Nohy v teple a suché prádlo: Otestujte s námi odolný sušák od Viledy
Nohy v teple a suché prádlo: Otestujte s námi odolný sušák od Viledy

Nemáte doma sušičku a trápíte se po každém praní se svým starým sušákem? Získejte jeden od Viledy. Právě na něm snadno usušíte ložní prádlo i...

Mohlo by vás zajímat