30. listopadu 2014 12:11 Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Babiš rozděluje funkce: Já budu premiér, Sobotka se hodí na Hrad

Bohuslav Sobotka (vlevo) a Andrej Babiš na tiskové konferenci po jednání vlády. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Bohuslav Sobotka (vlevo) a Andrej Babiš na tiskové konferenci po jednání vlády. | foto: MAFRA - Dan Materna

PRAHA Ministr financí Andrej Babiš (ANO) má představu, kam by mohla směřovat politická budoucnost Česka. Ačkoli sám nechce nikdy kandidovat na prezidenta, umí asi představit, že by vedl většinovou koaliční vládu. Na Hrad by se podle něj spíše hodil premiér Bohuslav Sobotka (ČSSD).

„Rozhodně nikdy nebudu kandidovat na prezidenta, protože náplň práce tohoto úřadu mě nemotivuje. Kompetence hlavy státu jsou omezené, prezident píše knihy a hlavně dělá politiku – všude mluví a ke všemu se vyjadřuje. Jediné, co by mě na té práci lákalo, by bylo chodit mezi lidi, to mám vždycky rád,“ řekl Babiš v rozhovoru pro deník Právo. 

ČTĚTE TAKÉ:

Českým prezidentem by podle vlastních slov nemohl být už proto, že se nenarodil v Česku, ikdyž se „Čechem cítí být“. K takovému závěru ale dospěl i pro jiné důvody. „Navíc jsem člověk, který neumí dobře mluvit. Jsem spíš do exekutivy, jsem člověk, který pracuje a tvoří, staví,“ doplnil.

Babiš a MAFRA

Andrej Babiš je majitelem vydavatelství MAFRA, pod které patří LN i server Lidovky.cz.

Prezidentský úřad by podle Babiše slušel spíše současnému premiérovi Sobotkovi. „Myslím si, že premiér Sobotka je určitě politik, který by prezidenta mohl dělat a asi by ho dělal celkem dobře. Na rozdíl ode mne. Já bych možná zase dobře řídil většinovou koaliční vládu,“ sdělil. 

Kromě toho ministr v rozhovoru mluvil o svých plánech a ve vládě - jako jeden z cílů si klade například dostavět dálnici D8 do Vánoc 2016 či boj proti řetězení firem, které si navzájem přefakturovávají DPH. V rozhovoru také přiznal, že zažívá jedno z nejtěžších období svého života - nemá čas na svou rodinou, vnučku a pracuje sedm dní v týdnu. Práce politika si podle něj vybírá svou daň i ve zdraví.

Lidovky.cz

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!