4. září 2019 13:20 Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Babiš s Erdoganem jednal i o Češích vězněných v Turecku. Ze schůzky mám dobrý pocit, uvedl

Český premiér Andrej Babiš (vlevo) se při své návštěvě Turecka 3. září 2019 v... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Český premiér Andrej Babiš (vlevo) se při své návštěvě Turecka 3. září 2019 v... | foto: ČTK

ISTANBUL Český premiér Andrej Babiš v úterý hovořil s tureckým prezidentem Recepem Tayyipem Erdoganem o situaci dvou Čechů vězněných v Turecku. Ministerský předseda má z jednání dobrý pocit, konkrétní ale ve středu při vyjádření pro novináře v Istanbulu nebyl. O situaci Markéty Všelichové a Miroslava Farkase, kteří si v tureckém vězení odpykávají více než šestiletý trest za spolupráci s bojovníky milic syrských Kurdů YPG, dál vyjednávají diplomaté obou zemí.

Českou dvojici zadržely turecké úřady na hraničním přechodu s Irákem v listopadu 2016. Při kontrole u nich Turci našli letáky a fotografie, které podle turecké strany svědčily o tom, že oba Češi patří ke kurdským milicím YPG. Tuto organizaci Turecko považuje za teroristickou. Soud v srpnu 2017 oba odsoudil na šest let a tři měsíce. Loni v červenci verdikt potvrdil turecký nejvyšší soud. Všelichová je ve věznici v Izmiru, Farkas ve Vanu na jihovýchodě Turecka.

Na dotaz, zda Babiš usiluje o předčasné propuštění vězňů či o zlepšení jejich podmínek, předseda vlády odpověděl, že o obojí.

POLICEJNÍ FOTO. ČEŠI ZADRŽENÍ V TURECKU.
Zprávu o dvou Češích, kteří byli obviněni z příslušnosti k teroristické...

„Podmínky z hlediska konzulárních služeb jsou podle velvyslance z turecké strany velice vstřícné. To znamená, že naši dva občané jsou navštěvováni, že mají přístup jejich zástupci,“ uvedl Babiš. Podle svých slov Erdoganovi vysvětloval český postoj. „Nechci říct konkrétně, ale mám dobrý pocit,“ dodal. Erdogan podle Babiše řekl, že věznění Češi jsou považováni za teroristy, „že o tom není pochyb, že se to dá dokumentovat z jejich vyjádření“.

ČTK

Můj syn má svalovou dystrofii, od 12 let je na vozíku
Můj syn má svalovou dystrofii, od 12 let je na vozíku

Na 7. září připadá Světový den Duchennovy svalové dystrofie. Tímto vzácným genetickým onemocněním trpí i Jaroslav, který je v současnosti plně odkázaný na pomoc druhých.