2. července 2019 10:48 Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Babiš se ohledně výměny ministra kultury pokusí v Lánech o kompromis. Nechce ‚žádný konflikt, žádné žaloby‘

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy ilustrační snímek | foto:  Petr Topič, MAFRA

Praha O blíže neurčený kompromis se v úterý večer bude premiér Andrej Babiš (ANO) snažit v Lánech při společné diskusi s prezidentem Milošem Zemanem a předsedou ČSSD Janem Hamáčkem o situaci kolem výměny ministra kultury.

V Bruselu před summitem EU, z něhož v případě potřeby do Lán odjede předčasně, český premiér řekl, že jednání nebude jednoduché, ale určitě nechce „žádný konflikt, žádné žaloby“.

Situace kolem ministra kultury Antonína Staňka (ČSSD) se vyhrotila minulý týden, než v neděli vypršel termín, do kterého ČSSD požadovala, aby byla výměna Staňka za místopředsedu ČSSD Michala Šmardu dořešena. Zeman přitom nenaznačuje, že by se Staňka chystal odvolat, naopak avizuje, že se pokusí ministra usmířit se šéfem ČSSD a vicepremiérem Hamáčkem.

Hamáček mluvil minulý týden v souvislosti s počínáním prezidenta o tom, že Česko je na hraně ústavní krize. Na páteční schůzce se s Babišem dohodli na tom, že ČSSD počká na výsledek dalšího jednání premiéra s prezidentem. Hrad poté oznámil, že v úterý přijme v Lánech Babiše i Hamáčka.

„Jdeme tam společně s panem Hamáčkem, tak musíme to řešit nějakým kompromisem, i když to nebude jednoduché,“ prohlásil v úterý v Bruselu Babiš. Společně s Hamáčkem se prý budou snažit přesvědčit Zemana, že vláda je založena na koaliční smlouvě a ČSSD má na nominaci svého člověka do ní právo. „Pan prezident má na to jiný názor, jiný názor na pana Staňka, tak uvidíme, jestli budu úspěšný,“ podotkl předseda vlády.

02.července 2019 v 08:04, příspěvek archivován: 02.července 2019 v 10:51

Je naivní se domnívat, že jsem to já, kdo stojí za současnou vládní krizí. Jak jsem již uvedl mnohokrát: svou rezignaci (nikoliv demonstrativně) jsem podal k rukám premiera 20.5. a pan prezident ji nepřijal...

Staněk v úterý na Twitteru odmítl, že by stál za nynější krizí. „Je naivní se domnívat, že jsem to já, kdo stojí za současnou vládní krizí,“ uvedl. Napsal, že po jeho rezignaci a poté, co ji Zeman nepřijal, „se hrací pole přesouvá do rukou pana prezidenta, pana premiéra a předsedy ČSSD“. Je prý „iluzorní“ si myslet, že má „jakoukoli možnost toto dění ovlivnit“.

ČTK

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!