Středa 10. srpna 2022, svátek má Vavřinec
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Babiš: Sametová revoluce nesplnila očekávání všech lidí

25 let svobody

  9:12
PRAHA - Sametová revoluce nesplnila všechna očekávání lidí. Po 17. listopadu sice přišla svoboda, ale i negativní jevy, řekl v úterý novinářům vicepremiér a předseda hnutí ANO Andrej Babiš. S dalšími politiky ANO si Babiš připomněl 26. výročí sametové revoluce u pamětní desky na Národní třídě v Praze.

Pražská primátroka Adriana Krnáčová a ministr financí Andrej Babiš při vzpomínkové akci na Národní třídě. foto:  Michal Šula, MAFRA

„Tak samozřejmě 17. listopad nám přinesl základní změny - svoboda slova, svoboda cestování a volného pohybu a svoboda podnikání,“ uvedl. Tyto hodnoty si podle něj musíme připomínat. „Vidíme, že už někteří naši mladí studenti ani nevědí, co to byl 17. listopad, co ti lidi, kteří se nebáli bojovat proti komunistickému režimu, pro nás přinesli,“ dodal.

Revoluce ale podle vicepremiéra nebyla tak zásadní změnou, jak lidé v Československu v roce 1989 předpokládali, a všechna jejich očekávání se nesplnila. „Tenkrát lidi byli jednotní, byli nadšeni, čekali obrovskou změnu, a samozřejmě v některých směrech se nenaplnila,“ řekl.

PRŮZKUM:

  • Skoro dvě třetiny Čechů jsou nyní přesvědčeny o tom, že změna režimu v roce 1989 stála za to.
  • Opačný názor má čtvrtina lidí, ukázal aktuální průzkum Centra pro výzkum veřejného mínění (CVVM).
  • Poměry před revolucí považuje za lepší pětina respondentů, zatímco 38 procent občanů vnímá jako lepší polistopadové poměry a dalších 30 procent při porovnání obou režimů tvrdí, že "je to tak půl na půl".
  • Nejvíce lidé oceňují nabytou svobodu, hlavně svobodu cestovat, pracovat a studovat v zahraničí.

„Dneska je ta situace je mimořádně kontroverzní, to co se děje v Evropě. Je potřeba, aby se Evropa snažila sjednotit v názorech, aby velké státy také vnímaly názory menších států a hlavně aby Evropa začala být akční,“ uvedl.

Varoval před rozdělováním společnosti. „Neměli bychom ten svátek zneužívat k rozdělování společnosti. Někteří politici se na tom snaží udělat nějaký profil nebo kampaň, a to je špatně. Ten svátek by měl dneska sloužit jedině ke vzpomínkám a k nějaké bilanci,“ řekl.

Podobně se v úterý vyjádřil i premiér Bohuslav Sobotka. „Vidíme, že v řadě věcí společnost úplně dobře nefunguje. Lidé měli s listopadem 1989 velká očekávání, a ne všechna byla v průběhu následujících let naplněna. Snažím se vykonávat funkci předsedy vlády, abychom pokud možno naplnili naděje lidí, které vkládali do toho, že vláda může fungovat ve prospěch občanů a řešit každodenní problémy,“ řekl.

Spolu s Babišem se pietní vzpomínky zúčastnili ministři za hnutí ANO Robert Pelikán, Dan Ťok, Richard Brabec a Karla Šlechtová a také pražská primátorka Adriana Krnáčová. Ministr obrany Martin Stropnický se zúčastnil na dálku prostřednictvím věnce za jeho úřad, protože se v úterý účastní setkání ministrů obrany EU v Bruselu. K pamětní desce v Praze přicházeli uctít výročí i další lidé.

Autor:

Tenkrát před 40 lety. Veteráni z Pitavalu Krampol, Zedníček a Frej vzpomínají

Premium Jak je to dávno, co se prvně Pavel Zedníček, Jiří Krampol a Ladislav Frej sešli na natáčení seriálu Malý pitaval z...

Žena má mít dítě, když je zamilovaná, říká psychogynekoložka Máslová

Premium Ženy dělají velkou chybu, když mateřství příliš plánují, tvrdí psychogynekoložka a internistka Helena Máslová. „Vhodná...

Nebezpečný pro Česko. Proč stát nechce uzbeckého zápasníka Muradova?

Premium Mnoho let hrdě nastupoval do klece i s českou vlajkou na zádech. V malém evropském státě prorazil do velkého světa...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Mohlo by vás zajímat