Úterý 6. června 2023, svátek má Norbert
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Babiš se brání: Kalousek je lhář, tunelář, zloděj a symbol korupce

Česko

  20:30aktualizováno  20:40
PRAHA - Ministr financí Andrej Babiš (ANO) označil místopředsedu TOP 09 Miroslava Kalouska při čtvrtečních interpelacích ve Sněmovně za lháře, tuneláře, zloděje a symbol korupce. Reagoval tak na jeho interpelace ohledně partnerství státních a polostátních firem ČEPRO a ČEZ a mediálního domu MAFRA, který Babiš vlastní.

Šéf hnutí ANO Andrej Babiš. foto:  Dan Materna, MAFRA

Bývalý ministr financí Kalousek má Babišova slova za hysterický projev zoufalství. Babiš podle něho tuneluje státní podniky ve prospěch svého soukromého byznysu.

„Nechť Kalousek vrátí miliardy, které nakradl. Kalouskovo jedenácté přikázání zní: neprokážeš,“ řekl Babiš. Kalousek by podle něho měl „lézt kanály“, a ne mu něco kázat. „Je to neuvěřitelná drzost,“ dodal ministr financí.

Poslouchat opilého Kalouska? Raději budu s dětmi, prohlásil Babiš

Kalousek v interpelacích poukazoval na „orientální“ a „nechutný“ konflikt zájmů, když státní podniky přispívají na byznys „továrníka Babiše“, pod jehož ministerstvo spadají. V civilizované Evropě by takový ministr musel podle Kalouska s ostudou skončit.

„Z jeho strany je to projev zoufalství, protože nemá žádné argumenty,“ řekl ČTK místopředseda TOP 09 v reakci na Babišovy výroky na plénu. Babiš má podle Kalouska jen sprosté urážky.

Místopředseda TOP 09 se ve stejné věci obracel taky na premiéra Bohuslava Sobotku (ČSSD). Ministerský předseda uvedl, že chce přísnější pravidla pro marketing státních a polostátních firem. Partnerství se skupinou MAFRA by se měla zrušit, řekl premiér.

Firmy ČEPRO a ČEZ byly partnery mediálního domu MAFRA už v minulosti, nevzniklo za současné vlády, podotkl Sobotka. Situace se podle něho ale změnila potom, co se Babiš stal ministrem financí. Záležitost chce premiér probrat na koaličním jednání. „Pokládám za rozumné nastavit přísnější pravidla pro firemní marketing,“ uvedl.

Miroslav Kalousek může podle miliardáře a nově politika Andereje Babiše za...
Hnutí ANO po znovuzvolení Andreje Babiše předsedou

Babiš zdůraznil, že MAFRA pořádá konference léta, byly i v době, když byli ministry financí Sobotka a Kalousek. „Nerozumím, o čem je tady řeč,“ řekl Babiš. Doporučí prý firmě ČEPRO, aby tyto akce nepodporovala. Babiš také nabídl, že vrátí peníze firmě ČEZ ze sponzorování akce, které se zúčastnil.

V případě společnosti ČEPRO očekává ministerský předseda i dohodu o zvýšení kontrolní role dozorčí rady. Firmy z Babišovy skupiny Agrofert dodávají státní firmě biosložky do pohonných hmot. Sobotka soudí, že jedno až dvě místa v dozorčí radě by měla připadnout opozici.

Autoři: ,