Úterý 24. listopadu 2020svátek má Emílie -2 °C oblačno Předplatné LN
Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Babiš se sešel se Šmardou a poslal na Hrad jeho nominaci na post ministra kultury.

Michal Šmarda | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Michal Šmarda | foto: ČTK

PRAHA Babiš odeslal na Hrad návrh na odvolání ministra kultury Staňka (ČSSD) a jeho nahrazení Michalem Šmardou. Učinil tak po schůzce s nominantem ČSSD. Po zhruba půlhodinovém setkání na úřadu vlády Šmarda novinářům řekl, že situaci v kultuře je třeba řešit bezodkladně. Nejprve plánuje vypsat výběrová řízení na šéfy Národní galerie Praha a ředitele Muzea umění Olomouc, v delším horizontu pak chce připravit zákon o veřejnoprávních institucích v kultuře.

Šmarda má nahradit Antonína Staňka (ČSSD), který v polovině měsíce oznámil, že rezignuje ke konci května poté, co čelil kritice části odborné veřejnosti i politiků za odvolání šéfů Národní galerie a olomouckého muzea umění Jiřího Fajta a Michala Soukupa.

Rozhovor s předsedou vlády popsal Šmarda jako věcný, upřímný a rychlý. „Vypadá to na dobrý začátek spolupráce,“ uvedl. Poznamenal, že podle Babiše by byl vhodnější na ministerstvo pro místní rozvoj, současně ale podle něj Babiš řekl, že společně to mohou zvládnout. 

Postup prezidenta Miloše Zemana, který ve čtvrtek v souvislosti s končícím Staňkem zopakoval, že ústava nestanovuje lhůtu pro odvolání ministra, nechtěl Šmarda komentovat. Obecně by podle něj bylo třeba rozhodnout bez zbytečného odkladu. „Kdyby se to stalo u nás ve městě, tak by si klíčoví hráči sedli, velmi rychle se spolu domluvili v nejkratších možných lhůtách tak, aby se situace vyřešila. Česká kultura to potřebuje, nemůžeme si dovolit to, aby výkladní skříň české republiky, což je Národní galerie a všechny ostatní instituce, byly udržovány v nejistotě,“ uvedl.

S Babišem si vyjasnili i to, že Šmarda před rokem nepodporoval vstup ČSSD do společné vlády. „Strategicky vhodnější by bylo, kdyby se před tím rokem ČSSD rozhodla pro opozici, nicméně to rozhodnutí padlo. Když padlo, tak dohody se musí dodržovat,“ uvedl Šarda s tím, že jeho trvaní na dohodě „je premiérovi sympatické“.

Staněk původně oznámil, že ke konci května rezignuje, ale prezident v úterý Staňkovu demisi odmítl. Zeman premiérovi navrhl, aby počkal s odvoláním Staňka na výsledky prověřování trestního oznámení, které ministr podal na Fajta a Soukupa a jeho předchůdce Pavla Zatloukala. Policie trestní oznámení prověřuje.

Plaga: Stát zaplatí doučování slabších žáků, zvažujeme školu o prázdninách

Ministr školství Robert Plaga | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Příští týden by už konečně mohlo být zřejmé, kdy se minimálně prvňáčci a druháci vrátí do školních lavic. Do konce...

Covid může zabíjet i kvůli přehnané imunitě. V ohrožení nejsou jen oslabení

Druhá vlna pandemie v pražské nemocnici Na Bulovce. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Většina nakažených vyleží covid-19 doma. Pro část pacientů s vážným průběhem je ale koronavirus doslova zabijákem. Tedy...

ANALÝZA: Mlčenlivá pomsta. Američané se bojí říkat, co si myslí, ukázaly volby

Jak volilo americké vnitrozemí? | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Amerika odvolila a nikdo nevěděl, kdo vyhrál, i když Joe Biden to pak začal mít stále více na dosah, byť jen o nos. Ale...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!