Úterý 10. prosince 2019svátek má Julie 4 °C polojasno Předplatné LN
31. května 2019 8:03 Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Babiš se sešel se Šmardou a poslal na Hrad jeho nominaci na post ministra kultury.

Michal Šmarda | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Michal Šmarda | foto: ČTK

PRAHA Babiš odeslal na Hrad návrh na odvolání ministra kultury Staňka (ČSSD) a jeho nahrazení Michalem Šmardou. Učinil tak po schůzce s nominantem ČSSD. Po zhruba půlhodinovém setkání na úřadu vlády Šmarda novinářům řekl, že situaci v kultuře je třeba řešit bezodkladně. Nejprve plánuje vypsat výběrová řízení na šéfy Národní galerie Praha a ředitele Muzea umění Olomouc, v delším horizontu pak chce připravit zákon o veřejnoprávních institucích v kultuře.

Šmarda má nahradit Antonína Staňka (ČSSD), který v polovině měsíce oznámil, že rezignuje ke konci května poté, co čelil kritice části odborné veřejnosti i politiků za odvolání šéfů Národní galerie a olomouckého muzea umění Jiřího Fajta a Michala Soukupa.

Rozhovor s předsedou vlády popsal Šmarda jako věcný, upřímný a rychlý. „Vypadá to na dobrý začátek spolupráce,“ uvedl. Poznamenal, že podle Babiše by byl vhodnější na ministerstvo pro místní rozvoj, současně ale podle něj Babiš řekl, že společně to mohou zvládnout. 

Postup prezidenta Miloše Zemana, který ve čtvrtek v souvislosti s končícím Staňkem zopakoval, že ústava nestanovuje lhůtu pro odvolání ministra, nechtěl Šmarda komentovat. Obecně by podle něj bylo třeba rozhodnout bez zbytečného odkladu. „Kdyby se to stalo u nás ve městě, tak by si klíčoví hráči sedli, velmi rychle se spolu domluvili v nejkratších možných lhůtách tak, aby se situace vyřešila. Česká kultura to potřebuje, nemůžeme si dovolit to, aby výkladní skříň české republiky, což je Národní galerie a všechny ostatní instituce, byly udržovány v nejistotě,“ uvedl.

S Babišem si vyjasnili i to, že Šmarda před rokem nepodporoval vstup ČSSD do společné vlády. „Strategicky vhodnější by bylo, kdyby se před tím rokem ČSSD rozhodla pro opozici, nicméně to rozhodnutí padlo. Když padlo, tak dohody se musí dodržovat,“ uvedl Šarda s tím, že jeho trvaní na dohodě „je premiérovi sympatické“.

Staněk původně oznámil, že ke konci května rezignuje, ale prezident v úterý Staňkovu demisi odmítl. Zeman premiérovi navrhl, aby počkal s odvoláním Staňka na výsledky prověřování trestního oznámení, které ministr podal na Fajta a Soukupa a jeho předchůdce Pavla Zatloukala. Policie trestní oznámení prověřuje.

ČTK
Premium

Sprcha pro osm lidí: jak to vypadalo na Epsteinově ranči na dělání dětí

Ranč Zorro pedofilního milionáře Jeffreyho Epsteina v poušti v Novém Mexiku,... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Kdyby zdi mohly mluvit. Přinášíme exkluzivně snímky přepychového ranče, kam americký finančník Jeffrey Epstein svážel...

Premium

Je sexting nevinná hra nebo nevěra? Pánové jsou tolerantnější než dámy

Sexting | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Generace našich rodičů tohle řešit nemusela. Měli poměrně jasno a věděli, co je a není zahýbání. Moderní technologie...

Premium

Den, kdy přepadli Mekku. V roce 1979 se zrodil moderní islámský středověk

Členové saudských speciálních sil během zásahu ve Velké mešitě v Mekce. (1979) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Před 40 lety se stalo „11. září“ islámu. Aby saúdský král mohl pobít ozbrojence okupující posvátnou mešitu v Mekce,...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!