26. června 2019 17:28 Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Zlom nastal v roce 2015, od té doby už jde Babišovi jen o moc, tvrdí exnáměstek Závodský

Exnáměstek ministra financí Ondřej Závodský. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Exnáměstek ministra financí Ondřej Závodský. | foto: Foto Yan ReneltMAFRA

PRAHA Premiér Andrej Babiš (ANO) se v době svého působení na ministerstvu financí změnil z reformátora na člověka, který se jen snažil získat moc. Ve středu to řekl bývalý náměstek na ministerstvu financí Ondřej Závodský při příležitosti křtu své knihy Čas oligarchů, jejich sluhů a nepřátel.

Podle něj nastal v chování Babiše zlom přibližně v druhé polovině roku 2015, když se začal chystat na převzetí moci po volbách. Babišovo vyjádření ČTK shání.

„Zhruba do pololetí roku 2015, nebo do podzimu 2015 se snažil tvářit jako velmi demokraticky smýšlející člověk a v tu dobu také na ministerstvu financí i v dalších jím řízených institucích působila řada skutečných osobností a vynikajících odborníků,“ uvedl Závodský. Babiš se tak podle něj snažil ukázat, že má potenciál něco změnit a že je demokrat.

„V druhé fázi už se snažil pouze utužovat svoji moc a chystat se na převzetí moci po volbách,“ řekl. Tehdy podle něj Babiš začal nahrazovat odborníky lidmi, kteří mu byli ochotni sloužit. A až tehdy Babiš ukázal svou pravou tvář, dodal.

O tom, že se současný premiér změnil, hovořil nedávno v rozhovoru pro týdeník Respekt také bývalý poslanec za ANO Jiří Zlatuška, který po volbách v roce 2017 z hnutí vystoupil. Uvedl, že Babiš začal být více populistický, chová se krajně rizikově a poškozuje Českou republiku. Podle něj ale některé jeho postoje ze začátku nebyly hrané a neplánoval ani, že se časem zbaví známých tváří a odborníků.

Křest řepkovým olejem

Závodský pracoval na ministerstvu financí v letech 2014 až 2017 jako náměstek pro majetek státu. Do funkce ho dosadila KDU-ČSL. Nová ministryně financí ČR Alena Schillerová jej v prosinci 2017 krátce po svém nástupu do funkce odvolala. Nyní je analytikem Nadačního fondu proti korupci. Letos v lednu Závodský podal návrh na exekuci proti ministerstvu kvůli nevyplacení odchodného přes 650 000 korun. Ministerstvo mu následně peníze poslalo.

Ve spolupráci s fondem Závodský napsal knihu Čas oligarchů, jejich sluhů a nepřátel, kterou ve středu netradičně pokřtil řepkovým olejem. Kniha má upozornit na současný politický a společenský vývoj, který podle zástupců fondu ohrožuje demokracii. Mimo jiné popisuje různé Babišovy zájmy a zákulisní praktiky, řekli. Premiérovi by ji chtěli předat osobně 16. července, kdy má jednat Rada vlády pro koordinaci boje s korupcí, jejíž je Babiš předsedou.

Publikace bude k dispozici v elektronické podobě i v e-shopech Alza.cz a Kosmas.cz. Výtisky bude možné zakoupit v obchodech od společnosti Euromedia.

Advantage Consulting, s.r.o.
IT PODPORA II. LEVEL

Advantage Consulting, s.r.o.
Jihomoravský kraj
nabízený plat: 40 000 - 45 000 Kč