Sobota 30. května 2020svátek má Ferdinand 6 °C oblačno Předplatné LN
Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Babiš se v Indii sešel s tamním předsedou vlády Módím. Měli jednat o vzájemné spolupráci

Premiér Babiš. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Premiér Babiš. | foto: Reuters

Gándhínagar (Indie) Premiér Andrej Babiš se v pátek v Indii u příležitosti účasti na ekonomickém fóru Vibrant Gujarat Summit sešel na bilaterálním jednání se svým indickým protějškem Naréndrou Módím. V úvodu summitu v projevu zmínil, že chce posunout vzájemné vztahy na úroveň strategického partnerství. Strategický dialog vede Česko z mimoevropských zemí například se Spojenými státy, Čínou či Izraelem.

Cílem Babišovy cesty do Indie je podle úřadu vlády podpora obchodně-ekonomické spolupráce, předsedové vlád tak měli hovořit například o spolupráci malých a středních podniků, ale i vztazích Evropské unie a Indie. Babiš má před návratem do Prahy v plánu i sobotní schůzku s indickým prezidentem Rámem Náthem Kóvindem v Dillí.

Rodák z pořadatelského Gudžarátu Módí se dnes s Babišem setkal i u slavnostního oběda a absolvují spolu také večeři, kde budou přítomni i další indičtí členové vlády a hlavní ministr Gudžarátu Vidžaj Rupání. Babiš je třetím českým premiérem, který přijel do Indie, před ním v zemi byli Miloš Zeman (2001) a Jiří Paroubek (2006).

I podklady pro cestu do Indie určené vládě uváděly, že by u příležitosti jednání premiérů mohla být uzavřena dohoda o strategickém partnerství ČR a Indie. Zájem o tuto formu spolupráce vyjádřil při návštěvě Prahy loni v září Kóvind. „Indie je jedním z nejvýznamnějších obchodních partnerů ČR v Asii, kterou na jedné straně vnímáme jako tradičního partnera, na straně druhé jako partnera vysoce perspektivního,“ zdůvodňoval úmysl materiál.

Premium

Bubeník z Mandrage: Víťa sebral odvahu, kterou nikdo z nás nenašel a rozsekl to

Matyáš Vorda | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Na bicí hraje od svých devíti let. V deseti s kamarádem Víťou Starým založil kapelu Mandrage, která se za devatenáct...

Premium

Android Auto a CarPlay v každém autě. Poradíme vám, jak na to

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Chcete používat oblíbenou navigační aplikaci na displeji v autě místo telefonu? Přečtěte si, jak to udělat a neutratit...

Premium

Leoš Mareš: Není to jen o talentu, ale o schopnosti si peníze udržet

Leoš Mareš by mohl získat titul syn roku. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Krach, zhroucení, deprese, obavy o budoucnost a pátrání po smyslu vlastní existence. To jsou emoce, které v těchto...