Úterý 6. června 2023, svátek má Norbert
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Podle Babiše Šincl jen zakrývá své lobbistické zájmy

Česko

  11:53
PRAHA - Ladislav Šincl udělal ze společného jednání aféru, aby zakryl své lobbistické zájmy ve prospěch pojišťoven, tvrdí ke sporu s koaličním poslancem ministr financí Andrej Babiš. Případného postihu ze strany mandátového a imunitního výboru, na který se chce Šincl obrátit kvůli údajnému zastrašování, se nebojí.

Ministr financí a šéf hnutí ANO Andrej Babiš hovoří s novináři 18. června v Praze. foto: ČTK

Babiš to v pondělí řekl během výroční konference ekonomických diplomatů.

Poslanec Šincl navrhne sněmovně disciplinární řízení s Babišem

Sociálnědemokratický poslanec Šincl tvrdí, že Babiš jeho a jeho rodinu při diskusi o zákonu o pojišťovnictví obvinil z korupce a zastrašoval ho. Babiš to odmítá, prý jen četl citace z tisku o Šinclovi, aby ukázal nedůvěryhodnost vládního poslance. V rozhovoru pro Právo pak hovořil o tom, že některé informace o Šinclovi „plují v prostoru“. 

Poslanec sociální demokracie chce tento týden navrhnout mandátovému a imunitnímu výboru Sněmovny, aby s Babišem zahájil disciplinární řízení, tak jak mu to doporučil poslanecký klub strany.

Babiš z případného řízení nemá obavy a je připraven se zodpovídat. „Samozřejmě jsem připraven. Já si myslím, že moje chování bylo adekvátní jeho pomluvě, veřejné. Já jsem mu jenom četl z tisku, protože jsem nevěděl vůbec, kdo to je. Já si myslím, že to bylo za zavřenými dveřmi, on z toho udělal aféru, aby vlastně zakryl svoje lobbistické zájmy ve prospěch pojišťoven,“ dodal ministr.

Případného postihu se Babiš nebojí. „Nemám obavu. Já myslím, že pravda je na mé straně,“ poznamenal. V disciplinárním řízení by mu hrozila až pokuta ve výši jednoho poslaneckého platu.

Šincl popírá, že by svůj pozměňovací návrh novely zákona o pojišťovnictví šil na míru pojišťovnám, jak tvrdí Babiš. Konzultace o návrhu ale připustil.

Lidovecký poslanec Josef Uhlík, který byl minulý týden u sporné schůzky Babiše se Šinclem, označil Babišovo jednání za nestandardní. Osobní věci do odborné diskuse nepatří, řekl minulý týden.

Wagenknecht: prázdná trafika

Babiš se vyjádřil i k Lukáši Wagenknechtovi. O jeho budoucnosti na ministerstvu financí se rozhodne do pátku, informoval Babiš. Chce, aby Wagenknecht, kterého v minulém týdnu odvolal z funkce prvního náměstka, byl jeho nejbližším spolupracovníkem.

„Problém je, že já pozici náměstka ministra považuji za nejbližšího spolupracovníka, který bude mít ještě větší kompetence, ale bohužel někdo to nazval politickým náměstkem. Tím se to vlastně zdegradovalo ta funkce,“ poznamenal Babiš.

Důvody odvolání z pozice prvního náměstka prý s Wagenknechtem probrali, ventilovat je ale nechce. Wagenknecht přitom pondělní Mladé frontě Dnes řekl, že ho Babiš odvolal bez udání důvodu. Nabídku na další působení zváží, i když pozici považuje za „trafiku bez kompetencí“.

 

Autor:

BOOM! Získejte vibrační kuličky na posílení pánevního dna
BOOM! Získejte vibrační kuličky na posílení pánevního dna

Potřebujete posílit pánevní dno, ale nemáte čas na aktivní cvičení? Značka BOOM představila Pulzační a vibrační kuličky, které aktivně posilují...