Neděle 7. března 2021svátek má Tomáš -5 °C skoro jasno Předplatné LN
aktualizováno  Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Babiš: Situace stále není dobrá, rozvolňovat se musí s rozmyslem

Premiér Andrej Babiš. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Premiér Andrej Babiš. | foto: ČTK

Praha Epidemie koronaviru v Česku nezpomaluje tak, jak si vláda představovala a plánovala. Není tak jisté, zda se od pondělí Česko v protiepidemickém systému PES přesune do mírnějšího třetího stupně, které předpokládá otevření obchodů, restaurací a služeb, byť s řadou omezení. V několika krajích je totiž situace dál velmi riziková a reprodukční číslo na celostátní úrovni stoupá k hodnotě jedna.

Rozvolňovat současná omezení bude podle premiéra Andreje Babiše (ANO) nutné s rozmyslem. Ministr zdravotnictví Jan Blatný (za ANO) odhadl pravděpodobnost rozvolnění už po prvním adventním víkendu padesát na padesát.

Stát mezitím chystá dobrovolné testování pomocí antigenních testů, které chce začátkem prosince nabídnout nejdříve učitelům a poté i dalším zájemcům. Chce tím co nejvíce oddálit a zpomalit nástup třetí vlny pandemie nemoci covid-19.

V posledních dnech klesá počet hospitalizovaných, denní přírůstky nakažených se pohybují kolem 5000 a rizikové skóre PES zůstává čtvrtý den na 57 bodech, což znamená ve třetím z pěti stupňů pohotovosti. Takzvané reprodukční číslo ale stouplo na 0,96. Číslo udává průměrný počet dalších osob nakažených od jednoho pozitivně testovaného a je součástí rizikového skóre. Pokud by překročilo jedničku, zvýšilo by to skóre o pět bodů, což by při zachování bodů za další kritéria znamenalo návrat do čtvrtého stupně.

Hlavní hygienička Jarmila Rážová navíc upozornila na fakt, že asi šest až sedm ze 14 krajů je z hlediska systému PES spíše na úrovni pátého stupně. Pokud se nebudou počty lidí pozitivních na covid-19 vyvíjet lépe, nedoporučí ministrovi zdravotnictví další rozvolňování. Ředitel Ústavu zdravotnických informací a statistiky (ÚZIS) Ladislav Dušek míní, že rozdíly mezi regiony jsou alarmující. „Stav rozhodně není v tuto chvíli úplně uspokojivý, brzdění dál probíhá, ale relativně se zastavilo a zejména v některých regionech situace osciluje na hraně potenciálního rizika,“ řekl ve čtvrtek Dušek v Radiožurnálu. Jako problematický zmínil Vysočinu, Pardubicko, Královéhradecký a Karlovarský kraj.

„Situace stále není dobrá. Čísla sice klesla, ale není to tak, jak jsme si představovali. Je důležité rozvolňovat s rozmyslem,“ uvedl Babiš. „Kdybyste se mě zeptal v pondělí, tak by řekl, že je pravděpodobnost velká. Dnes (ve čtvrtek) už je menší,“ uvedl večer v Radiožurnálu Blatný. Považuje za bezpečnější a správnější s rozvolněním počkat, než rozvolnit a za týden zase zpřísňovat.

Nyní podle něj celostátní statistiku zlepšuje zejména Praha. Ministr proto nechá předtím, než vláda o rozvolnění rozhodne, spočítat rizikové skóre i bez započítání hlavního města. Pochybnosti o tom, jestli bude možné od úterý další významný krok v uvolňování přijatých opatření udělat, vyjádřili v posledních dnech také další členové vlády, například ministr vnitra a šéf Ústředního krizového štábu Jan Hamáček (ČSSD).

Kraje žádají od vlády informace ohledně systému antigenního testování na covid-19. Pokud chce stát s testováním pedagogů začít začátkem prosince, měly by se už podle hejtmanů příští týden doladit veškeré podrobnosti.Česko chystá možnost dobrovolného testování antigenními testy hrazeného z veřejného zdravotního pojištění. V pátek na Radě vlády pro zdravotní rizika představí testovací strategii ministr Blatný. Testování pedagogů má začít 4. prosince, veřejnosti pak o 14 dní později.

Srovnání antigenních testů na covid-19 s metodou PCR ukázalo, že jsou pro širší použití vhodné. K tomuto závěru dospěla studie, kterou připravila Nemocnice Karviná-Ráj a Zdravotní ústav v Ostravě. Antigenní testy odhalí zejména lidi, kteří mají živý virus a mohou nakazit ostatní. U takových dosahuje účinnosti až 90 procent. Mezi dostupnými typy testů se ale musí vybrat ty přesnější. Nyní se testují touto metodou opakovaně zaměstnanci a klienti domovů pro seniory a dalších lůžkových zařízení sociální péče.

Bývalý ministr zdravotnictví, epidemiolog a Babišův poradce Roman Prymula přirovnal antigenní testování s nižší citlivostí k rybářské síti s velkými oky. „Uniknou nám menší ryby, ale ty dorostou. Proto test děláme opakovaně,“ uvedl. Antigenní testy jsou podle něj vhodné zejména pro pravidelné použití, například právě u seniorů, učitelů nebo zaměstnanců podniků.

Od začátku epidemie se novým koronavirem v Česku prokazatelně nakazilo víc než půl milionu lidí. Více než čtyři pětiny z nich už se z nemoci uzdravily, aktuálně nakažených je přes 76 000. V posledních dnech klesá počet lidí s covidem, kteří vyžadují léčbu v nemocnici - podle posledních údajů bylo hospitalizovaných 5210. Denní přírůstky pozitivních testů se pohybují kolem 5000, zatímco při vrcholu druhé vlny na přelomu října a listopadu přibývalo denně i 15 000 nakažených. S koronavirem dosud zemřelo v ČR 7751 lidí, což zemi v přepočtu na počet obyvatele řadí mezi nejvíce postižené státy.

Dvaadvacet znaků, že s tímhle mužem vás místo pohádky čeká jen utrpení

Jedovaté vztahy | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Některé ženy jako by se zhlédly v popelce. Věří, že oříšky přinášejí prince. Jenže nakonec jsou z nich spíš veverky –...

Inflace požírá uložené peníze. Kam s nimi, aby jich zmizelo co nejméně?

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Naspořili jste 200 000 korun, uložili je na účet, těšili se na úroky a po roce zjistili, že jste zbohatli o celých 340...

Biolog Zrzavý: Covid se postará, abychom umírali i na něco jiného než rakovinu

Evoluční biolog prof. Jan Zrzavý | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Podle amerického psychologa a genetika Roberta Plomina mají zděděné geny daleko větší význam při utváření naší...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!