17. listopadu 2013 14:55 Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Babiš: Soud ohledně mé údajné spolupráce s StB je zmanipulovaný

Andrej Babiš na rozhovoru pro Lidové noviny. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Andrej Babiš na rozhovoru pro Lidové noviny. | foto: MAFRA: Dan Materna

PRAHA Šéf hnutí ANO Andrej Babiš označil svůj soud kvůli údajné spolupráci s bývalou Státní bezpečností (StB) za zmanipulovaný. V dnešních Otázkách Václava Moravce České televize řekl, že spolupráci nepodepsal, naopak byl terorizován, vyšetřován a vydírán, protože měl v rodině "dvě emigračky".

Babiš se soudí se slovenskou obdobou Ústavu pro studium totalitních režimů, Ústavem paměti národa. "Soud je zmanipulovaný, oni tam předkládají svědky, desítky svědků, takže ten soud může trvat tři roky nebo nevím, jak dlouho," uvedl Babiš.

Prezident Miloš Zeman už avizoval, že lidi, kteří nebudou mít negativní lustrační osvědčení, nejmenuje ministry. Babiš o osvědčení nepožádal; záležitost kolem údajné spolupráce s StB označil za "zmanipulovanou aféru celým korupčním systémem, který se obává, že by Babiš se stal ministrem financí".

Podle Ústavu paměti národa nemohou být svazky padělané

Ústav paměti národa naopak pokládá archivní svazky, které poukazují na Babišovu spolupráci s StB, za hodnověrné (Andrej Babiš je majitelem firmy Agrofert, pod niž spadá i společnost MAFRA, která vydává LN a server Lidovky.cz pozn. red.). "Obecně existuje jen malá pravděpodobnost, že by evidence byly vykonstruované, když nezávisle na sobě existovaly ve třech svazcích," řekl před několika dny šéf ústavu Ondrej Krajňák ke svazkům, v nichž je zmiňován agent Bureš, což údajně bylo Babišovo krycí jméno.

Šéf hnutí ANO ale tvrdí, že Krajňák mlčel od loňského ledna, kdy Babiš podal žalobu. "Jak začaly parlamentní volby, přišel pan ředitel, našel zázračně dva svazky, předvolává svědka, který zemřel v dubnu 2012, volá člověka, s kterým jsem měl údajně něco podepsat," popisoval Babiš.

Tvrdí, že v konspiračním bytě nikdy nebyl, "estébák tam chodil pravděpodobně s milenkou a dávali si na něj občerstvení". "Já jsem ani nebyl ani v Československu, byl jsem v Maroku," podotkl Babiš, jenž tehdy pracoval v zahraničním obchodu. Trvá na tom, že StB na něho vedla svazek bez jeho vědomí a že je oběť. Soud bude pokračovat v lednu.

ANO a ČSSD se zcela rozcházejí v pohledu na řízení státu

  • Hnutí ANO a ČSSD se zcela rozcházejí v pohledu na řízení státu, řekl před večerním jednáním obou uskupení o možné vládě šéf hnutí Andrej Babiš. ANO podle něho trvá na tom, aby se nyní nezvyšovaly daně, je třeba nejdřív šetřit a začít spravovat zemi efektivně.
  • V České televizi Babiš také uvedl, že chce pro hnutí ministerstvo financí. "Tam můžeme zásadním způsobem změnit v této zemi příjem peněz, veřejné zakázky," řekl Babiš.
  • Zvyšování některých daní je jednou ze záležitostí, na kterých se ANO a ČSSD při jednání o možné koalici neshodují. ČSSD podle Babiše nechápe, kde šetřit. "Dneska večer jim to řekneme," poznamenal miliardář. Opět zdůraznil, že je nutné začít řídit stát jako firmu, která nakupuje násobně levněji.
  • Stát podle Babiše musí zavést centrální nákupy, není možné, aby úřady nakupovaly samostatně. Šéf hnutí kritizoval rovněž nákupy bez výběrových řízení. Stát taky musí začít podle něho daně efektivně vybírat. Babiš se v této souvislosti zmínil o podvodech s daní z přidané hodnoty, s cigaretami a s alkoholem.
  • "Nevidím důvod zvyšovat daně. Začněme nejdřív řídit stát racionálně," řekl Babiš. Pokud by ani potom neměl státní rozpočet dostatek peněz, mohlo by se začít přemýšlet o pohybu daňových sazeb, dodal. ČSSD navrhuje zvednout například firemní daně.
  • Vedle daní panují mezi ČSSD a ANO rozdíly i v dalších záležitostech. Hnutí nechce povinné registrační pokladny, které prosazují sociální demokraté, uskupení se neshodují ani na porodném a na osudu druhého důchodového pilíře.
Lidovky.cz, ČTK