Neděle 17. října 2021, svátek má Hedvika
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Babiš: Spolupracovníkem StB jsem nebyl. Zažaluji ministerstvo

Česko

  8:55
PRAHA - Miliardář Andrej Babiš pokračuje v tažení do světa politiky. Propagaci svého nového protikorupčního politického hnutí ANO 2011 tentokrát nasměroval na akademickou půdu - v pondělí totiž debatoval se studenty Vysoké školy ekonomické. A podle reakcí posluchačů zaujal.

Podnikatel, jeden z nejbohatších Čechů, miliardář Andrej Babiš. foto:  Viktor Chlad, Lidové noviny

Už desítky minut před avizovaným startem přednášky je místnost zaplněná zvídavými studenty. "Doufám, že z toho bude když tak aspoň nějaký záznam," povídají si dva vysokoškoláci, zatímco stojí ve frontě na Babiše.

Nakonec se dovnitř dostanou. "Mám hroznou trému. Veřejné vystupování není zrovna moje doména. Ale dostal jsem knihu Larryho Kinga, tak snad jsem se něco málo přiučil," zahájil miliardář besedu s vysokoškoláky.

Během několika málo minut pak zvládl se studenty "promrskat" globální ekonomická témata od A do Z. "Jak je možné, že máme ztrátový rozpočet? Tak by se žádná firma neuživila! Musíme se poučit z ciziny: Německo je lídr, Rakousko má přebytkový rozpočet, v Singapuru, když se hledá ministr, tak klidně na inzerát..." rozjel se Babiš.

Opřel se přitom i do Evropské unie. "Proč ministerstvo financí neřekne, kolik nás členství stálo a kolik jsme z něj naopak získali," ptal se Babiš. A neopomněl ani vysvětlit, proč by lidi jeho typu měli být v politice. "Ekonomika je závislá na tom, aby tam šli lidé, kteří mají něco za sebou, mají peníze a nepotřebují si tam zvětšovat ego," přesvědčoval studenty.

'Zažaluji slovenské ministerstvo'

Velký prostor věnoval i "svému" hlavnímu tématu: korupci. "Třeba stavba dálnic, vždyť to už trvá 22 let a nikdo s tím nic neudělal," rozohnil se, načež sklidil potlesk přeplněné auly. "Potřebovali bychom, abyste nám s tím pomohli. Řekněte, jak byste si představovali, aby to fungovalo," snažil se vtáhnout studenty do debaty.

PSALI JSME:


Na přetřes se dostala i jeho komunistická minulost. "Zažaluji slovenské ministerstvo vnitra za to, že mě neoprávněně vede v seznamech spolupracovníků," slíbil sebevědomě Babiš, který v záznamech StB figuruje pod krycím jménem Bureš.

A znovu vyhlašuje, že nejen komunistickou minulost má v pořádku, ale že ani jiný škraloup na něj konkurenti nemohou vytáhnout. "Jde po mně celý establishment, byl bych blázen, kdybych měl nějakého kostlivce. Sorry, nic na mě nenajdete," říká a sklízí další várku potlesku.

Miliardář Babiš svým dvouhodinovým výstupem na akademické půdě zaujal. "Je to druhý nejbohatší Čech, tak jsem byl na něj zvědavej. A mám z něho dobrý pocit. Rozhodně to nemůže být větší průšvih než minule Věci veřejné," tvrdí po skončení jeden z účastníků debaty.

ČTĚTĚ TAKÉ:

KOMENTÁŘ Jindřicha Forejta: Jak prezident mohl z ARO jmenovat šéfa soudu

Premium Proč mohl prezident republiky v úterý 12. října bez komplikací jmenovat předsedu Krajského soudu v Brně, i když řadové...

Manželé v sukních. Gender Blender boří stereotypy v oblékání

Premium Oblékají se podle vlastních pravidel a svými outfity boří společenské konvence. Manželský pár Michaela a Vlastimil...

Jak se rodí sebevražda. Psychiatr Höschl nejen o schizofrenii a depresi

Premium Jak velká musí být síla, která člověka dožene k tomu, že si sám dobrovolně vezme život? Jaké jsou poslední myšlenky...

Mohlo by vás zajímat