Pátek 2. června 2023, svátek má Jarmil
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Babiš staví továrnu na bionaftu

Česko

Investice dosáhne hodnoty 1,76 miliardy korun. Továrna zpracuje asi sto tisíc tun řepkového oleje ročně

PRAHA Andrej Babiš, druhý nejbohatší Čech s majetkem odhadovaným na šedesát miliard korun, se rozhodl investovat do biopaliv. Jeho agrochemický gigant Agrofert vybuduje továrnu na výrobu bionafty.

Společnost Preol stoprocentně vlastněná Agrofertem včera v Praze slavnostně podepsala smlouvu s dodavatelem a autorem projektu, firmou Chemoprojekt.

Investice do závodu na výrobu metylesteru řepkového oleje (MEŘO) dosáhne hodnoty 1,76 miliardy korun. „Do třicátého prvního března 2009 bude závod plně zprovozněn v areálu Lovochemie v Lovosicích. Vyrábět bude asi sto tisíc tun MEŘO ročně,“ uvedl Martin Kubů, ředitel obchodní divize Agrofertu pro oblast chemie.

Současnému dominantnímu zpracovateli řepky na tuzemském trhu - ústecké Setuze - tak možná roste velká konkurence. „Budeme se s tím muset poprat stejně jako ostatní výrobci a posléze i Agrofert,“ dodala mluvčí Setuzy Marie Logrová.

Podle ní má Setuza v současnosti kapacity na zpracování zhruba sedmi set padesáti tisíc tun řepky ročně.

Babiš už dříve uvedl, že továrna by měla být nejmodernější v zemi a mohla by být schopna zpracovat až čtyři sta tisíc tun řepky za rok. „Při výrobě sto tisíc tun MEŘO tak zároveň vyprodukujeme dvě stě třicet tisíc tun řepkových šrotů, což pro nás neznamená odpad, ale zisk z prodeje v podobě krmiva nebo energetické biomasy,“ říká Kubů.

Přesto Babiš přiznal, že si investici dlouho rozmýšlel. Za špatný označil stav v Německu, kde Agrofert vlastní několik jednotek na výrobu bionafty. „V Německu se ruší daňové úlevy, což vede ke značným ekonomickým problémům. Podobné je to i v Česku. Stát totiž přimíchávání biopaliv nepodporuje,“ konstatoval Babiš.

Přesto lze očekávat, že trh s biopalivy čeká velká budoucnost. Od září se totiž musí v Česku přidávat dvě procenta biopaliv do celkového objemu nafty.

Podíl biosložky bude stoupat a v roce 2009 dosáhne 4,5 procenta. „Vzhledem k povinnému přimíchávání biosložky do pohonných hmot bude poptávka nadále stoupat,“ tvrdí Tomáš Bartovský, mluvčí ministerstva průmyslu a obchodu.

***

Andrej Babiš (53) vlastní společnost Agrofert Holding, která ovládá asi 300 firem z potravinářského a chemického průmyslu nebo ze zemědělství (Masokombinát Planá či Kostelecké uzeniny)

Autor:

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!