11. června 2019 11:56 Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Babiš svolal mimořádné jednání V4. Kvůli ‚Hře o evropské trůny‘

Předseda vlády Andrej Babiš. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Předseda vlády Andrej Babiš. | foto:  Michal Růžička, MAFRA

PRAHA Premiér Andrej Babiš svolal na čtvrtek do Budapešti neformální mimořádné setkání premiérů států Visegrádské čtyřky. „Premiéři by si měli v klidu popovídat o společných kandidátech na klíčové unijní posty. Zejména se bude řešit obsazení šéfa Evropské komise a Evropské rady,“ řekl LN dobře informovaný zdroj. „Chtějí přijít příští týden na bruselský summit s jednotným postupem,“ dodal zdroj.

Premiér Babiš dementoval, že by státy V4 chtěli navrhnout Šefčoviče na post předsedy EK

Schůzku iniciuje český premiér, který ostatní kolegy svolal pomocí SMS. Všichni přijali a ve čtvrtek se tak v 11 hodin v maďarské metropoli sejdou k jednání, po němž bude následovat i společný oběd. S nápadem přišel Babiš v sobotu na bratislavském bezpečnostním fóra GLOBSEC.

Z úst Babiše a slovenského premiéra Petera Pellegriniho tam několikrát zaznělo, že přestože zástupci V4 pochází z jiných frakcí Evropského parlamentu, V4 zůstane jednotná. „V4 zůstane jednotná bez ohledu na to, co se bude dít,“ zdůraznil zdroj LN.

V minulosti se spekulovalo, že by představitelé V4 v čele Evropské rady rádi viděli německou kancléřku Angelu Merkelovou. Ta to ale odmítla. Tuto variantu popřel i český premiér.

Rozhodování o vysoké EU posty přirovnává Babiš ke Hře o trůny. Ve hře o trůn EK je nadále i lídr europarlamentní lidovecké frakce Manfred Weber. S tím má ale problémy Maďarsko. Před nedávnem skloňované jméno místopředsedy Evropské komise Slováka Maroše Šefčoviče zase naráží na Babiše. „Babiš Šefčoviče razantně odmítá,“ řekl zdroj s tím, že čtvrteční jednání ještě může přinést překvapení.

Uskupení Visegrádské čtyřky tvoří Česko, Maďarsko, Polsko a Slovensko, zahrnuje 65 milionů lidí. To je podle premiérů respektuhodné číslo.

Iveta Křížová

Najdete na Lidovky.cz