17. listopadu 2018 19:17, aktualizováno  20:38 Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Babiš tajně položil věnec, píší Němci. Zahraniční média si všímají výročí 17. listopadu

Oslavy dne studentstva z 17. listopadu 2018 na Národní třídě | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Oslavy dne studentstva z 17. listopadu 2018 na Národní třídě | foto:  Petr Topič, MAFRA

Berlín/Londýn/Moskva Německý, britský i ruský tisk si v sobotu všímá aktuálních politických okolností českých připomínek 17. listopadu 1989. Německý deník Süddeutsche Zeitung, rakouská televize ORF i ruská tisková agentura TASS zdůrazňují, že letošní oslavy se konají ve stínu skandálu kolem premiéra Andreje Babiše a jeho syna. Britská BBC nebo agentura AP zaznamenaly mnohatisícové demonstrace v Praze.

„Český ministerský předseda tajně položil věnec,“ zní titulek sobotní zprávy k 17. listopadu serveru deníku Süddeutsche Zeitung. Podle deníku Babiš položil věnec u pietního místa uprostřed noci „zjevně ze strachu před protesty kvůli korupční aféře“.

„Vládní krize v Česku má pro připomínky takzvané sametové revoluce před 29 lety kuriózní důsledky,“ píše v té souvislosti Süddeutsche Zeitung a čtenáře informuje i o Babišově facebookovém vysvětlení, že musí ještě v sobotu letět do Švýcarska za svým synem.

Shromáždění lidí na Staroměstském náměstí žádající demisi Andreje Babiše.
Pochod za demisi premiéra Babiše dorazil na Staroměstské náměstí.

Překvapivého nočního kladení věnců na Národní třídě si všiml také zpravodajský server deníku Die Welt, německý server Spiegel Online nebo rakouská televize ORF. „Vládní krize v Česku dnes zastínila i připomínku začátku sametové revoluce před 29 lety,“ uvedla ORF a s odvoláním na ČTK dodala i informaci o tom, že Babišovy květiny aktivisté ráno vyhodili.

V zahraničí se píše o výročí v souvislosti s Čapím hnízdem

Britská BBC píše, že protestující v Praze pořádají demonstraci proti premiérovi v nesnázích den poté, co Babiš ujišťoval, že nikdy neodstoupí, a podrobněji vysvětluje aféru kolem premiéra a jeho syna.

Agentura AP píše, že výročí sametové revoluce využily tisícovky lidí k manifestacím proti premiérovi Babišovi a že účastníci pochodu, který vyšel z Pražského hradu, požadovali „rezignace Babiše a jeho spojence, prezidenta Miloše Zemana“.

Kytice od prezidenta Zemana, kterou společně s těmi od Andreje Babiše, Tomia...

Kytice od prezidenta Zemana, kterou společně s těmi od Andreje Babiše, Tomia Okamury a Jana Hamáčka vyhodili aktivisté do koše.

O velké manifestaci požadující odstoupení Babiše informuje i německá agentura DPA, podle níž je politická atmosféra v České republice napjatá. Agentura mimo jiné připomíná, že Babiš, který je pod tlakem kvůli korupční aféře, byl před rokem 1989 členem KSČ.

DPA dále cituje mimo jiné z tweetů prezidentova mluvčího Jiřího Ovčáčka, který sobotní akce označil za „milion chvilek nenávisti“ a prohlásil, že 17. listopad je „v rukou agresivních aktivistů“.

Z oslav Dne boje za svobodu demonstrace proti politikům

„Čeští aktivisté proměnili v protest proti premiérovi Andreji Babišovi a prezidentovi Miloši Zemanovi oslavy Dne boje za svobodu a demokracii,“ píše v sobotu také ukrajinský server Ukrajinska pravda. Server zaznamenal i to, že demonstranty podpořili někteří opoziční politici a na druhou sranu cituje Ovčáčkovo označení demonstrantů, kteří vyhodili Zemanovu kytici, za „fašistickou lůzu“.

Vzpomínkovým akcím v Praze se podrobně věnuje ruská agentura TASS, jejíž zpravodaj sleduje události na místě. Připomíná v této souvislosti „hlučný skandál“ premiéra Andreje Babiše, jehož vyzývají účastníci oslav výročí sametové revoluce k odchodu z funkce.

Heslo „Demisi“ se stalo hlavním mottem demonstrací, které 17. listopadu...
Z Hradčanského náměstí se 17. listopadu vydal protestní průvod proti premiérovi...

Na Babišovu adresu podle TASS z davu zazníval hlasitý „krajně odmítavý“ pokřik a premiérovu kytici hodili přítomní do odpadkového koše. Velvyslance USA Stephena Kinga naopak lidé odměnili potleskem, zaznamenal ruský zpravodaj.

Britský web Independent přinesl obšírnější text o výročí sametové revoluce a „triumfu Václava Havla“ a podrobně připomíná historické události listopadu a prosince roku 1989 a okolnosti zhroucení komunistického režimu v Československu.

„I když mladší generace potřebuje občas připomenout její význam, sametová revoluce dokázala světu, že nekrvavý převod moci je možný, což byl mimořádný úspěch a svědectví o povaze lidu,“ dodal Independent.

ČTK

3 nejčastější úrazy dětí a první pomoc: Víte, jak se zachovat?
3 nejčastější úrazy dětí a první pomoc: Víte, jak se zachovat?

Hlídáte je jako ostříž, ale stačí vteřinka nepozornosti a neštěstí je na světě. Pád na hlavičku, opaření nebo vdechnutí předmětu patří mezi nejčastější úrazy dětí. Jak je správně ošetřit, aby následky byly co nejmírnější?

Najdete na Lidovky.cz