Pátek 29. března 2024, svátek má Taťána
130 let

Lidovky.cz

Česko

Babiš uvedl, že nemá problém s novým kandidátem na ministra zahraničí Kulhánkem

Premiér Andrej Babiš. foto: ČTK

Praha - Premiér Andrej Babiš (ANO) nemá problém s kandidátem ČSSD na ministra zahraničí Jakubem Kulhánkem (ČSSD). Řekl to ve středu Rádiu Z. Spolupráce by podle předsedy vlády mohla být ještě lepší než s jeho předchůdcem v čele české diplomacie Tomášem Petříčkem (ČSSD).
  12:06aktualizováno  16:53

O tom, že sociální demokracie navrhne náměstka ministra vnitra Kulhánka na pozici ministra, rozhodlo v úterý večer grémium strany. Lubomír Zaorálek (ČSSD), který dostal nabídku jako první, zůstane ministrem kultury.

Zaorálek zůstane ministrem kultury. Do čela diplomacie ČSSD navrhne náměstka z vnitra

„Pana Kulhánka znám, protože často zastupuje pana ministra vnitra (Jana Hamáčka) na vládě. Myslím, že je to slušný kluk. Já s ním problém nemám,“ řekl Babiš. Předseda ČSSD Hamáček, který je dočasně pověřen řízením resortu zahraničí, mu návrh sdělil v úterý.

Zahraniční politika České republiky je podle premiéra jasná. „Jsme zakotvení v NATO, v Evropské unii, to je hlavně moje agenda, Evropská rada,“ řekl. „Myslím, že se nic zásadního nezmění. Myslím, že spolupráce bude ještě lepší mezi mnou a panem novým ministrem, než s předcházejícím,“ dodal.

Hamáček ve středu na Twitteru uvedl, že Kulhánek bude dobrým ministrem. Zmínil, že je držitelem prověrky Národního bezpečnostního úřadu na stupeň přísně tajné. „Na rozdíl od celé řady těch, kteří do něj teď kopou,“ uvedl.

Kulhánek Deníku N sdělil, že si nominace váží. Víc se však nechtěl vyjadřovat do schůzky s prezidentem Milošem Zemanem. Na dotaz, zda už má termín setkání, zatím nereagoval.

Kulhánek je dlouhodobým Hamáčkovým spolupracovníkem. Zastával také pozici náměstka pro řízení sekce bezpečnostní a multilaterální na ministerstvu zahraničí v době, kdy úřadu šéfoval Zaorálek. 

Ministerstvo zahraničí je ‚vykucháno‘, uvedl Zaorálek. Jde o danajský dar, říká o nabídce na přechod z kultury

Náměstkem byl také na ministerstvu obrany. Kulhánek studoval mezinárodní vztahy na Univerzitě Karlově v Praze, magisterský titul má z washingtonské Georgetown University.

„V minulosti jsem působil ve firmě jako externí konzultant a mimo jiné jsem se věnoval analýze investičních projektů a regulačnímu prostředí v EU,“ řekl k tomu tehdy Kulhánek.

Po Kulhánkově nástupu na ministerstvo vnitra média upozornila na jeho angažmá v čínské společnosti CEFC Europe, kam nastoupil po odchodu z ministerstva zahraničí. Experti oslovení Hospodářskými novinami to vnímali jako bezpečnostní riziko. 

Opozice kandidáta kritizuje

Za důkaz rozkladu vlády a personální vyprázdněnosti sociální demokracie považuje opozice rychlou a neočekávanou nominaci náměstka ministra vnitra Jakuba Kulhánka (ČSSD) do čela ministerstva zahraničí. Dění kolem obsazení Černínského paláce spojuje s vlivem prezidenta Miloše Zemana. Prezident pozval ve středu Kulhánka na schůzku do Lán, setkání se uskuteční ve čtvrtek odpoledne. Premiér Andrej Babiš (ANO) proti nominaci, se kterou přišlo vedení sociálních demokratů v úterý večer, nic nenamítá. Spolupráce s Kulhánkem by podle předsedy vlády mohla být lepší než s odvolaným Tomášem Petříčkem (ČSSD).

Hamáček před pondělním odvoláním Petříčka z funkce šéfa diplomacie oznámil, že úřad povede dočasně sám, než se do jeho čela vrátí Lubomír Zaorálek (ČSSD). Kulhánka navrhlo vedení sociálních demokratů do čela diplomacie poté, co Zaorálek dal přednost setrvání na ministerstvu kultury a k fungování diplomacie měl výhrady. Dění kolem rošády na ministerstvu zahraničí je podle opozičních politiků nedůstojné a snižuje důvěryhodnost celého ministerstva.

Hamáček ve středu na Twitteru uvedl, že Kulhánek bude dobrým ministrem. Připomněl, že je držitelem prověrky Národního bezpečnostního úřadu na stupeň přísně tajné. „Na rozdíl od celé řady těch, kteří do něj teď kopou,“ uvedl.

Předseda ODS Petr Fiala má změny za neuvěřitelný hazard s českou zahraniční politikou. „Prosazování zájmů ČR takovéto tahání kandidátů na ministra z klobouku určitě neslouží,“ konstatoval. Opozice připomenula také Kulhánkovo angažmá v čínské společnosti CEFC Europe. 

Petříček končí na ministerstvu, ČSSD chce být čitelná pro voliče. Zeman s odvoláním neotálel

Předseda KSČM Vojtěch Filip očekával jinou nominaci. „Ale počkám, zda bude návrh předseda vlády a prezident republiky akceptovat,“ uvedl. Podle šéfa SPD Tomia Okamury „šaráda ČSSD“ kolem výběru nového ministra svědčí o mimořádné personální krizi a rozhádanosti ČSSD. Strana podle něj postrádá adekvátního kandidáta. „Na takto významný post ministra, který má vůči zahraničí reprezentovat celou republiku, nelze přece jmenovat člověka, jehož názory nikdo nezná a nikdy jsme ho ani neviděli,“ uvedl.

Podle politologa Josefa Mlejnka z Fakulty sociálních věd Univerzity Karlovy by měl být ministrem zahraničí zkušený politik, nikoli náměstek, o němž „do včerejška vědělo jen pár zasvěcenců“. Výběr podle něj odpovídá zadání, že nový ministr má jít Hradu víc na ruku. Ladislav Mrklas z CEVRO Institutu v Praze soudí, že Zeman se na jedné straně snaží maximálně využít čas, který zbývá do voleb, k tomu, aby prosadil co nejvíce ze svých priorit. Na straně druhé se maximálně snaží ovlivnit výsledky voleb, aby po nich neztratil vliv. Především Hamáček to podle něj Zemanovi velmi usnadňuje, a to na úkor vlastní politické strany.

Autor:

Velvyslanectví Alžírské demokratické a lidové republiky
Administrativní pracovník

Velvyslanectví Alžírské demokratické a lidové republiky
Praha