26. května 2015 20:56, aktualizováno  22:31 Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Za veto biopaliv chtěli milion eur, tvrdí Babiš. Kalousek žádá prošetření

Andrej Babiš. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Andrej Babiš. | foto: MAFRA: Dan Materna

PRAHA Ministr financí a majitel skupiny Agrofert Andrej Babiš (ANO) v úterý ve Sněmovně při debatě o návrhu na vyslovení nedůvěry vládě řekl, že po něm v minulosti někdo chtěl kvůli biopalivům milion eur. Podle místopředsedy TOP 09 Miroslava Kalouska by se záležitostí mělo zabývat státní zastupitelství, možná podá sám trestní oznámení.

„Potom chtěli po mně milion eur za to veto na ty biopaliva. Tehdy. Na to jste asi už zapomněli,“ uvedl Babiš. Jeho politický rival Kalousek označil událost za vážný pokus o úplatkářství nebo vydírání. Doufá, že státní zastupitelství Babišova slova zaznamenalo a koná. 

Jinak, jak uvedl, po konzultaci s právníky podá do konce týdne trestní oznámení na neznámého pachatele. Buď se ukáže, že Babiš lhal, nebo že nelhal, a pak musí být řečeno, kdo to spáchal, dodal.

Poslankyně ODS Miroslava Němcová podotkla, že se Babiše ptala, zda záležitost oznámil orgánům činným v trestním řízení, odpověděl podle ní, že šel za nějakým notářem. „Hlasování a veto se odehrávalo 27. května 2010, od té doby Andrej Babiš musel o tomto skutku vědět. Promluvil o tom, pokud se nemýlím, 20. 2. 2012 v České televizi, tedy až ve chvíli, kdy se pouštěl do politického boje,“ dodala Němcová.

Na tiskové konferenci po hlasování Babiš uvedl, že je to čtyři roky stará informace, kterou zveřejnil v pořadu Otázky Václava Moravce. O této nabídce prý sepsal zápis u notáře a vyšetřovala to policie, která to odložila.

Lidovky.cz, ČTK

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!