7. března 2019 11:19, aktualizováno  13:31 Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Babiš veze Trumpovi luxusní pozlacenou pistoli. Vznikla v limitované edici k 100. výročí Československa

Boky kazety jsou dýhovány tmavou ořechovou kořenicí. Lůžko pro pistoli v kazetě... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Boky kazety jsou dýhovány tmavou ořechovou kořenicí. Lůžko pro pistoli v kazetě... | foto: Česká zbrojovka a.s. Uherský Brod

PRAHA Český premiér Andrej Babiš přiveze podle zdrojů serveru Lidovky.cz do Washingtonu českou pistoli slavného modelu CZ 75. Konkrétně se jedná o kousek z edice Republika vydané ke stoletému výročí od založení Československa. Zbrojovka Uherský Brod nabízí jednu ze sta vyrobených pistolí za necelých 200 tisíc korun.

Podle informací serveru Lidovky.cz obdrží Donald Trump od Andreje Babiše luxusně zpracovanou pistoli z uherskobrodské zbrojovky. „Ano. Prezident dostane limitní pistoli CZ 75 ke 100. výročí,“ potvrdil šéf zbrojovky Lubomír Kovařík.

Jedná se o speciální edici modelu CZ 75 B ráže 9 mm Luger, jejíž rám je vyzdobený linkami z 24karátového zlata. Jednu stranu závěru zbraně zdobí nápis v retro fontu „Pravda vítězí“, druhou letopočty „1918-2018“.

Legenda jménem CZ 75

Se návrhem slavné „pětasedmdesátky“ přišel konstruktér František Koucký, který byl v té době ve svých dvaašedesáti ostříleným veteránem zbraňového konstruktérství.

Přišel s originální a elegantním řešením vnitřního mechanismu zbraně. Ten stál na myšlence využít spoušť jako jednoramennou páku, což představovalo novinku oproti běžným mechanismům dvouramenných pák. Výsledkem bylo jednodušší ovládání zbraně. Navíc ergonomie pětasedmdesátky se osvědčila natolik, že z ní dodnes vycházejí pistole, ač konstruktéři a designéři pracují s úplně jinými materiály a technologiemi.

Zbrani se ve své době říkalo „bomba z Madridu“, což odkazovalo na údajný enormní zájem o její nákup po zbrojařském veletrhu ve Španělsku v březnu 1975.

Vlajkového pistole uherskobrodské zbrojovky se prodalo už přes milion kusů a zůstává jednou z nejlépe rozeznatelných osobních pistolí. Historii uherskobrodského závodu si můžete přečíst v našem článku.

Rám zbraně dále zdobí rytiny s motivy lipových listů, které byly pro dobovou symboliku vzniku státu typické. Pozlacené jsou i další části zbraně, včetně spouště, kohoutku, záchytu závěru či pojistky.

Každý exemplář pistole CZ 75 REPUBLIKA je uložen v originální kazetě, vyrobené...
Základ edice CZ 75 Republika tvoří model nejslavnější a nejprodávanější...

Speciální detail představuje malý státní znak ze zlata, jejž používalo Československo v letech 1920 až 1938. Znak se nachází na pravém boku rámu.

Střenka, za kterou se zbraň drží, je vyrobená z kořene vřesovce stromovitého s výraznou kresbou. Ve speciální edici je ke každé zbrani vyrobena také kazeta ze tří různých druhů dřeva. 

Ta má na víku plastickou řezbu, na které se opět objevují lipové listy, mezi něž je doprostřed zasazen velký státní prvorepublikový znak.  Samotná pistole je uvnitř vsazena do polstrování z červeného mikroplyše.

Práce na jediné zbrani vyžaduje desítky hodin.

Práce na jediné zbrani vyžaduje desítky hodin.

Z vnitřní strany vyklápěcího víka shlíží na zbraň portrét T. G. Masaryka na ručním papíře vedle velkého státního československého znaku. Víko v otevřené poloze udržují dvě pásky v barvách české trikolory.

Na speciální edici Republika pracoval ve své dílně puškař a rytec René Ondra, který už má za sebou zakázky do takřka všech zemí světa. Práce na takové pistoli trvá desítky hodin.

V celé edici bylo vyrobeno pouze sto zbraní.

V celé edici bylo vyrobeno pouze sto zbraní.

Zbrojovka chce ve Spojených státech posílit

Pro Českou zbrojovku Uherský Brod je americký trh mimořádně důležitý. Tamní trh je sice kvůli dlouholeté tradici náročný, generuje ale podstatnou část příjmů firmy. Ta by tak ráda své vazby na milovníky zbraní za Atlantikem ještě posílila.

Premiér Andrej Babiš novinářům během své cesty řekl, že by se dárek mohl americkému prezidentovi líbit, protože je vázán na nová pracovní místa ve Spojených státech, což je téma, které je Donaldu Trumpovi velmi blízké. 

Donald Trump na letišti v texaském městě McAllen u hranic s Mexikem.

Donald Trump na letišti v texaském městě McAllen u hranic s Mexikem.

Donald Trump není jediným prezidentem, který si z oficiální návštěvy odnese českou zbraň z Uherského Brodu. Kulovnici CZ 550 ráže 308 Winchester daroval prezidentu Georgi Bushovi mladšímu tehdejší český premiér Mirek Topolánek.

Podle někdejšího diplomata Petra Koláře je dovezená „čezeta“ trefou do černého.  „Z mého pohledu se jedná o geniální dárek. Jednak pan prezident Trump není lovec, pro něj by brokovnice nebo kulovnice asi neměla ten význam jako pro pana Bushe. Pistole je na místě, navíc je výjimečná. Jmenuje se Republika, je to omezená edice, která byla vyrobená ke stému výročí vzniku státu. U toho před sto lety významným způsobem figurovaly Spojené státy. Kdyby tehdy profesor Masaryk nepřesvědčil Woodrow Wilsona, tak bychom jen tak snadno neměli Československo,“ řekl serveru Lidovky.cz Kolář.

Podle něj v tom figuruje také symbolická rovina. Jedná se o český výrobek skutečně vyrobený v Česku.  „Navíc značka kvality, která je nezpochybnitelná. Kromě jiného Česká zbrojovka Uherský Brod investuje ve Spojených státech. Před několika lety koupili Dan Wesson a teď pokud vím se chystají na další přímé investice,“ řekl Kolář.

Topolánkův dar byl ale co do hodnoty jen zlomkem toho, co do Bílého domu přinese současný český premiér. Hodnota Topolánkovy „flinty“, jak ji sám nazýval, se počítala v desetitisících korun, zatímco pozlacený model CZ 75 v edici Republika prodává uherskobrodská zbrojovka za necelých dvě stě tisíc.

Michal Bernáth

Autor

Michal Bernáthmichal.bernath@lidovky.czČlánky

Další pochybení pardubické nemocnice. Novorozenci nepodali včas léky
Další pochybení pardubické nemocnice. Novorozenci nepodali včas léky

Nemocnice v Pardubicích čelí dalšímu obvinění. Při porodu novorozence tamní personál včas neodhalil problém, který bylo možné vyřešit medikací. Dítě bude mít doživotní následky.