Středa 1. prosince 2021, svátek má Iva
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Česko

‚Je to velká chyba kolegy Vondráčka, který mě o návštěvě neinformoval.‘ Babiš zkritizoval šéfa sněmovny

Premiér Andrej Babiš s předsedou Sněmovny Radkem Vondráčkem foto:  Michal Sváček, MAFRA

Premiér a šéf hnutí ANO Andrej Babiš zkritizoval počínání předsedy Sněmovny za hnutí ANO Radka Vondráčka, který bez vědomí lékařů pronikl v pražské Ústřední vojenské nemocnici k prezidentovi Miloši Zemanovi. „Nevnímám to vůbec dobře. Je to velká chyba kolegy Vondráčka, který mě o návštěvě neinformoval,“ uvedl pro iDNES.cz Babiš.
  11:09aktualizováno  12:31

Vondráčka k Zemanovi přivedl kancléř Vratislav Mynář a šéf Sněmovny tvrdí, že ze setkání existují i fotografie, které pořídil šéf odboru hradního protokolu Vladimír Kruliš a které mají dokazovat, že prezident podepsal svolání Sněmovny na 8. listopadu. Fotografie nebyly zveřejněny.

„Celá situace okolo zdraví pana prezidenta je značně vyhrocená a to měl pan Vondráček při návštěvě pana prezidenta vnímat a zohlednit,“ uvedl Babiš. Celá ÚVN a hlavně její personál je podle premiéra pod enormním tlakem a dělají podle předsedy vlády svou práci skvěle s maximálním nasazením.

Předseda Poslanecké sněmovny Radek Vondráček (ANO) ukázal 14. října 2021 v...

Prezident mě na schůzku sám pozval, říká Vondáček

Počínání Vondráčka nechápe lídr koalice SPOLU a zřejmě i budoucí premiér Petr Fiala. „Nerozumím tomu, proč pan Vondráček šel za panem prezidentem do nemocnice. Do 8. listopadu není aktivita pana prezidenta nutná, ustavující schůze PS je svolána, jednání o příští vládě a koaliční smlouvě probíhají,“ sdělil iDNES Fiala.

Servítky si nebere šéf hnutí STAN Vít Rakušan. „Je to zcela neuvěřitelné, jakým způsobem se chová okolí pana prezidenta. Nechat na JIP tajně vstoupit třetího nejvyššího ústavního činitele bez vědomí lékařů, to je obrázek banánové republiky, ne civilizované evropské země. Všichni přejí panu prezidentovi pevné zdraví, ale chování těchto lidí budí doslova obavy,“ uvedl pro iDNES.cz Rakušan.

„První dáma prosí o soukromí a klid pro svého manžela, politická situace nevyžaduje do 8.11. žádný ústavně aktivní krok a pan kancléř s předsedou Sněmovny navzdory tomu jdou bez vědomí lékařů na pokoj za prezidentem pro papír, který není vůbec potřeba. Považuji to za trapnou a zbytečnou hru, která budí jen další a další otazníky a pochybnosti,“ reagoval šéf lidovců Marian Jurečka.

Neoprávněný vstup, nežádoucí událost, uvedla Ústřední vojenská nemocnice

Ostře se k cestě Vondráčka do nemocnice vyjádřila již ve čtvrtek Ústřední vojenská nemocnice. „Pana prezidenta navštěvuje, vzhledem k jeho zdravotnímu stavu, pouze vybraný úzký okruh jemu blízkých osob, mezi které pan předseda Radek Vondráček v době návštěvy nepatřil. Tento neoprávněný vstup eviduje ÚVN jako tzv. nežádoucí událost, která bude prověřena v rámci interního šetření nemocnice,“ uvedla nemocnice v tiskovém prohlášení.

Policie České republiky oznámila v pátek na Twitteru, že vyhoví požadavku Ústřední vojenské nemocnice a neumožní přímý kontakt s prezidentem Milošem Zemanem nikomu, kdo předem neobdržel souhlas ošetřujícího lékaře s návštěvou.

ÚVN se už ve čtvrtek distancovala také od toho, co Vondráček vykládal o zdraví Zemana. „ÚVN rovněž nemůže potvrdit v médiích prezentovaný průběh a obsah setkání, neboť mu nebyl přítomen nikdo ze zdravotnického personálu ÚVN. ÚVN se rovněž distancuje od výroků pana předsedy Radka Vondráčka, týkajících se zdravotního stavu pana prezidenta,“ uvedla nemocnice.

„Mohu vyvrátit spekulace o tom, že by nebyl způsobilý vykonávat svou funkci. Je tedy nemocný, je na JIP, ale doufám, že tam nabere síly,“ uvedl pro iDNES.cz Vondráček. Tvrdil dokonce, že mu prezident citoval německého klasika, nechtěl ale říci, oč přesně šlo. Pro Aktuálně.cz uvedl, že šlo o slova: „Zeit gewonnen, alles gewonnen.“ To je ve skutečnosti citát z německé verze nejznámějšího díla Nicola Macchiavelliho Vladař.

Je to poslední kapka, do vedení Sněmovny nepatří, uvedl šéf poslanců KDU-ČSL Výborný

Zatím není jasné, jaké to bude mít pro Vondráčka politické konsekvence. Strany koalice SPOLU a PirSTAN, které jednají o společné vládě a o tom, jak má vypadat vedení Sněmovny, počítají s tím, že ANO může mít získat pozici místopředsedy, když nebude bránit předání moci nové vládě.

Šéf poslanců KDU-ČSL Marek Výborný iDNES.cz řekl, že by pro Vondráčka, když ho ANO navrhne do vedení Sněmovny, nehlasoval. „Ne, je to poslední kapka po čtyřech letech jeho působení ve funkci předsedy Sněmovny,“ uvedl Výborný.

14. října 2021

ANALÝZA: Případ Kenosha. Média si napsala vlastní verzi

Premium Půlka Ameriky si udělala z Kylea Rittenhouse, jenž zastřelil dva lidi, vzorovou karikaturu bílého rasisty s puškou, a...

Pět nejčastějších chyb, které Češi dělají v penzijním spoření

Premium Ve starém „penzijku“ si na důchod spoří více než tři miliony Čechů a v nových fondech už přes 1,3 milionu lidí. Stát...

Strach se do lidí pouští jako jed. Horší než covid je hysterie, říká herec Dušek

Premium Je hercem, režisérem, scenáristou, moderátorem. Renesančního ducha zřejmě Jaroslav Dušek zdědil po svém rodu s modrou...

Nevíte, jaký dárek koupit blízkým k Vánocům? Mrkněte se na tipy z redakce
Nevíte, jaký dárek koupit blízkým k Vánocům? Mrkněte se na tipy z redakce

Zná to asi každý, Vánoce se kvapem blíží a vy možná nevíte, jaký dárek pro své milované pořídit. Inspirujte se tipy z redakce a využijte slev při...

Mohlo by vás zajímat