Úterý 22. června 2021svátek má Pavla 27 °C přeháňky až bouřky Předplatné LN
aktualizováno  Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Babiš otočil. Výbuch ve Vrběticích nazval teroristickým útokem, omluvil se za výrok o zboží

PRAHA Premiér Andrej Babiš (ANO) v úterý výbuch ve Vrběticích na Zlínsku nazval bezprecedentním teroristickým útokem na českém území. V pondělí uvedl, že nešlo o státní terorismus. Předseda vlády se zároveň omluvil za pondělní vyjádření, že šlo o útok na zboží bulharského podnikatele. Za výrok jej kritizovala opozice i statutární místopředseda koaliční sociální demokracie Roman Onderka.

„Byl to samozřejmě odporný a zcela nepřijatelný teroristický akt,“ uvedl Babiš ve Sněmovně. S odkazem na výklad nejvyššího státního zástupce Pavla Zemana ale řekl, že z právního hlediska nebyl pravděpodobný podíl agentů ruské vojenské zpravodajské služby GRU na výbuchu „akt terorismu vůči ČR“.

„Použil jsem slovo zboží, za to se omlouvám, tak jsem to nemyslel. Je mi líto, že přišli o život naši spoluobčané. Nebylo to vůbec takhle myšleno. Já jsem jenom interpretoval to, co nám bylo řečeno,“ řekl premiér ke svém pondělnímu vyjádření na brífinku ve Sněmovně který předcházel jeho vystoupení před poslanci.

Poslancům pak Babiš řekl, že ho jeho pondělní výrok mrzí. Byl myšlen podle premiéra tak, že cílem útoku byl materiál určený k převozu do Bulharska, což potvrdily Bezpečnostní informační služba (BIS) a Národní centrála proti organizovanému zločinu (NCOZ). „Skutečně nechceme žádnou válku, my jsme chtěli uklidnit české občany,“ dodal.

Praha v reakci na závěry tajných služeb o ruské vině za výbuch, při němž v roce 2014 zahynuli dva lidé, vyhostila 18 zaměstnanců ruské ambasády. Rusko v odvetě poslalo domů 20 lidí z českého velvyslanectví v Moskvě. Babiš to označil za „nepřijatelné a bezprecedentní“ a uvedl, že už jednali s vicepremiérem Janem Hamáčkem (ČSSD) o dalším postupu. Konkrétnější ale premiér nebyl.

Hamáček jako pověřený ministr zahraničí dnes oznámil, že si na středeční odpoledne předvolal ruského velvyslance v ČR Alexandra Zmejevského. Chce mu sdělit protest proti postupu Ruska, Zmejevskij bude také jako první seznámen s případnou další českou reakcí. Zároveň čeští velvyslanci ve členských státech EU a NATO mají požádat spojence o solidaritu a koordinovaný postup.

Sociální demokracie se krátce před brífinkem proti Babišovým pondělním výrokům vymezila. Podle Onderky byly nepravdivé. „Při výbuchu zemřeli dva nevinní čeští občané, další stovky lidí byly bezprostředně ohroženy. Nemůžeme popřít, že to byl akt terorismu na našem území, a my to jako akt terorismu vnímáme. Lidé prostě nejsou zboží,“ řekl Onderka. Vedení sociální demokracie zároveň doporučilo Hamáčkovi, aby zastoupení na zastupitelských úřadech v Praze a Moskvě bylo vyrovnané. Totéž požaduje i opozice.

Babiš zopakoval, že se o důvodném podezření ze zapojení dvou ruských agentů do výbuchu poprvé ústně dozvěděl 7. dubna, písemný materiál dostal až v pátek 16. dubna.

Premiér také uvedl, že ministerstvo financí připravuje žalobu na vymáhání škody kvůli podezření z ruského podílu na výbuch muničního skladu ve Vrběticích. Hamáček už v neděli uvedl, že tato snaha nebude úspěšná, neboť Rusko by tím přiznalo svou vinu. Škody byly vyčísleny na zhruba jednu miliardu korun. Požadavek na řádné odškodnění lidem i obcím v okolí Vrbětic na Zlínsku v pondělí představili zástupci několika obcí v okolí Vlachovic, do kterých Vrbětice spadají.

‚Zeštíhlit ruské velvyslanectví‘

Předseda opoziční ODS Petr Fiala trvá na tom, že exploze muničního skladu ve Vrběticích na Zlínsku byl státní terorismus. Rusko provedlo násilný čin, řekl v úterý ve Sněmovně. 

„Něco takového se nestalo desítky let a těžko bychom hledali podobný případ v Evropě,“ řekl Fiala k podezření, že za explozemi stáli agenti ruské tajné služby GRU. Zdůraznil, že koalice a opozice by měla postupovat společně, vzhledem ke krokům vlády si ale není jistý, zda je to možné.

„Je potřeba udělat rázné kroky, srovnat počet diplomatů v obou zemích a postupovat ve věci jasně a rozhodně,“ dodal Fiala. Podle předsedy KDU-ČSL Mariana Jurečky Česku chybí ministr zahraničí „na plný úvazek“. Hamáček je aktuálně pověřený vedením resortu, zároveň je ministrem vnitra.

Jurečka také řekl, že by očekával, že od pondělního rána čeští velvyslanci ve spojeneckých zemích vysvětlují situaci a žádají o konkrétní podporu. Hamáček dnes řekl, že jednají velvyslanci v zemích EU i NATO. Jurečka také poznamenal, že by měl Hamáček osobně jednat s partnery v Berlíně, Paříži či Londýně.

Podle předsedkyně TOP 09 Markéty Pekarové Adamové by Česko mělo vyhostit další ruské diplomaty, vymáhat škodu a žádat Evropskou unii o zostření sankcí vůči Rusku. Uvedla, že vyhošťováním dalších ruských diplomatů je třeba dosáhnout rovnocenného početního stavu ruského zastupitelského úřadu v Česku a českého v Rusku. „Teď je ten správný okamžik k těmto krokům přistoupit a ruské velvyslanectví zeštíhlit,“ řekla. 

Rovněž podle předsedy STAN Víta Rakušana nesmí být vyhoštění 18 ruských diplomatů z Prahy konečnou reakcí. „Musíme přejít k tak silných krokům, aby počet českých diplomatů v Moskvě odpovídal počtu ruských diplomatů v Praze,“ řekl. Česko podle Rakušana nesmí být vstupní branou ruských agentů do Evropy.

Skutečným viníkem výbuchů ve Vrběticích je privatizace, která umožnila soukromé firmě hospodařit s vojenským materiálem, řekl předseda KSČM Vojtěch Filip.

Vydělat na testování je snadné. Reportér MF DNES zkusil zřídit odběrové místo

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Chcete si vydělat velké peníze? Otevřete si testovací místo na koronavirus. MF DNES zmapovala, jak funguje byznys s...

Legální návod pro nedočkavé lovce očkování. Jak se k němu dostat před termínem

Lidé, kteří mají nárok na očkování, se do něj budou moct začít registrovat od... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Každý týden zbudou v očkovacích centrech po republice desítky volných dávek očkování proti covidu. Stává se to dvěma...

Zapomenutý Čech třikrát přelstil gestapo. Francouzi mu dali válečný kříž

Vratislav Štůla po druhé světové válce nastoupil do služeb OSN. Dvacet let... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Za války byl jedním z nejaktivnějších členů československého odboje ve Francii. Převáděl lidi přes hranici, z ilegality...