13. března 2019 5:00 Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Babiš za Faltýnkem prozatím stojí. Na rozdíl od obviněných členů ANO

Jaroslav Faltýnek hovoří s novináři při domovní prohlídce svého domu v... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Jaroslav Faltýnek hovoří s novináři při domovní prohlídce svého domu v... | foto: Stanislav Heloňa, MAFRA

PRAHA „Vždycky jsem říkal, že pokud by došlo ke korupci u našich lidí, zbavíme se jich okamžitě,“ pronesl premiér Andrej Babiš (ANO) v pondělním rozhovoru pro LN. Vypadalo to, že předseda hnutí odepsal všechny osoby, které uvázly v sítu policejní razie kolem mýta a brněnských zakázek – tedy i druhého muže ANO Jaroslava Faltýnka.

„Poprava“ klíčového politika hnutí se však minimálně v příštích dnech konat nebude. Podle informací LN premiér za předsedou poslaneckého klubu v tuto chvíli stojí. Ovšem za předpokladu, že na povrch nevyplavou věci, které by Faltýnkovu obranu popřely. Babiš se ztotožnil s jeho vysvětlením, že do mýtného tendru zasáhl kvůli tomu, aby stát ušetřil peníze. Že s ­Faltýnkovou ingerencí do mýta nesouhlasí ministr dopravy Dan Ťok (za ANO), považuje premiér podle informací LN za výsledek špatných osobních vztahů obou mužů.

Faltýnek bude svou roli kolem mýta vysvětlovat před poslanci ve čtvrtek. V úterý uvedl, že s aktéry výběrového řízení na mýto jednal proto, aby pomohl zachránit Ťoka v někdejší vládě Bohuslava Sobotky (ČSSD). Ten po ministrovi dopravy požadoval řešení mýta do měsíce. 

Druhý muž hnutí ANO se do mýtné šlamastiky dostal na konci minulého týdne, kdy mu na byt zaklepali detektivové a vyžádali si od něho materiály související s výběrovým řízením na provozovatele mýtného tendru.

Podle deníku Právo zachytili vyšetřovatelé v odposleších z listopadu 2017 předsedu poslaneckého klubu ANO na schůzkách s předsedou Úřadu pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS) Petrem Rafajem a Karlem Faixem, šéfem firmy Kapsch, která dosud mýto provozuje. Podle listu se Faltýnek sešel nejprve s Faixem, následně s Rafajem. „Faltýnek řekl Rafajovi, že je potřeba udělat to, co chce Kapsch,“ shrnuli podle deníku vyšetřovatelé obsah hovoru.

Jiná větev policejní razie se zaměřila na údajně „cinknuté“ zakázky v městské části Brno-střed. Ve vazbě za to s obviněním skončili dva komunální politici ANO – Jiří Švachula a Petr Liškutin. Aby toho pro centrálu hnutí nebylo málo, MF DNES v pondělí přinesla informaci, že se Faltýnkův syn s některými z obviněných dobře znal, od jednoho si koupil u Brna vilu.

V době policejní razie na konci minulého týdne byl premiér Andrej Babiš (ANO) na návštěvě u amerického prezidenta Donalda Trumpa. Do jeho návratu nebylo jasné, zda první místopředseda ANO policejní atak ustojí.

Ondřej Koutník

Autor

Ondřej Koutníkondrej.koutnik@lidovky.czČlánky

Jaguar XF 20d AWD 2017 · DPH
Jaguar XF 20d AWD 2017 · DPH

r.v. 2017, naj. 55 247 km, diesel
650 000 Kč (s DPH)

Najdete na Lidovky.cz