Sobota 25. června 2022, svátek má Ivan
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Babiš žádá Hegera o uznávání českých testů na covid. Slovensko zatím požaduje test až na svém území

Covid 19

  18:35
Praha - Premiér Andrej Babiš (ANO) v neděli požádal slovenského premiéra Eduarda Hegera o uznávání českých testů na nemoc covid-19 při cestování na Slovensko. Český premiér to v neděli uvedl v příspěvku na youtube. Lidé cestující z Česka na Slovensko si musí nechat provést test až na Slovensku. I při cestě do ČR ze Slovenska byl však zatím nutný další český potvrzovací test, od pondělí to tak ale nebude.

Babiš převzal od maďarského ministra 41 tisíc dávek vakcíny Pfizer. Rozdělování od EU prý bylo nespravedlivé

Lidé cestující z Česka na Slovensko si musí nechat provést test až na Slovensku. I při cestě do ČR ze Slovenska byl však zatím nutný další český potvrzovací test. Lidé cestující ze SR do Česka sice mohli podstoupit jako podmínku pro vstup do země jeden test ještě na Slovensku před cestou, ale následně si museli stejně nechat udělat další test na covid-19 v Česku. Až v pondělí 7. června se Slovensko přesune do mírnější kategorie, kdy není povinný druhý test po příjezdu do ČR.

„Já jsem ráno psal slovenskému premiérovi, aby zkrátka změnili stanovisko, kde na Slovensku pro naše lidi neuznávají naše PCR testy,“ řekl v neděli Babiš. „To je špatně. My to uznáváme pro návštěvu Slováků u nás a doufejme, že Slovensko změní svoji pozici,“ dodal.

Také v Česku si ale dosud přijíždějící lidé ze Slovenska museli do pěti dní po příjezdu nechat provést český test. Cestující ze Slovenska do Česka tak musel podstoupit dva testy, zatímco cestující z Česka na Slovensko pouze jeden. Navíc Slovensko nabízí výjimku pro přeshraniční pracovníky, studenty, umělce nebo lidi cestující na svatbu či pohřeb. Ti mohou podstoupit test ještě před cestou na Slovensko. Až od pondělka 7. června se Slovensko v českém seznamu zemí podle rizika nákazy přesune z červené do mírnější oranžové kategorie. Pro tu již platí jen nutnost podstoupení testu před cestou do Česka.

Piráti zaslali Babišovi předžalobní výzvu. Má se omluvit za šíření lži o stěhování migrantů do domácností

Babiš v neděli také uvedl, že vláda se bude v pondělí zabývat sjednocením protiepidemických opatření v kultuře s ostatními. Jedná se třeba o uznávání potvrzení o testech na covid-19 a počty účastníků kulturních akcí, přičemž vnitřních akcí by se mohlo účastnit 1000 lidí a venkovních 2000 lidí. Vláda se bude zabývat také nošením roušek ve školách. Ministr zdravotnictví Adam Vojtěch (za ANO) v pátek České televizi řekl, že povinnost pro žáky mít kvůli koronaviru zakrytý nos a ústa při výuce v pondělí neskončí. Možnost zrušení povinnosti od příštího týdne zmínil již dříve ministr školství Robert Plaga (za ANO). Vojtěch řekl, že s Plagou a hygieniky bude v pondělí znovu jednat. „Mám signály, že by mělo dojít k nějakému pozitivnímu posunu,“ řekl Babiš na videu na youtube.

Autor:

Nadané děti mají společné rysy. Rodiče to někdy nepoznají, říká expert Mensy

Premium Pouhá dvě promile populace – tedy jenom jeden člověk z pěti set – má IQ vyšší než 150. Zhruba každý padesátý má přes...

Cesta do Chorvatska 2022: Jak projet rozkopané Slovinsko a tankovat v Maďarsku

Premium Dobrá zpráva pro dovolenkáře mířící autem na Jadran. Cesta byla letos hladká, na nejrychlejší trase přes Vídeň, Graz...

Ekonomie hlouposti: počet hlupáků „v oběhu“ je vyšší, než si myslíte

Premium Hloupí lidé patří ekonomicky k nejnebezpečnějším. Za hloupé je třeba považovat ty, kteří škodí druhým i sobě samým. V...

Mohlo by vás zajímat