Středa 21. dubna 2021svátek má Alexandra 5 °C dešťové přeháňky Předplatné LN
aktualizováno  Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Selhání vlády, komentuje opozice odložení hlasování o rozpočtu na pátek. Pro návrh chyběla dostatečná podpora

Praha Sněmovna odložila hlasování o návrhu státního rozpočtu na příští rok do pátku. Menšinová vláda dosud nemá dojednanou podporu pro jeho schválení.

Premiér Andrej Babiš (ANO) ve Sněmovně řekl, že jeho menšinová vláda s ČSSD v tuto chvíli podporu pro návrh rozpočtu nemá. Ke škrtu v obranné kapitole, kterým své hlasy podmiňuje KSČM, se znovu postavil záporně. Ministerský předseda jmenovitě požádal opoziční lídry, aby jejich poslanci opustili při hlasování o rozpočtu jednací sál a umožnili tím jeho schválení. 

Z opozičních řad zaznívaly nesouhlasné reakce. Jednání bylo během odpoledne přerušeno, kluby ANO, KSČM a ČSSD si vzaly přestávku.„Když odejdete ze sálu, tak to bude konstruktivní krok z vaší strany,“ prohlásil Babiš. Takový postup by podle něho odblokoval situaci a pomohl by překonat největší zdravotnickou a ekonomickou výzvu za posledních 30 let. Opoziční strany by pak podle něho mohly říct voličům, že i když premiéra a jeho vládu nesnášejí, obyvatelé jsou pro ně důležitější.

Předseda KSČM Vojtěch Filip dopoledne před poslanci řekl, že přesun deseti miliard korun z ministerstva obrany do rozpočtové rezervy je kvůli epidemii nového koronaviru nutný a komunisté na tom trvají. „Kladou si podmínky, které pro nás nejsou přijatelné,“ komentoval komunistický požadavek Babiš.

Podotkl také, že informační systémy nejsou na rozpočtové provizorium, které Česku hrozí, přizpůsobeny. Novinářům ve Sněmovně později řekl, že provizorium by znamenalo „totální krizi“. „Myslím, že už potom do voleb se těžko něco stane, pokud vláda nebude mít podporu a rozpočet neprojde,“ uvedl. „Pokud se teď nedomluvíme na rozpočtu, tak nevím, s kým bychom se domluvili na rozpočtu příští rok. Asi s nikým,“ dodal. Pokud by daná situace nastala, vláda se tím podle Babiše bude zabývat hned ve čtvrtek a rozepíše rozpočet na leden.

Opozice: Odložení hlasování je selháním vlády, jednání ve čtvrtek

Odložení hlasování o návrhu státního rozpočtu je podle poslance Pirátů Mikuláše Ferjenčíka manažerským selháním premiéra Andreje Babiše (ANO). Také místopředsedkyně STAN Věra Kovářová považuje situaci za projev neprofesionality vládní koalice. Ta se podle poslance ODS Jana Skopečka rozpadá. Zástupci opozičních stran to ve středu řekli novinářům ve Sněmovně. O dalším postupu budou předsedové stran a klubů jednat ve čtvrtek večer.

Dolní komora odložila hlasování o návrhu rozpočtu na příští rok do pátku. Menšinová vláda ANO a ČSSD dosud nemá dojednanou podporu pro jeho schválení. Komunisté, kteří kabinet v dolní komoře tolerují, podmiňují své hlasy přesunem deseti miliard korun z obranné kapitoly do rozpočtové rezervy. Sněmovna návrh na přerušení do pátečního rána schválila hlasy 85 z 92 přítomných poslanců. Proti hlasovali jen dva poslanci ČSSD a nezařazení z Trikolóry a Jednotných.

„Je to naprosté manažerské selhání Andreje Babiše, který se nedokázal včas domluvit se stranami, které byly ochotné rozpočet podpořit na nějakém kompromisu. Čekal na třetí čtení, myslel, že to zpytlíkuje na místě. Pak se ukázalo, že nejspíš potřebuje ještě nějaké úpravy pozměňovacích návrhů, které ale už není možné načítat. Dostal se do své vlastní pasti. Premiér to odflákl a teď sklízí plody své ignorance,“ řekl Ferjenčík.

Babiš se Schillerovou znovu jednali s komunisty i ČSSD

Premiér Babiš a ministryně Schillerová ve středu opět jednali s poslanci KSČM o jejich možné podpoře státního rozpočtu na příští rok. Komunisté zopakovali podmínku přesunu deseti miliard korun z obranné kapitoly do rozpočtové rezervy, řekla místopředsedkyně frakce KSČM Hana Aulická Jírovcová. Poslanec KSČM Jiří Dolejš novinářům řekl, že klub má průběžné informace, že pozměňovací návrh má šanci na přijetí. Pro by podle něj mohla být SPD. Předseda hnutí Tomio Okamura to ale odmítl.

Po jednání s komunisty premiér podle dostupných informací navštívil klub ČSSD. Odpolední začátek pokračování schůze Sněmovny ke schvalování rozpočtu byl odložen nejprve o hodinu a následně kvůli dalším vyjednáváním ještě několikrát. Přestávky si braly kluby ANO, ČSSD i KSČM, aktuálně mají končit v 17:35.

Převod peněz z ministerstva obrany do rozpočtové rezervy je podle Aulické Jírovcové pro KSČM nepřekročitelnou podmínkou. „Podmínku pan premiér zná a jak se k tomu postaví, to asi my počkáme až na samotné hlasování,“ uvedla. Všechno je podle ní otevřené.

„Dokud se nehlasuje, tak všechno jsou jenom přísliby a argumenty. Předpokládáme, že náš návrh může projít, ale nikoli na vládním, respektive tolerančním půdorysu, ale napříč spektrem, protože máme rozjednány i hlasy odjinud. Pokud by to prošlo, můžeme hlasovat pro rozpočet,“ uvedl Dolejš. Z projevu předsedy SPD Okamury podle něj vyplývá, že také nechce v tuto chvíli dávat peníze na zbrojení. „Předpokládám, že členové jeho frakce ho poslouchali a že se podle toho zachovají,“ řekl Dolejš.

Okamura novinářům řekl, že pro jeho hnutí je návrh komunistů nepřijatelný, protože odebrané peníze vyvádí mimo armádu do vládní rezervy. Připomněl, že SPD má vlastní návrh, který přesouvá peníze uvnitř rozpočtu ministerstva obrany. „Komunistický návrh poškozuje českou armádu a české vojáky, protože vyvádí peníze mimo. Náš návrh v hodnotě 7,5 miliardy naopak nechává peníze české armádě a českým vojákům, ale nechceme, aby se teď v krizi utrácely desítky miliard za drahé zahraniční nákupy,“ řekl ČTK posléze Okamura. Modernizací stávající výzbroje se podle něj zároveň podporuje český průmysl.

Koaliční ČSSD řekla, že pro pozměňovací návrh hlasovat nebude. „ANO musí řešit jiný problém. Sociální demokracie to žene nadoraz, že by ani nepodpořila rozpočet, ale to už je problém pana premiéra. Myslím, že koaliční partner, který nepodpoří vládní návrh rozpočtu, vlastně jakoby přestal být koaličním partnerem. Pak si musí vyřešit, kdo vlastně ve vládě chce sedět a proč,“ dodal poslanec.

„Nám skutečně nejde o to sebrat peníze vojákům, ale dát šanci pro efektivní vynaložení těchto peněz s ohledem na krizi, ve které se nacházíme. Může nastat i situace, že si to vojáci zase vezmou zpátky z vládních rezerv, a to už je rozhodnutí vlády. Pokud to takto chápeme, tak nikdo není škodný a více je pamatováno na priority, které souvisí se zdravotní a ekonomickou krizí,“ poznamenal Dolejš.

Babiš (ANO) před polední přestávkou ve Sněmovně řekl, že jeho menšinová vláda s ČSSD v tuto chvíli podporu pro návrh rozpočtu nemá. Ke škrtu v obranné kapitole, kterým své hlasy podmiňuje KSČM, se znovu postavil záporně. Ministerský předseda pak jmenovitě požádal opoziční lídry, aby jejich poslanci opustili při středečním hlasování o rozpočtu jednací sál, a umožnili tím jeho schválení. Z opozičních řad zaznívaly nesouhlasné reakce.

Odpískejte daňový paskvil, vyzývá Ferjenčík

„My z žádného sálu odcházet nebudeme,“ prohlásil předseda SPD Tomio Okamura. Kritizoval Babiše za to, že vláda dává peníze „promigračním neziskovkám“. Šéf klubu KDU-ČSL Jan Bartošek poznamenal, že ho Babiš nabádá, aby nevykonával svůj poslanecký mandát. „Odmítám opouštět Sněmovnu jenom kvůli tomu, že nemáte dostatek hlasů pro to, abyste schválili tento rozpočet,“ vzkázal ministerskému předsedovi.

Pirátský poslanec Mikuláš Ferjenčík vyzval premiéra k tomu, aby odpískal „daňový paskvil“, který předložil poslancům. Měl na mysli Babišův návrh na zrušení superhrubé mzdy a zdaňování sazbami 15 a 23 procent, který čeká opětovné sněmovní posouzení potom, co daňový balíček vrátil poslancům s úpravami Senát. „Máme tady premiéra, jehož vláda nemyslí na budoucnost našich dětí a vnuků,“ řekla Věra Kovářová (STAN). Babišovi vytkla mimo jiné to, že jeho vláda neuskutečnila žádnou reformu, nabrala nejvíc úředníků a že on působí největší chaos ve veřejných financích.

Zatímco obvykle trvá schvalování návrhu státního rozpočtu do večera, ve středu se zdá, že poslanci by mohli hlasovat už odpoledne.

Velký test samotestů na covid: Kapesní laboratoř vám dá naději, nikoliv jistotu

Testovací sady na přítomnost viru SARS-CoV-2 | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Chcete do práce nebo na návštěvu k příbuzným? Budete-li mít štěstí, třeba na vás vyjde vhodný test na covid. Pečlivě...

Vadí mi, když u nás Slováci nemluví česky, říká hlasová poradkyně

Nazývá věci pravými jmény a je jí jedno, jestli se někdo urazí nebo se bude... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Nazývá věci pravými jmény a je jí jedno, jestli se někdo urazí nebo se bude pohoršovat. Je dost zralá a dost zaměstnaná...

Cestu do Egypta nedoporučuji. Covid tu prodělat nechcete, říká velvyslanec

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium V turistických letoviscích jsou nemocnice pro pacienty s covidem-19. Je však třeba mít dobré pojištění v případě...

Jaro klepe na naše skříně. Oblékněte děti do nové barevné kolekce F&F
Jaro klepe na naše skříně. Oblékněte děti do nové barevné kolekce F&F

Jaro máme v plném proudu, a tak je nejvyšší čas vybavit své ratolesti pohodlným, kvalitním a zároveň trendy oblečením. Co třeba vyzkoušet novou...