22. října 2017 10:20, aktualizováno  20:53 Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Babiš hledá spojence. Začínají složitá jednání o podpoře, Starostové řekli ne

Andrej Babiš na tiskové konferenci ANO k výsledkům parlamentních voleb. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Andrej Babiš na tiskové konferenci ANO k výsledkům parlamentních voleb. | foto:  Dan Materna, MAFRA

PRAHA Předseda hnutí ANO Andrej Babiš neúspěšně jednal v Poslanecké sněmovně s šéfem Starostů a nezávislých (STAN) Petrem Gazdíkem o povolebním uspořádání komory. Novinářům před schůzkou řekl, že by si přál, aby předsedu Sněmovny nominovalo hnutí ANO. Dodal, že jeho hnutí nemá dostatek hlasů, aby o tom rozhodlo samo, takže u ostatních stran nyní zjišťuje jejich představy.

Babiš přemlouval hnutí STAN ke koaliční spolupráci, ale marně, uvedl Gazdík. Jako nejmenší subjekt ve Sněmovně nebude STAN chtít ani místopředsedu. Babiš se už ráno sešel v Průhonicích s lídry KSČM, poté se přesunul do Sněmovny právě na jednání se Starosty, které skončilo neúspěšně.

V sobotu vyzval Babiš ke schůzkám všechny lídry sněmovních stran, rozhovory se mají točit kolem uspořádání Sněmovny. „Zatím neodpověděl pan (předseda Pirátů Ivan) Bartoš, možná má stejný počet SMS jako já. Já jich měl asi 5000, ještě mi zbývá na 1000 odpovědět,“ řekl novinářům Babiš.

Piráti po své odpolední schůzce uvedli, že budou hlasovat pro vydání Andreje Babiše a Jaroslava Faltýnka. 

Piráti se údajně nebrání schůzkám s ostatnímu politickými stranami, tedy nevylučují ani ANO „Žádné další nabídky na schůzky nám zatím nepřišly. Začneme se tím aktivně zabývat,” doplnil Bartoš s tím, že Andreji Babišovi na sms zatím neodpověděl.

Rozhovory s komunisty se podle Babiše mají točit kolem Sněmovny. „My je pozvali, oni to akceptovali. Řeknou, co si o nás myslí. Uvidíme. Budeme jednat v pondělí i úterý,“ řekl. Večer by se měla ještě uskutečnit schůzka se sociálními demokraty, o pondělku hovoří lidovci či hnutí Svoboda a přímá demokracie. „Chci jednat se všemi,“ uvedl Babiš.

Piráti, v popředí Ivan Bartoš.

U ostatních prý zjišťuje, kdo má ambice mít předsedu Sněmovny. „Samozřejmě bychom (předsedu Sněmovny) chtěli, ale nemáme tolik hlasů, abychom o tom rozhodli, takže uvidíme. Chceme vědět, co na to ostatní. Rád bych, aby nám to řekli za stolem,“ uvedl.

Opatrné oťukávání

Ohledně dalších schůzek podrobnosti Babiš sdělit nechtěl. Filip při odchodu z jednání České televizi a Nově řekl, že o sestavování koalice jednat odmítl. „Bylo to jen úvodní setkání, předseda Babiš nás informoval, s kým dalším bude jednat,“ řekl Filip. Nedošlo podle něj ani na konkrétní jednání o tom, kdo by se měl stát šéfem sněmovny.

Další schůzky očekává Filip až po úterku po ustavení poslaneckých klubů a Babišových jednáních s dalšími subjekty.

Andrej Babiš s Janem Švejnarem na prvním vyjednávání po parlamentních volbách.
Andrej Babiš.

Šéf TOP 09 Miroslav Kalousek řekl, že Babišovu textovou zprávu dostal. „Já říkal, že se termínu přizpůsobím, ale že nemusíme pospíchat, protože naše pozice jsou neměnné. Teď slyším, že se schůzky už konají v Průhonicích. Tam nepojedu v žádném případě, jsem ochoten se sejít v Poslanecké sněmovně, ne v Průhonicích,“ uvedl Kalousek, který dlouhodobě vylučuje spolupráci s ANO.

Představitelé ODS podle mluvčí strany Jany Havelkové v neděli jednání s ANO nechystají. Václav Klaus ml., který za ODS v Praze jasně zvítězil, ve svém poděkování voličům na Facebooku ale uvedl, že občanští demokraté budou v opozici.

Předseda KDU-ČSL Pavel Bělobrádek řekl, že do Průhonic se v neděli na jednání s ANO nechystá. „Termín ještě nemáme natvrdo, ještě to ladíme, dneska to nebude,“ uvedl. Za pravděpodobné považuje, že se s Andrejem Babišem a dalšími vyjednavači hnutí ANO sejde v pondělí.

Rychlá schůzka po volbách. Prý jen o ekonomice

Šéf vítězného hnutí Babiš se hned v neděli poněkud překvapivě také sešel s ekonomem Jan Švejnarem.

Proč se sešel s mužem, který v roce 2008 kandidoval na prezidenta republiky proti Václavu Klausovi a při minulé volbě v roce 2013 svou účast v boji o Pražský hrad zvažoval?

Šéf hnutí ANO tvrdí, hovořili o školství, o vědě a výzkumu. „S volbami to nemělo nic společného, potřebujeme nějakou reformu,“ podotkl Babiš, jehož hnutí čeká rozhodnutí, zda postaví kandidáta do prezidentského klání. 

„To byla schůzka, která byla domluvená ještě před volbami, dlouhodobě se scházím s lidmi, kteří tvoří hospodářskou politiku,“ řekl ekonom Jan Švejnar ke své nedělní schůzce s Andrejem Babišem v Průhonicích. Ministerské pozice se prý neřešily, tématem byla česká ekonomika a její možnosti. 

ČTK, Lidovky.cz

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Najdete na Lidovky.cz