Středa 17. července 2024, svátek má Martina
  • Premium

    Získejte všechny články
    jen za 89 Kč/měsíc

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Babiš žaluje historiky, nebyl prý agent StB. Soud začíná v červnu

Česko

  19:00
PRAHA - Miliardář Andrej Babiš chce definitivně rozetnout spor o tom, zda byl před revolucí důvěrníkem tajné policie a později i agentem StB. Tvrdí to svazek, který archivuje slovenský Ústav paměti národa. Babiš ústav proto žene před soud.

„První líčení je naplánováno na červen,“ potvrdil serveru Lidovky.cz šéf chemicko-potravinářské skupiny Agrofert Babiš. U soudu se podle svých slov chce miliardář domoci výroku, že československé komunistické Státní bezpečnosti nepodepsal akt spolupráce. „Žádné odškodnění nepotřebuji, ani nechci. Jde mi jen o pravdu, která se u soudu jednoznačně prokáže,“ tvrdí byznysmen.

Argumentuje přitom například tím, že jeho advokáti procházeli svazek na Babišovu osobu a zjistili, že policista, který byl na něj nasazený, vykazoval občerstvení za schůzky i v době, kdy Babiš pobýval jako delegát PZO Petrimexu v Maroku.

ČTĚTE TAKÉ:

„Nebyl jsem agentem StB a svazek o spolupráci jsem nepodepsal. Pracovníci StB mě pouze několikrát kontaktovali kvůli mému zaměstnání v podnicích zahraničního obchodu, konkrétně jim šlo o dovoz syrských fosfátů,“ zmínil Babiš loni v lednu v prohlášení k samotnému podání žaloby.

Babišovy šance na úspěch přitom nejsou mizivé. Slovenská justice už v minulosti opakovaně rozhodla, že osoby byly v některých případech v materiálech StB vedeny jako agenti neoprávněně.

Bývalý šéf ústavu, nyní člen jeho správní rady Ivan Petranský se navíc dříve nechal slyšet, že „...naše archivní dokumenty jsou přístupné na základě zákona. Neneseme žádnou odpovědnost za pravdivost údajů, které se nacházejí v dokumentech StB“.

Mluvčí ústavu Ján Pálffy serveru Lidovky.cz sdělil, že se k soudu s Babišem nehodlá vyjadřovat.

Babiš podle údajů zveřejněných serverem Euro.cz vystupoval v 80. letech minulého století pod krycím jménem Bureš. Tehdy pracoval v podniku zahraničního obchodu Petrimex. Z dokumentů ve svazku prý vyplývá, že byl získán k tajné spolupráci kvůli ochraně československého zahraničního obchodu.

V roce 1985 s ním měla StB přerušit spolupráci, protože odjel na dlouhodobý služební pobyt do Maroka. Babiš tvrdí, že ho StB oslovila, a to kvůli dovozu nekvalitních nerostných surovin. Bližší spolupráci ale opakovaně vylučuje.

Velký rozhovor s Andrejem Babišem v pondělních LN

  • Jak by vedl Česko v případě volebního úspěchu ANO2011?
  • Koho přemlouval, aby se stal lídrem hnutí místo něj?
  • Proč je podle něj Miloš Zeman nejlepším porevolučním prezidentem?