Pátek 29. března 2024, svátek má Taťána
130 let

Lidovky.cz

Babiš ‚zařízl‘ ambice Stropnického. Prezidentskou kampaň by si musel dělat sám

PRAHA - Andrej Babiš občas zaskočí vlastní ministry, když oznamuje, co se děje v jejich mysli. Loni v červnu tak v reakci na policejní reorganizaci řekl, že ministr spravedlnosti Robert Pelikán je připravený rezignovat, jestli se změna prosadí. To bylo prvně, kdy Pelikán slyšel, že by měl pojmout takový záměr.

Martin Stropnický na sjezdu ANO. foto:  Petr Topič, MAFRA

Teď se v podobné situaci ocitl šéf resortu obrany Martin Stropnický, o němž se už dlouho v kuloárech hovoří jako o možném kandidátovi na prezidenta. Jenže Babiš pro Info.cz uvedl, že Stropnický nic takového nechce.

„Bude lídr naší pražské kandidátky do sněmovních voleb, a to je to nejdůležitější. Já určitě žádného kandidáta na prezidenta za nás dávat nebudu,“ řekl předseda ANO s tím, že Stropnický by si musel sám obstarat peníze na kampaň, pokud by v sobě prezidentské ambice objevil. Od hnutí je čekat nemůže, protože to má dluhy a bude potřebovat finance na sněmovní agitaci.

Babiš: Kandidáta na prezidenta vybere ANO v referendu. Stropnický nemá zájem

Když se včera novináři dožadovali Stropnického odpovědi, z ministrovy reakce vyplynulo, že protentokrát je zaskočeným „Pelikánem“ on.

„Nebudu takhle sdělovat, jestli chci kandidovat na hlavu státu. To je věc, kterou si musíme říct s panem předsedou při nějakém hovoru. Já jsem v minulosti pouze uvedl, že podle mě by hnutí mělo mít svého kandidáta. Tím jsem samozřejmě nemyslel nejapně sebe. Tím jsem myslel, že hnutí, které má nezanedbatelnou dlouhodobou podporu veřejnosti, se dost dobře nemůže tvářit, že ty volby tady nejsou,“ reagoval ministr.

V otázce kandidatury už se mezi Babišem a Stropnickým nějakou dobu odehrávala tichá válka nervů. Zdroje z prostředí obou politiků popisovaly protichůdné pozice. Ministr chtěl, aby ho Babiš sám oslovil s tím, že by si přál, ať Stropnický výzvu zvedne a zkusí ve jménu ANO porazit Miloše Zemana. Protože kdyby aktivita vzešla od předsedy, bylo by logické, že se postará minimálně o část nákladů na kampaň a že zázemí hnutí poskytne při kandidatuře součinnost.

Naopak Babiš vyčkával, jestli mu Stropnický sám své ambice vyjeví. Protože pak by mohl říci, že mu v ničem nebrání, nicméně mu ani nehodlá nijak zvlášť pomáhat. Podle zdrojů LN blízkých resortu obrany Stropnický hovořil o tom, že by si dobytí Hradu rád vyzkoušel, měl zmínit i to, že by v takovém případě složil funkci ministra, aby se mohl plně věnovat kampani. K tomu ale podle všeho nedojde a Stropnický odvede hnutí do sněmovních voleb jako jednička pražské soupisky.

Babišův názor na to, jestli má ANO zkoušet sílu v prezidentském klání, se v čase proměňoval, neměnné zůstávalo nicméně to, že tuhle bitvu nikdy nepovažoval za prioritní. Když měl zrovna fázi, kdy se mu zdálo „logické, aby hnutí kandidáta mělo“ (loni v květnu), zmiňoval dvě možná jména. Eurokomisařku Věru Jourovou a právě Stropnického. Jejich potenciál hodlal podrobit internímu hlasování.

„Kolegové v předsednictvu přišli s nápadem, že bychom udělali nějaké primárky. Já se k tomu taky přikláním. Takže pokud naši členové a naše organizace přijdou s nějakými návrhy a následně uděláme nějaké referendum v rámci hnutí, a to vygeneruje nějakého kandidáta, tak samozřejmě se tím budeme zabývat,“ shrnul Babiš minulé jaro. Jourová záhy odmítla s tím, že chce dokončit bruselskou misi.

Na okraji zájmu

Důležité v nynějším Babišově vzkazu je, že mezitím už Zeman oznámil obhajobu, čímž ochladil Babišův zájem vkládat peníze do projektu s nejistým výsledkem, Trumfy jsou na straně Zemana, jako úřadujícímu prezidentovi se mu kampaň povede sama, nahrávají mu i průzkumy popularity.

Nejen ANO, ale i další strany upínají letos hlavní pozornost na klání o dolní parlamentní komoru – to je bitva, v níž se rozhodne, jestli se poprvé od revoluce stane řádným premiérem někdo jiný než představitel občanských či sociálních demokratů. Nikdo neplánuje tříštit síly ještě na prezidentské volby a zatím žádná z parlamentních stran neoznámila, že by chtěla postavit vlastního „závodníka“. Například v ČSSD si mají členové ve vnitrostranickém referendu vybrat z ohlášených kandidátů, kdo se jim nejvíc líbí, ale s generováním oranžového adepta se nepočítá.