Sobota 3. prosince 2022, svátek má Svatoslav
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Česko

Babiš vyzval kancléře Mynáře k rezignaci, jinak ho odvolá. S aktivací článku 66 by počkal

Vratislav Mynář foto: MAFRA

Premiér Andrej Babiš v rozhovoru pro iDNES.cz řekl, že aktivity hradního kancléře Vratislava Mynáře musí skončit jeho rezignací, protože jsou hlavním problémem současného dění okolo zdravotního stavu prezidenta Miloše Zemana. Pokud tak Mynář neučiní, po aktivaci článku 66 by Babiš případné personální změny provedl sám.
  10:22aktualizováno  10:46

Sáhl byste k personálním změnám v prezidentské kanceláři, kdyby byl aktivován ústavní článek 66 a pod vás, jakožto premiéra, by přešla správa kanceláře?
Celá ta situace, která tady vznikla, je myslím neadekvátní a nepřijatelná aktivita kancléře Mynáře, proto by bylo nejlepší, kdyby rezignoval ze své funkce a to okamžitě. To, co předvedl, je absolutně nepřijatelné. To je ten hlavní problém.

Pokud by sám nerezignoval a byl by aktivován článek...
Jestli bude aktivace článku 66, to samozřejmě nejsem schopen posoudit. Je potřeba, aby se prezident léčil a když je nyní neschopen, potřebuje čas, ale je potřeba, aby tyto aktivity kancléře Mynáře skončily. Je to hlavně jeho chyba, že se děje, co se děje.

Pokud tak neučiní sám, učinil byste rozhodnutí vy?
Samozřejmě.

Nový premiér

Na Babišův návrh na konec kancléře Mynáře ve funkci reagoval pravděpodobný nový premiér Petr Fiala z koalice Spolu. „Kancléř Mynář by si měl uvědomit neudržitelnost současné situace a ze své funkce odejít. Pokud tak neučiní a vstoupí v platnost čl. 66, měl by premiér - ať už současný nebo budoucí - kancléře odvolat. Jsme ve vážné a neudržitelné situaci, musíme z ní najít důstojnou cestu a vrátit důvěru v základní funkce a instituce státu.,“ napsal na Twitteru.

Co je Mynářovým hlavním pochybením? 
Ty jeho tiskové konference, kde nikdo nepochopil, proč je dělá, a ty další aktivity jsou nepřijatelné. Zásadně pochybil i Radek Vondráček (předseda Sněmovny, pozn. red.) , že tam šel, dělal pouze užitečného idiota, pokud to pan Mynář už věděl. Rezignovat by měl (Vratislav Mynář) okamžitě.

Jaké jste měl vy informace?
Já zásadně odmítám nějaké informace, že já bych to věděl. Já jsem je neměl. Když jsem viděl prezidenta Zemana v nemocnici, byl v dobré náladě a byl tam se mnou pan Zavoral (ošetřující lékař prezidenta, ředitel nemocnice, pozn.red.). Informace o prognóze nemám. Ale aktivity pana kancléře jsou nepřijatelné.

V čem pochybil předseda Sněmovny Vondráček?
To setkání nebylo potřebné, panu kancléřovi dělal užitečného idiota. Věřím, že dokument prezident podepsal, ale bez toho, aby to pan Zeman udělal, by svolání Sněmovny stejně nastalo. Nemusela to provázet tahle šaškárna.

Kdy nastane správný čas na ústavní článek 66?
Prezident je nemocný, léčí se a je potřeba počkat až na chvíli, kdy nastane jeho čas - což bude podle mě koncem listopadu. Teď se čeká na ustanovení Sněmovny, demisi vlády a až potom má on rozhodnout, koho pověří.

Wintr: O prezidentské kanceláři by po aktivaci ústavního článku 66 rozhodoval premiér

„Jmenování a odvolání vedoucího a dalších úředníků KPR by po schválení usnesení podle čl. 66 Ústavy bylo v pravomoci předsedy vlády. Jde o pravomoc prezidenta vyplývající ze zákona podle čl. 63 odst. 2 Ústavy a tyto pravomoci podle čl. 63 odst. 2 přecházejí na předsedu vlády, jak je výslovně uvedeno v čl. 66,“ uvedl pro iDNES.cz ústavní právník Jan Wintr.

Wintr v úterý ráno pro CNN Prima News sdělil, že podle něj nyní na místě aktivace ústavního článku 66, který může zbavit prezidenta pravomocí plynoucích z jeho úřadu. Winter se odvolává na lékařskou zprávu od Ústřední vojenské nemocnice pro předsedu Senátu, kterou v pondělí představil veřejnosti Miloš Vystrčil.

„Smyslem toho článku je zajistit, aby někdo vykonával pravomoc prezidenta republiky a vykonával ty akty, je evidentní, že prezident funkci nyní nevykonává, žádná jednání nevede  a zdravotní zpráva sděluje, že tento stav bude trvat ještě několik týdnů,“ sdělil pro CNN Prima News Wintr.

Jan Wintr, docent pražských práv.

Odmítnete prezidentovo pověření sestavit vládu?
Já jsem jasně řekl, že nechci, aby mě pověřoval, chtěl jsem mu to sdělit osobně, ale návštěva kvůli prezidentovu zdravotnímu stavu není možná. Takže já čekám na schůzku, která proběhne, až prezident opustí jednotku intenzivní péče a bude na normálním pokoji. 

Tak mi pan ředitel Zavoral slíbil schůzku. Teď to ale prý není možné. Podle mě není v tento moment nějaký zásadní důvod řešit pana prezidenta. Jeho chvíle nastane zhruba za šest týdnů, pak uvidíme.

Měl by kancléř Mynář neprodleně rezignovat?

Hlasování skončilo

Čtenáři hlasovali do 0:00úterý 26. října 2021. Anketa je uzavřena.

ANO21560
NE386
Autor:

Vyhrajte předplatné hraček od Toys and Stories v hodnotě 4 314 Kč
Vyhrajte předplatné hraček od Toys and Stories v hodnotě 4 314 Kč

Uvažujete o vhodném vánočním dárku pro děti? Tentokrát nemusíte kupovat hračky za tisíce. Vyhrajte členství v Toys and Stories a objednávejte a...

Mohlo by vás zajímat